Home Styl życia Lekarze BC i pacjenci szukają sposobów na zmniejszenie ilości odpadów dializacyjnych i...

Lekarze BC i pacjenci szukają sposobów na zmniejszenie ilości odpadów dializacyjnych i ograniczenie ich wpływu na emisję dwutlenku węgla

21
0


Francis Silva obserwuje, jak krew przepływa przez przypominającą słomkę rurkę w jego lewym ramieniu do maszyny do dializy, gdzie jest oczyszczana z toksyn i zawracana do organizmu drugą rurką.

60-letni szef kuchni poddaje się czterogodzinnemu procesowi w każdy wtorek, czwartek i niedzielę w szpitalu św. Pawła, gdzie 42-łóżkowy oddział przeznaczony jest do hemodializ ratujących życie, ale jest także źródłem znacznej ilości odpadów medycznych, które grupa nefrologów chce ograniczyć w całym kraju.

„W zeszłym roku, kiedy miałem operację serca, było jeszcze gorzej” – Silva powiedział o swoich problemach z nerkami, w których starał się znaleźć dobrą stronę. „Potrzebuję reszty. Stałem przez osiem godzin.

Na dole korytarza wózki są załadowane niebieskimi plastikowymi pojemnikami pełnymi materiałów do dializ, w tym plastikowymi rurkami w plastikowych i papierowych opakowaniach. W pomieszczeniu zaopatrzeniowym znajdują się plastikowe dzbanki z roztworem, który zostanie zmieszany z oczyszczoną wodą i podawany rurami do maszyn do dializy ustawionych pod ścianą.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

W pobliskim pokoju znajdują się pudełka z większą ilością zapasów, w tym plastikowe worki z solą fizjologiczną – co najmniej dwa na pacjenta na każdą sesję dializy.

Kierownik ds. opieki nad pacjentami, Laila Aparicio, wskazuje na kosz na śmieci wypełniony rurkami zanieczyszczonymi krwią, które stanowią dużą część odpadów niebezpiecznych biologicznie w klinice.

„Przyjechaliśmy tu około 10 minut temu i było pusto” – powiedział Aparicio. „Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli maksymalnie to zmniejszyć, aby zmniejszyć wpływ na środowisko” – powiedziała o odpadach, których pacjenci nie widzą.

W innym pomieszczeniu węże w ścianie pompują setki litrów oczyszczonej wody do aparatu do dializy, gdzie miesza się ją z roztworami elektrolitów. Z krwi usuwane są toksyny oraz nadmiar wody z organizmu pacjenta, a ścieki odprowadzane są do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

„Na dole znajdują się ogromne zbiorniki, trzy z nich, które zapewniają wysoce oczyszczoną wodę, i to w dużych ilościach” – powiedział Aparicio.

W klinice wykonuje się około 800 dializ tygodniowo, a każdemu pacjentowi przydzielane są dwie pielęgniarki.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Skully of Lully’s przekazuje ważną wiadomość dotyczącą oddawania nerki”


Skully z Lully’s przekazuje ważne przesłanie dotyczące dawstwa nerek


Doktor Caroline Stigant, nefrolog w Royal Jubilee Hospital w Wiktorii i czołowa zwolenniczka zrównoważonej opieki nad nerkami, twierdzi, że każda hemodializa zużywa do 500 litrów wody i duże ilości energii.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Emisja dwutlenku węgla podczas pojedynczej hemodializy jest porównywalna z emisją przeciętnego pojazdu przejeżdżającego 100 kilometrów” – stwierdził Stigant.

Najświeższe informacje na temat zdrowia i medycyny
wysyłane do Ciebie e-mailem w każdą niedzielę.

Powiedziała, że ​​terapii poddaje się ponad 20 000 pacjentów w Kanadzie. Dodała, że ​​w Kanadzie nie ma ustalonych programów recyklingu dializ ani odpadów medycznych.

Odpady stanowiące zagrożenie biologiczne, w tym w niektórych przypadkach rurki, a także przesiąknięta krwią gaza, są wysyłane do zakładu w celu autoklawowania – sterylizacji parą o wysokiej temperaturze – a następnie rozdrabniania i składowania na wysypisku – powiedział Stigant.

Kanadyjskie Towarzystwo Nefrologiczne ma komitet planowania, którego zadaniem jest znalezienie sposobów ograniczenia ilości odpadów. Jednym z celów jest opracowanie kalkulatora śladu węglowego umożliwiającego gromadzenie danych na temat wpływu leczenia nerek na środowisko.

Stigant, inauguracyjny przewodniczący komisji, stwierdził, że liczba chorób nerek wzrasta, powodując powstawanie większej ilości odpadów, które przyczyniają się do zmiany klimatu. Z kolei zmiany klimatyczne mogą zwiększać ryzyko chorób nerek, ponieważ odwodnienie podczas ekstremalnych upałów jest szczególnie ryzykowne dla bezbronnych populacji.

„W nefrologii i leczeniu nerek następuje globalna ewolucja środowiska. A to ogromna praca, nie tylko dla nefrologów. Jest przeznaczony dla administratorów, przeznaczony dla fundatorów systemu, przeznaczony do zaangażowania pacjentów, a także dla przemysłu” – powiedziała.

„Uważamy, że potrzebujemy przeprojektowania systemów stosowanych w leczeniu nerek, po części dlatego, że żaden pacjent nie chce być dializowany. Są przywiązani do maszyny.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

Powiedziała, że ​​niezwykle istotne jest promowanie zdrowego stylu życia, aby zapobiegać takim schorzeniom, jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, które są najczęściej kojarzone z chorobami nerek. Wczesna diagnoza jest również ważna, ponieważ do czasu pojawienia się objawów pacjent prawdopodobnie utracił 80% funkcji nerek, dodał Stigant, kierownik medyczny ds. zdrowia planetarnego w BC Renal, agencji odpowiedzialnej za opiekę nad nerkami w Kolumbii Brytyjskiej.

Kluczowy jest także większy dostęp do przeszczepów nerek, zanim pacjenci zaczną wymagać dializy, stwierdził Stigant. „Ich ogólne samopoczucie i ich wyniki są również najlepsze dla środowiska”.

Pacjenci poddawani dializie w domu i zaopatrzeni w materiały dostarczane zwykle raz w miesiącu muszą wyrzucać przy krawężniku odpady plastikowe i kartonowe, które mogą zawierać materiały przesiąknięte krwią, powiedział Stigant. Powiedziała, że ​​niektórzy pacjenci płacą gminom za dodatkowe worki lub zabierają śmieci do domu krewnego.

„Kiedy ludzie przychodzą na szkolenie w zakresie dializy domowej, pytają: «A co z tymi wszystkimi śmieciami?». Czy to wszystko zostanie wyrzucone?” – powiedziała.

„Uważają, że odpady są kłopotliwe, a ich utylizacja jest bardzo kosztowna. A to coś, czego system jak dotąd nie zwrócił.”

Jeden z pacjentów Stiganta spala odpady powstałe w wyniku dializy otrzewnowej – innej formy terapii niewydolności nerek polegającej na wprowadzeniu cewnika do jamy brzusznej, czyli otrzewnej. Można to robić codziennie, a powstają mniejsze, ale nadal stanowiące wyzwanie ilości odpadów.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Mieszka na wsi i nie ma tam wywozu śmieci. Jest starszym mężczyzną, więc sortowanie go na nadające się do recyklingu i nienadające się do recyklingu jest dla niego zbyt uciążliwe.”

Jak wynika z badania, którego współautorem i opublikowanego w listopadzie ubiegłego roku w czasopiśmie Kidney International, metodą dializy otrzewnowej prowadzonej w domu Raporty.

Stigant powiedział, że w Australii plastikowe przedmioty nadające się do recyklingu są odbierane za każdym razem, gdy dostarczane są materiały do ​​dializy otrzewnowej.

„To coś, co chcielibyśmy wdrożyć lokalnie”.

„Jesteśmy naprawdę w powijakach, jeśli chodzi o prawidłowe gospodarowanie odpadami. Musi to jednak wiązać się z ograniczeniem rosnącej liczby osób z czynnikami ryzyka chorób, a nawet osób z zaburzeniami czynności nerek. Świat stoi w obliczu tej bardzo szybko pogarszającej się sytuacji”.

Nancy Verdin, pacjentka poddawana dializie domowej w Red Deer w Alta, jest członkinią komisji nefrologów ds. zrównoważonego rozwoju i stwierdziła, że ​​zmaga się z dużą ilością odpadów powstałych w wyniku hemodializy, którą otrzymuje od 26 lat.

63-latka, która przeszła trzy nieudane przeszczepy nerek, stwierdziła, że ​​w jej mieście niektórych odpadów nie można poddać recyklingowi, ponieważ akceptowane są wyłącznie numerowane tworzywa sztuczne.

„Muszę osobno zapakować i wtedy zdecydować, czy pokryję koszty wysyłki do Edmonton?” powiedziała o większej liczbie opcji recyklingu.

Historia kontynuowana jest pod reklamą

„Już nie jeżdżę. Oznacza to, że muszę poprosić kogoś o pomoc w zaniesieniu przesyłki na miejsce dostawy. A wszystko kosztuje.”


Kliknij, aby odtworzyć film: „Tydzień Żywego Dawcy i jego życie”


Tydzień Żywego Dawcy i życie, które to zmienia


Source link