Home Styl życia Moje zdjęcia z trasy koncertowej „The Eras Tour” Taylor Swift stały się...

Moje zdjęcia z trasy koncertowej „The Eras Tour” Taylor Swift stały się popularne. Oto jak je zdobyłem – CNET

59
0


Minęło dużo czasu, ale w zeszłym tygodniu w końcu wziąłem udział w trasie Taylor Swift The Eras Tour. W kilka dni po występie zdjęcia, które umieściłem w Internecie, były – ku mojej radości – lubiane i udostępniane dziesiątki tysięcy razy na Instagramie, X i TikToku, w tym na dedykowanych kontach fanów. Ale to, co naprawdę przykuło moją uwagę, to reakcja na samo zdjęcie. Jak zauważył jeden z fanów: „Jakość jest lepsza niż mój wzrok”.

Nie będę kłamać – byłem dumny ze zdjęć, które zrobiłem tego lata podczas pierwszej trasy Swift po Wielkiej Brytanii. W żadnym wypadku nie jestem zawodowym fotografem. Właśnie otrzymałem niewielką pomoc w postaci technologii, z której nigdy wcześniej nie korzystałem, ale która szybko stała się niezbędnym dodatkiem do pokazów.

Ponieważ przygotowania do występu Swifta w moim rodzinnym mieście Edynburg w Szkocji trwały prawie rok, moje przygotowania do występu były obszerne i wysoce taktyczne. Ponieważ pierwszego wieczoru miałem bilety stojące umożliwiające wcześniejsze wejście, wiedziałem, że gdy zajmie dobre miejsce w pobliżu barykady, nie wyjdzie już więcej.

Do torby spakowałam żele energetyczne, środki przeciwbólowe i tabletki elektrolitowe, żeby utrzymać aktywność. Miałem też przy sobie dwa telefony – iPhone 12 Pro Max i Xiaomi 14 Ultra. Ten pierwszy był moim normalnym telefonem na co dzień, ten drugi pożyczyłem tylko na aparat.

Większość występów Swifta w Edynburgu odbywała się przy świetle dziennym.

Katie Collins/CNET

Wiele z najlepszych zdjęć i filmów, jakie widziałem z trasy The Eras Tour przed moim występem, zostało zrobionych iPhonem 15 Pro Max. Niektórzy uczestnicy stwierdzili nawet, że na zmianę telefonu wpłynęło na nich szczególnie dobre działanie aparatu, zwłaszcza zoomu.

Zapytałem eksperta ds. telefonów CNET, Andrew Lanxona, czy warto przed występami kupić iPhone’a 15 lub czy powinienem rozważyć zakup aparatu kompaktowego. (Aparaty z wymiennymi obiektywami nie są dozwolone na pokazach.) Miał lepszy pomysł i wskazał mi właśnie napisany artykuł, w którym nazwał Xiaomi 14 Ultra „najlepszym telefonem z aparatem, jakiego kiedykolwiek używałem”. Pożyczył mi nawet moduł recenzyjny.

A potem rano w dniu mojego występu wyszedłem o 7:30, aby spędzić cały dzień w pierwszej kolejce VIP, aby zająć pierwsze miejsce na barykadzie. Kiedy wyjąłem Xiaomi 14 Ultra – w komplecie z paskiem do aparatu – z torby podczas zestawu otwierającego Paramore, ludzie wokół mnie byli ciekawi, czy telefon jest w rzeczywistości aparatem kompaktowym. Potem, gdy tylko zacząłem robić zdjęcia, ludzie za mną, którzy mogli je zobaczyć, zaczęli krzyczeć „och” i „ach” ze względu na jakość.

Jak zrobić najlepsze zdjęcia z „The Eras Tour”

Może to zrobić ze złamanym sercem.

Katie Collins/CNET

Bardzo blisko sceny było jednym z głównych czynników, które pomogły mi w zrobieniu najlepszych zdjęć, ale 14 Ultra wykonał większość ciężkiej pracy.

Telefon ma dwa obiektywy z zoomem optycznym, oba z 50-megapikselowymi sensorami. Aby uzyskać najlepsze zdjęcia, maksymalnie przybliżyłem obiekt, nawet gdy Taylor znajdował się zaledwie kilka metrów od obiektu. Do robienia zdjęć i filmów używałem aparatu w trybie profesjonalnym, więc mogłem przechwytywać wszystkie zdjęcia w formacie RAW, a także w formacie JPEG.

Moją jedyną krytyką jest to, że czasami występowało opóźnienie migawki, przez co reagowało nieco mniej, niż bym chciał. Mimo to udało mi się uchwycić kilka ekscytujących momentów z serialu – zwłaszcza z epoki Departamentu Torturowanych Poetów, z jego czarno-białymi kostiumami o wysokim kontraście i ostrym oświetleniem. Zrobił kilka bardzo dramatycznych zdjęć.

Sceneria Departamentu Torturowanych Poetów przyniosła dramatyczne zdjęcia.

Katie Collins/CNET

Moje zdjęcia z początku pokazu były znacznie delikatniejsze dzięki dużej ilości światła dziennego, jakie otrzymywaliśmy podczas szkockich letnich nocy. W zależności od szerokości geograficznej, pogody i tego, czy Twój stadion ma dach, warunki mogą być różne. 14 Ultra nie miał żadnych problemów, gdy zrobiło się ciemno. W rzeczywistości idealnie dostosował się do zmieniającego się światła, bez konieczności zmiany jakichkolwiek ustawień.

Nawet na małym ekranie programu mogłem już stwierdzić, że głębia szczegółów uchwyconych przez 14 Ultra była znacznie lepsza niż jakiekolwiek zdjęcie na moim iPhonie. Po pokazie dałem moje ulubione zdjęcia Andrew, który jest także fotografem, i pomagał je wypolerować więc wyglądali jak najlepiej.

Zdjęcia, które zrobiłem w biały dzień, były znacznie delikatniejsze.

Katie Collins/CNET

Nie wszystkie zdjęcia, które zrobiłem, były warte opublikowania, głównie dlatego, że tańczyłem podczas robienia zdjęć. Robiłem przypadkowe zdjęcia, próbując ułożyć dłonie w kształcie serca podczas Fearless, i trzymałem latarkę w iPhonie podczas Marjorie. Xiaomi 14 Ultra okazał się niezwykle wybaczający, a optyczna stabilizacja obrazu kompensowała moje ruchy. Zastanawiałem się, czy gdybym się skupił, byłbym w stanie zrobić jeszcze bardziej spektakularne zdjęcia, ale nie żałuję.

To prowadzi mnie do najważniejszej rady dotyczącej robienia niesamowitych zdjęć z trasy The Eras Tour – lub innego wydarzenia – które mogą nie być takie, jak myślisz. Chodzi przede wszystkim o to, aby upewnić się, że przedstawienie naprawdę ci się spodoba.

Upewnij się, że nie oglądasz całego programu na ekranie telefonu.

Katie Collins/CNET

Osoba obok mnie na barykadzie nakręciła cały występ na swoim telefonie, śpiewając, ale tak naprawdę nie patrząc na to, co się dzieje. Tego typu relacja z wydarzenia nie jest tak naprawdę konieczna. Film z trasy Eras Tour już istnieje, więc nie musisz korzystać z własnych doświadczeń koncertowych, aby go przerobić. Uchwycenie chwil tu i tam dla mediów społecznościowych i własnych wspomnień to jedno, ale nie kosztem uchwycenia tego wszystkiego.

Mówię to, żeby nie zawstydzić osoby, która to robiła, ale czułem, że przegapiła to, co najlepsze, będąc tuż przy barykadzie. Nie zliczę, ile razy Taylor patrzył bezpośrednio na mnie podczas występu i było kilka momentów, w których nawiązałem dłuższy kontakt wzrokowy z innymi wykonawcami na scenie. Miałem wrażenie, że tańczyliśmy razem i w tych chwilach, pośród zamieszania, przeżywałem bardzo osobiste doświadczenie jeden na jednego.

To zdjęcie z konfetti jest jednym z moich ulubionych.

Katie Collins/CNET

Gdybym patrzył na nie przez ekran telefonu, przegapiłbym to i uczucie, które się z tym wiąże. Dlatego większość ostrych zdjęć Taylora, jakie udało mi się zrobić, wykonano z boku, a nie z przodu. W tych momentach serialu, kiedy stała twarzą w twarz ze mną, przedkładałem bycie w tej chwili nad ich uwiecznienie.

Kiedy 17 sierpnia wrócę na koncert Taylora w Londynie, planuję ponownie skorzystać z Xiaomi 14 Ultra przy odrobinie większego skupienia i wysiłku. Jeśli będę mieć szczęście, wystawi mi język lub potrząśnie ramieniem i może, tylko może, uda mi się to uchwycić dla potomności.