Home Styl życia O burzliwym związku Yvesa Saint Laurenta i Karla Lagerfelda

O burzliwym związku Yvesa Saint Laurenta i Karla Lagerfelda

691
0


Spór Yvesa Saint Laurenta i Karla Lagerfelda trwał dziesięciolecia (Zdjęcie: Getty)

Wiele lat po śmierci Karl Lagerfeld i Yves Saint Laurent nadal są dwoma największymi nazwiskami świata moda. Ale ich spleciona historia wykracza daleko poza haute couture.

Niemiecki projektant mody i fotograf Karl Lagerfeld spędził wczesne lata swojej kariery w Chloé i Fendi, ale prawdopodobnie był najbardziej znany z tego, że był twórczą siłą napędową współczesnego odrodzenia Chanel.

Z kolei francuski projektant Yves Saint Laurent zaczynał jako stażysta w firmie Dior, zanim w 1962 roku założył markę modową o tej samej nazwie.

Od samego początku obaj rywalizowali o uznanie zarówno ze strony rówieśników, jak i prasy. Jednak poza rywalizacją zawodową dwójkę twórców uwikłał w burzliwy trójkąt miłosny, który wywołał skandal wśród Paryż ówczesną scenę społeczną.

Teraz, dzięki nowemu, limitowanemu serialowi dramatycznemu pt Disneya+ i Hulu, Becoming Karl Lagerfeld, nowa publiczność zostaje zapoznana z dziką – i w dużej mierze prawdziwą – historią.

Jak poznali się Karl Lagerfeld i Yves Saint Laurent?

Yves Saint Laurent był francuskim projektantem luksusowej mody (Źródło: Getty Images/Mirrorpix)

W 1954 roku, kiedy Karl miał 21 lat, a Yves 18, wzięli udział w prestiżowym paryskim konkursie projektowym International Wool Secretariat, znanym obecnie jako International Woolmark Prize.

Chociaż Karl zdobył pierwszą nagrodę w kategorii płaszcza, Yves odebrał najwyższe wyróżnienie w kategorii sukni wieczorowych.

W kolejnych latach Yves został zatrudniony przez Christiana Diora, a po jego śmierci w 1957 roku został mianowany jego następcą.

Yves został ostatecznie wyrzucony z Diora, kiedy trzy lata później został powołany do wojska. Jego kariera w modzie jeszcze się nie skończyła i w 1961 roku założył własną markę modową, która stała się jego imiennikiem.

W międzyczasie Karl zaczynał we francuskiej marce odzieży gotowej Chloé, a także współpracował z luksusową włoską marką projektantów Fendi. Następnie współpracował z Balmainem i Jeanem Patou, a także Chanel.

Kto był w centrum ich trójkąta miłosnego?

Jacques (po lewej) znalazł się w centrum największego trójkąta miłosnego w modzie (Zdjęcie: Penske Media via Getty Images)

Napięcia wzrosły po tym, jak Yves rozpoczął krótkotrwały romans z wieloletnim romantycznym partnerem Karla, Jacques’em de Bascherem. Romans przykuł uwagę branży i zaostrzył rywalizację między parą.

Jacques był znany jako działacz towarzyski i steward Air France, a także początkujący pisarz. Pochodził z arystokratycznej rodziny i był przyzwyczajony do wysokiego życia.

Poznał Karla w paryskim klubie w 1971 roku i wkrótce rozpoczął się romans. Mówi się, że ikona mody bardzo kocha swojego nowego kochanka.

Romans Yvesa i Jacquesa miał miejsce w 1974 roku i trwał tylko sześć miesięcy. William Middleton, autor biografii Karla Paradise Now, powiedział, że romans zakończył partner biznesowy Yvesa i były kochanek Pierre Bergé, który obwinił Jacquesa za zmagania Yvesa z narkotykami.

Sprawa stała się publicznie znana dopiero w 2006 roku, kiedy ukazała się książka Alicii Drake „Piękna jesień”.

Pomimo tego, że miał reputację osoby bezlitosnej, Karl rzekomo przeprosił swojego partnera, tak jak to zrobił w przypadku wszystkich spraw Jacquesa.

Niestety, Jacques zmarł na AIDS w 1989 roku w wieku 35 lat. Trzy lata po śmierci Karl mówił o wpływie, jaki wywarł na jego życie.

„Nie jestem osobą, która troszczy się o rodzinę, a on był jedyną osobą, która nadawała pewnym sprawom sens” – powiedział Karl Targowisko próżności w 1992 roku. „Wniósł do mojego życia blask, którego nikt inny nigdy nie będzie miał. Może jest dla ciebie w życiu jedna osoba i to wszystko.

Rywalizacja Karla Lagerfelda i Yvesa Saint Laurenta

Karl Largerfeld otwarcie mówił o swoim sporze z Yvesem Saint Laurentem (zdjęcie: Getty Images)

Szczyt ich sporu nastąpił kilkadziesiąt lat przed erą mediów społecznościowych, a wiele obrzucań błotem miało miejsce werbalnie lub taktownie, poprzez wyrachowane ruchy.

Jeden z najbardziej niesławnych cytatów Karla dotyczył Yvesa i jego drogi do sławy. „To absurdalny pomysł, gdy on (Yves) mówi, że nie miał młodości. Sam go znałem, kiedy miał jednego, ale wtedy miał tylko jedno pragnienie… być bogatym i sławnym” – Karl powiedział francuskiemu magazynowi.

Karl publicznie odniósł się do romansu między Saint Laurentem i de Bascherem w książce Marie Ottavi z 2014 roku, Jacques de Bascher, dandy de l’ombre, w której winę za wszelkie napięcia między nim a Yvesem zrzucił na Pierre’a.

„Oczywiście, że wiedziałem o romansie z Saint Laurentem” – powiedział. „Byłem bliskim przyjacielem Yvesa przez ponad 20 lat. Na początku spotykaliśmy się z Anne-Marie Munoz i Victoire Doutreleau. Pierre rozbił to na kawałki. Powiedział, że zaaranżowałem ich współpracę tak, aby zdestabilizować dom Saint Laurent.

Z drugiej strony, nie wydaje się, aby istniało wiele zapisów tego, co Yves powiedział o Karlu w związku z ich waśnie.

Yves zmarł w 2008 roku na raka mózgu, a Karl zmarł w 2019 roku z powodu powikłań raka prostaty. Pomimo rywalizacji obaj mężczyźni stworzyli dziedzictwo, które na zawsze pozostanie wpisane w DNA mody.

Czy masz historię, którą możesz się podzielić?

Skontaktuj się mailowo MetroLifestyleTeam@Metro.co.uk.

WIĘCEJ : Jak naśladować modę Bridgerton z epoki regencji – nie wyglądając, jakbyś miał na sobie fantazyjny strój

WIĘCEJ : Klienci mówią, że w tych spodniach okresowych będziesz spać jak dziecko, ponieważ poradzą sobie z bardzo dużym przepływem i ZERO wycieków

WIĘCEJ : PLT to najnowszy sprzedawca, który wprowadził zakaz bezpłatnych zwrotów online

Source link