Home Styl życia Oto jak sprawić, by Twój dom stał się inteligentniejszy bez konieczności kupowania...

Oto jak sprawić, by Twój dom stał się inteligentniejszy bez konieczności kupowania koncentratora lub inteligentnego głośnika

16
0


Kiedy ludzie pytają mnie, jakie inteligentne urządzenie domowe powinni kupić jako pierwsze, zazwyczaj sugeruję inteligentny głośnik. Jego praktyczność jest niezaprzeczalna, zwłaszcza przy ustawianiu timera, słuchaniu muzyki i wykonywaniu szybkich pomiarów w podróży. kuchniaMożna również znaleźć inteligentne głośniki na każdą kieszeń.

Ale zabójczą cechą jest ogromny ekosystem kompatybilnych urządzeń, które bezproblemowo współpracują z Alexą i Google. Inteligentne głośniki to świetne inteligentne huby. A może jest coś jeszcze?

Alexa i Google Home to coś więcej niż inteligentne głośniki

Inteligentne głośniki stanowią tylko niewielką część inteligentnego domu.

John Carlsen/CNET

Inteligentne głośniki są publiczną twarzą Alexy, Google Home i Apple Home, ale są zaskakująco mniejszymi częściami ich ekosystemów inteligentnego domu. Mogą wyglądać jak inteligentne huby, ale są urządzeniami wejściowymi do poleceń głosowych, bardziej jak klawiatury niż procesory.

W rzeczywistości wiele głównych platform inteligentnego domu w dużym stopniu opiera się na chmurze — poza niektórymi lokalnymi integracjami, takimi jak Bluetooth, Matter, Thread, Zigbee i Z-Wave — w tym na inteligentnych centrach, takich jak Mądre rzeczy i Ezlo. Wszystko sprowadza się do popularności i łatwości użytkowania Wi-Fi.

Jeśli inteligentne urządzenie korzysta z Wi-FiIstnieje duże prawdopodobieństwo, że większość działań, harmonogramów, procedur, powiadomień i ustawień zależy od centralnego serwera, a nie od Twojego telefonu.

Głośni zwolennicy lokalnego inteligentnego domu, tacy jak ludzie z Home Assistant, słusznie zauważyliby, że integracje inteligentnego domu oparte na chmurze są bezużyteczne bez połączenia z Internetem. Jednak wszechobecność Internetu oznacza, że ​​możesz użyć chmury do stworzenia inteligentnego domu bez inteligentnych głośników lub hubów.

Mając to wyjaśnienie za sobą, oto przepis na inteligentny dom bez głośników:

 • Urządzenia inteligentnego domu z dostępem do połączenia internetowego (bezpośrednio przez Wi-Fi lub pośrednio przez inteligentną centralę)
 • Dane logowania do dwóch zgodnych platform inteligentnego domu
 • Aplikacja pełniąca funkcję wirtualnego inteligentnego centrum: Alexa, Apple Home, Google Home, SmartThings, IFTTT itp.

Dołącz do Alexy bez echa dzięki połączeniu kont online

Podłączyłem inteligentne paski świetlne Govee do systemu Alexa, nie mając pod ręką urządzenia Echo.

John Carlsen/CNET

Ograniczę swoje przykłady do Alexy, ale podobny proces można zastosować w przypadku innych platform inteligentnego domu.

 1. Pobierz Aplikacja Amazon Alexa i zaloguj się za pomocą swojego Amazonka konto.
 2. Na pytanie, czy chcesz skonfigurować urządzenie, odpowiedz „nie”.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dokończyć instalację aplikacji.
 4. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skonfiguruj inteligentne urządzenie domowe, które chcesz połączyć z Alexą.
 5. Możesz połączyć konta z aplikacji Alexa lub z aplikacji innego urządzenia. (Jeśli używasz Alexy, poszukaj marki urządzenia, np. Govee lub Hubspace. Jeśli używasz innej aplikacji, zwykle jest menu „integracje” lub „inteligentny dom”, gdzie możesz wybrać Alexę z listy.)
 6. Czasami ekran łączenia kont zada Ci kilka pytań przed przejściem do autoryzacji łączenia. Nie musisz wprowadzać żadnych danych logowania, o ile wcześniej zalogowałeś się do Alexy i aplikacji docelowej, ale mimo to może poprosić o hasło.
 7. Po autoryzacji powiązane produkty pojawią się na karcie urządzeń Alexa, gdzie możesz skonfigurować grupy, pokoje i procedury automatyzacji w swoim systemie inteligentnego domu.
 8. Powtórz kroki od 4 do 7 dla dodatkowych kont inteligentnego domu.

Niezależnie od tego, czy używasz inteligentnego głośnika, nie powinieneś oczekiwać, że pełna funkcjonalność aplikacji innego urządzenia zostanie przeniesiona do Alexy. Zależy to od tego, jak głęboko producent zdecyduje się zintegrować z Alexą.

Na przykład, gdy łączę mój pasek świetlny Hubspace z Alexą, uzyskuję prostą kontrolę nad kolorami i jasnością, ale nie mam dostępu do żadnych scen ani trybów oświetlenia. Z drugiej strony Alexa obsługuje prawie wszystkie funkcje i tryby mojego Hubspace. Pasek świetlny GoveeChociaż Alexa nie ma opcji tworzenia niestandardowych scen świetlnych, widzi ona niestandardowe sceny, które stworzyłem za pomocą aplikacji Govee.

W obu przypadkach możesz teraz sterować połączonymi urządzeniami za pomocą aplikacji Alexa, zamiast przełączać się między wieloma aplikacjami.

Co tracisz rezygnując z inteligentnego głośnika?

Niewiele, jeśli mam być szczery. Mimo to, inteligentny dom bez głośników nie jest zbyt wygodny w użyciu.

John Carlsen/CNET

Oczywistą wadą polegania na serwerze do łączenia inteligentnych urządzeń domowych jest to, że stracisz kontrolę i automatyzację swojej aplikacji mobilnej, gdy zabraknie Ci Internetu. Chociaż to prawda, że ​​inteligentny głośnik (lub inteligentny hub) również ma tę słabość, może on zapewnić więcej funkcji niż aplikacja mobilna. Podobnie, jeśli marka zakończy obsługę swojej aplikacji inteligentnego domu, możesz musieć wrócić do jej aplikacji.

Na pierwszy rzut oka inteligentny głośnik może wydawać się jedynym sposobem na korzystanie ze sterowania głosowego w inteligentnym domu, ale aby to zrekompensować, łatwo jest zainstalować na nowoczesnych smartfonach Alexę i Asystenta Google. (Apple jest wyjątkiem, ponieważ Siri i Apple Home są dostępne wyłącznie na urządzeniach Apple). Mimo to korzystanie z asystenta głosowego w telefonie nie jest tak wygodne, jak korzystanie ze specjalnego inteligentnego głośnika.

Inną zaletą, z której rezygnujesz, jest zdolność inteligentnego głośnika do automatycznego wykrywania nowych urządzeń. Echo Dot lub Nest Mini mogą skanować kompatybilne urządzenia w tej samej sieci Wi-Fi i sugerować dodanie ich do systemu inteligentnego domu. Skraca to czas konfiguracji i upraszcza budowę inteligentnego domu.

Inteligentne głośniki z wbudowaną technologią inteligentnego centrum nadal mają swoje miejsce

Trawa nie zawsze jest bardziej zielona po drugiej stronie.

John Carlsen/CNET

Pomimo fakultatywnego charakteru inteligentnych głośników w sterowaniu inteligentnym domem, modele z wbudowanymi radiami inteligentnego domu są nadal praktyczne. Amazon Echo (4. generacja) obsługuje urządzenia Zigbee i Thread, które w przeciwnym razie wymagałyby inteligentnego huba. To samo dotyczy najnowszych modeli Apple HomePod i Google Nest Hub, które wykorzystują technologię Thread do łączenia się ze zgodnymi urządzeniami.

Wbudowane radia Thread oznaczają również, że głośniki te mogą działać zarówno jako routery brzegowe Thread, jak i kontrolery Matter. Teoretycznie Matter i Thread nie wymagają połączenia internetowego, więc możesz sterować swoim inteligentnym domem za pośrednictwem lokalnego połączenia Wi-Fi, jeśli Twój hub je obsługuje. W praktyce ta funkcjonalność niegotowy na prime timeale cieszę się, że jest to już na horyzoncie.

Ostatecznie musisz zdecydować, czy aplikacja Alexa lub Google Home wystarczy do potrzeb inteligentnego domu. Podczas gdy aplikacja inteligentnego domu może być świetnym sposobem na wypróbowanie ekosystemu przed zakupem dodatkowego urządzenia, wygoda i przystępność cenowa inteligentnych głośników sprawiają, że są one użytecznymi narzędziami.