Home Świat AFN wzywa do niezależnego śledztwa w sprawie 4 zabójstw w Winnipeg

AFN wzywa do niezależnego śledztwa w sprawie 4 zabójstw w Winnipeg

20
0


Treść artykułu

OTTAWA — Zgromadzenie Pierwszych Narodów chce, aby Manitoba przeprowadziła niezależne dochodzenie w sprawie zabójstw czterech kobiet tubylczych w Winnipeg.

Reklama 2

Treść artykułu

W środę na dorocznym zgromadzeniu ogólnym AFN w Montrealu, naczelnik plemienia War Lake, Betsy Kennedy, przedstawiła rezolucję wzywającą porucznika gubernatora Manitoby do powołania komisji śledczej w celu oceny reakcji policji i władz prowincji na tę sprawę.

Szefowie głosowali za przyjęciem rezolucji, którą poparły również rodziny ofiar Jeremy’ego Skibickiego.

Skibicki przyznał się do zabicia Morgan Harris, Marcedes Myran, Rebecci Contois i niezidentyfikowanej kobiety, którą rdzenna społeczność nazywa Mashkode Bizhiki’ikwe, czyli Kobietą Bawołem.

Oczekuje się, że sędzia z Manitoby wyda wyrok w sprawie karnej w czwartek. Podczas gdy Skibicki przyznał się do zabójstw, jego prawnicy argumentowali, że nie powinien zostać uznany za winnego z powodu choroby psychicznej.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

W związku ze sprawą, która rozpoczęła się w 2022 r., w całym kraju odbyły się protesty. Żądano przeszukania wysypiska śmieci w poszukiwaniu szczątków dwóch ofiar.

Poprzedni postępowo-konserwatywny rząd Manitoby odmówił sfinansowania poszukiwań, twierdząc, że są zbyt kosztowne. Stało się to jednym z głównych tematów jesiennych wyborów prowincjonalnych.

Podczas kampanii premier NDP Wab Kinew obiecał, że sfinansuje poszukiwania. Jego partia wygrała wybory, a poszukiwania mają się rozpocząć jesienią.

Zgodnie z rezolucją AFN przyjętą w środę, komisarze Pierwszych Narodów powinni przeprowadzić dochodzenie i ocenić działania poszukiwawcze.

Wezwano także szefową policji Cindy Woodhouse Nepinak do napisania listu do wicegubernatora Manitoby, w którym poparłaby dochodzenie, a także do AFN o poparcie proponowanego przez Zgromadzenie Szefów Policji Manitoby zakresu dochodzenia.

Reklama 4

Treść artykułu

Proponowany zakres zapewniłby przestrzeganie protokołów w celu zachowania dowodów. Miałby on również na celu zbadanie, w jaki sposób systemowe uprzedzenia mogłyby potencjalnie wpłynąć na wyniki sprawy.

Córka Morgan Harris, Cambria Harris, powiedziała, że ​​„smutny, smutny precedens” powstał, gdy rząd odmówił przeszukania wysypiska śmieci, gdzie prawdopodobnie została pochowana jej matka.

„Dwa lata temu siedziałam tutaj, w AFN, błagałam i płakałam, prosząc wszystkie szczeble władzy o znalezienie i poszukiwanie mojej matki” – powiedziała.

„I teraz w końcu mogę powiedzieć, że to robimy”.

Kiedy uchwała została przyjęta, Harris i inni członkowie rodzin kobiet uściskali się i uśmiechali przez łzy.

Oczekuje się, że rodziny kobiet zabiorą głos na zgromadzeniu w czwartek, po wydaniu przez sędziego wyroku w tej sprawie.

Treść artykułuSource link