Po ogłoszeniu rządu trzy miesiące temu Agencja ds. Integracji, Migracji i Azylu (AIMA) poinformowała w czwartek PÚBLICO, że zamierza utworzyć strukturę misji, która zajmie się około 400 tysiącami zaległych procesów do czerwca 2025 r., otwierając pierwszą centrum telefoniczne w Centrum Hinduistycznym w Lizbonie.
Celem tej struktury jest uregulowanie sytuacji imigrantów, którzy do 3 czerwca 2024 r. pracowali już w Portugalii i którzy przeszli procedurę uzyskania zezwolenia na pobyt w AIMA lub nieistniejącej już Służbie ds. Cudzoziemców i Granic (SEF).
Według biura prasowego AIMA, centrum usługowe będzie czynne dłużej, w godzinach 8:00-22:00. Zatrudnionych zostanie w nim ponad 100 pracowników, w tym pracownicy AIMA, współpracownicy organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy przeszli już szkolenie techniczne w Siłach Bezpieczeństwa i innych właściwych organach.
Drugi PUBLICZNE BrazyliaAIMA, niezależny organ gazety PÚBLICO, nawiązał współpracę z wieloma instytucjami zajmującymi się imigrantami i szkoli swoich pracowników, między innymi, w zakresie zbierania danych biometrycznych.
Jestem Sierpieńminister odpowiedzialny, António Leitão Amaro, ogłosił, że w tym miesiącu w różnych częściach kraju zostanie otwartych kilka centrów usług, ale większość z nich będzie w Lizbonie. Wówczas, jak powiedział Lusa: „Ten rząd ma odpowiedź na 400 tysięcy nierozstrzygniętych spraw, ale może ich wcale nie być tak wiele. Wielu mogło już opuścić kraj, zdesperowanych brakiem odpowiedzi ze strony państwa portugalskiego. Obiecaliśmy i stworzyliśmy strukturę misji, która działa, zawierając umowy na przestrzenie z władzami lokalnymi, innymi podmiotami i organizacjami pozarządowymi, z zakonami, abyśmy mieli centra usług i zespoły zaplecze abyśmy mogli rozpocząć przetwarzanie tych procesów znacznie szybciej.”
Oczekuje się, że struktura misji zostanie wzmocniona na okres jednego roku 300 specjalistami z AIMA: pod koniec czerwca minister poinformował, że według Lusy wzmocnienie to obejmuje grupę specjalistów liczącą 100 osób, „w skład której wchodzą pracownicy AIMA oraz byli inspektorzy Służby ds. Cudzoziemców i Granic”, którzy „mogą pomóc w administracyjnym i dokumentacyjnym przetwarzaniu toczących się postępowań”, a także około 200 specjalistów do pomocy osobistej przy zbieraniu danych biometrycznych.
Zaplanowano również utworzenie „przynajmniej trzech tymczasowych centrów usług” wspierających imigrantów w różnych obszarach, a także struktur Instytutu Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego, Ubezpieczeń Społecznych i stowarzyszeń migrantów.