Pisarz J.K. Rowling i miliarder Elon Musk są celem skargi karnej za „akty zaostrzonego cybernękania” złożonej przez prawnika algierskiej bokserki i mistrzyni olimpijskiej Imane Khelif, donosi magazyn RóżnorodnośćSprawa została złożona w piątek w paryskim biurze ds. walki z nienawiścią.
Skarga jest skierowana przeciwko nieznanym osobom, ale jej celem jest portal społecznościowy X, jego właściciel i autor sagi. Harry PotterByły prezydent USA Donald Trump i wpływowy człowiek Logan Paul to inne nazwiska wymieniane jako autorzy lub propagatorzy wiadomości atakujących godność Imane Khelif.
Chodzi o lawinę postów w mediach społecznościowych, w których algierski sportowiec został fałszywie oskarżony o mężczyzna lub osoba transseksualna, kwestionując legalność udziału Khelifa w turnieju boksu kobiet na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, w którym bokser wygrał w swojej kategorii wagowej (-66 kg).
Międzynarodowy Komitet Olimpijski publicznie stanął w obronie Khelifa, oświadczając, że sportowiec spełnił wszystkie wymagania niezbędne do udziału w zawodach kobiet.
“Jestem kobietą taką jak każda inna. „Urodziłam się jako kobieta i żyłam jak kobieta, ale są wrogowie, którzy nie potrafią strawić mojego sukcesu” – powiedziała sportsmenka na konferencji prasowej po odznaczeniu w Paryżu, po pokonaniu Chinki Yang Liu w finale. „Ten złoty medal jest najlepszą odpowiedzią na zaciekłą kampanię przeciwko mnie” – dodała.
Khelif był jednym z dwóch sportowców zdyskwalifikowanych przez IBA (International Boxing Association) podczas Mistrzostw Świata 2023. Organizacja, której przydatności nie uznał już Międzynarodowy Komitet Olimpijski kilka lat temu z powodu licznych skandali korupcyjnych, zarzuciła Algierczykowi, że ma „chromosomy XY”. Jednak IBA nigdy w pełni nie uzasadniła tej decyzji ani nie była transparentna w kwestii procesu, a Khelifowi pozwolono wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich.
Teraz prawnik sportowca, Nabil Boudi, mówi, że autorzy kampanii dezinformacyjnej będą musieli stawić czoła francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości, niezależnie od ich narodowości, a zakres celów może się zwiększyć: „Może to dotyczyć osób za granicą”.
„Prosimy, aby prokuratura zbadała nie tylko te osoby, ale wszystkie, które uzna za konieczne. Jeśli sprawa trafi do sądu, będą musieli stanąć przed sądem” – powiedział Różnorodność.