Home Świat Amerykański reporter Evan Gershkovich stanie przed sądem w Rosji

Amerykański reporter Evan Gershkovich stanie przed sądem w Rosji

14
0


Treść artykułu

MOSKWA – Amerykański reporter Evan Gershkovich, więziony w Rosji pod zarzutem szpiegostwa, stanie przed sądem w Jekaterynburgu, poinformowały w czwartek władze rosyjskie.

Treść artykułu

Biuro Prokuratora Generalnego Rosji poinformowało, że akt oskarżenia wobec Gerszkowicza został sfinalizowany, a jego sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Swierdłowskim w mieście na Uralu.

Gerszkowicz jest oskarżony o „zbieranie tajnych informacji” na temat zakładu w obwodzie swierdłowskim, który produkował i naprawiał sprzęt wojskowy – podała w oświadczeniu prokuratura generalna, ujawniając po raz pierwszy szczegóły zarzutów stawianych uwięzionemu reporterowi. Gerszkowicz został oskarżony o szpiegostwo.

Urzędnicy nie przedstawili żadnych dowodów na poparcie oskarżenia.

Gerszkowicz został zatrzymany podczas podróży reporterskiej do Jekaterynburga w marcu 2023 r. i oskarżony o szpiegostwo na rzecz amerykańskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, w skrócie FSB, który rzekomo wykonywał wówczas rozkazy USA dotyczące zbierania tajemnicy państwowej, ale również nie przedstawił żadnych dowodów. Waszyngton uznał go za bezprawnie przetrzymywanego.

Był pierwszym amerykańskim dziennikarzem aresztowanym pod zarzutem szpiegostwa od czasu Nicholasa Daniloffa w 1986 r., u szczytu zimnej wojny. Aresztowanie Gerszkowicza zszokowało zagranicznych dziennikarzy w Rosji, mimo że kraj ten przyjął coraz bardziej represyjne przepisy dotyczące wolności słowa po wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowejSource link