Home Świat Anglia awansuje do finału Euro pokonując Holandię

Anglia awansuje do finału Euro pokonując Holandię

22
0

Treść artykułu

DORTMUND, Niemcy — Anglia po raz drugi z rzędu awansowała do finału Mistrzostw Europy, pokonując Holandię 2:1 dzięki bramce zdobytej w doliczonym czasie gry przez rezerwowego Olliego Watkinsa.

Watkins, który wszedł na boisko za kapitana Harry’ego Kane’a po śmiałej decyzji trenera Garetha Southgate’a, odwrócił się i w pierwszej minucie doliczonego czasu gry uderzył potężnym strzałem w dolny róg bramki.

Anglia zagra z Lamine Yamal i Hiszpanią w niedzielnym finale w Berlinie. Będzie to pierwszy mecz o tytuł mistrzowski na obcej ziemi, po zwycięstwie w Mistrzostwach Świata w 1966 r. i porażce z Włochami w finale Euro 2020 — oba mecze na stadionie Wembley.

W otwartej pierwszej połowie, w 18. minucie, rzut karny Harry’ego Kane’a zniweczył genialnego gola otwierającego dla Holendrów, którego Xavi Simons zdobył w siódmej minucie.

Watkins wystąpił dotychczas tylko raz na Euro 2024 — jako rezerwowy w meczu grupowym z Danią — więc jego wejście przez Southgate’a w najważniejszym jak dotąd meczu Anglii było niespodzianką.

Ryzyko się opłaciło.

„Niewiarygodne — czekałem na ten moment tygodniami” — powiedział Watkins, napastnik Aston Villi, który był czwartym najlepszym strzelcem w Premier League w zeszłym sezonie. „Wymagało to mnóstwa ciężkiej pracy, aby dojść tam, gdzie jestem dzisiaj. Dostałem szansę i wykorzystałem ją obiema rękami”.

Southgate’a ucieszył również fakt, że bramkę asystował inny rezerwowy, Cole Palmer.

„Powiedziałem (Palmerowi): ‘Wchodzimy, a ty mi to ustawisz’, powiedział Watkins. „Wiedziałem, że jak tylko dostanie piłkę, to mi ją zagra. Kiedy wpadła w dolny róg, to było najlepsze uczucie, jakie kiedykolwiek czułem”.

Morze pomarańczy na gigantycznej trybunie South Stand na Westfalenstadion zamilkło. Mieściło najbardziej zagorzałych holenderskich kibiców, którzy zdominowali centrum miasta, zanim przed meczem maszerowali tysiącami na stadion. Policja zgłosiła trzy oddzielne starcia między kibicami z obu krajów w mieście.

Dało to Holendrom poczucie gry na własnym boisku, a Anglia, która w 1/8 finału i ćwierćfinale awansowała po stracie gola, była tym bardziej zmuszona, że ​​21-letni Simons został drugim najmłodszym strzelcem bramki dla Holandii na Euro.

Pomocnik Paris Saint-Germain odebrał piłkę Declanowi Rice’owi około 40 metrów od bramki, ruszył do przodu i oddał strzał w dalszy róg bramki.

W porównaniu z 16-letnim Jamalem, nową supergwiazdą Hiszpanii, Simons jest weteranem piłki nożnej, ale to kolejny przypadek młodego piłkarza, który zabłysnął na wielkiej scenie Euro.

Kane miał wiele wspaniałych momentów na najważniejszych turniejach, a jednym z nich był rzut karny, który wykorzystał po tym, jak wyprostowana noga Denzela Dumfriesa zetknęła się ze stopą Kane’a, gdy napastnik reprezentacji Anglii próbował oddać strzał.

Kane został szóstym graczem, który zdobył trzy bramki w tym turnieju.

Otwarta pierwsza połowa, w której Dumfries i Anglik Phil Foden trafili do bramki, ustąpiła miejsca zaciętej i pełnej napięcia drugiej połowie, w której szanse na zdobycie gola były ograniczone.

Bukayo Saka stracił gola z powodu spalonego, a Kane odszedł do Watkinsa. Decyzja ta może być uważana za najlepszą w ośmioletniej karierze Southgate’a w reprezentacji Anglii.

„To będzie niewiarygodnie trudne — naprawdę trudny mecz” — powiedział Kane o finale przeciwko Hiszpanii, która jest powszechnie uważana za najlepszą piłkę nożną w tym turnieju. „Jeszcze jeden mecz, który zapisze się w historii”.