Home Świat Artysta-oszust otrzymuje przedłużenie zwolnienia warunkowego o kolejne sześć miesięcy

Artysta-oszust otrzymuje przedłużenie zwolnienia warunkowego o kolejne sześć miesięcy

19
0


Otrzymuj najnowsze informacje od Michele Mandel prosto do swojej skrzynki odbiorczej

Treść artykułu

Przestępcy biali naprawdę bawią się lepiej.

Reklama 2

Treść artykułu

Charles DeBono, 65 lat, jest jednym z największych oszustów w Kanadzie, skazanym w 2022 r. za prowadzenie piramidy finansowej, w wyniku której oszukano ponad 500 inwestorów na kwotę ponad 27 milionów dolarów. Po zaliczeniu trzech lat aresztu przedprocesowego mężczyzna z Barrie został skazany na kolejne cztery lata więzienia.

Jednak po zaledwie roku wyszedł na zwolnienie warunkowe. Zwolnienie to przedłużono o kolejne sześć miesięcy, ponieważ DeBono mieszka w domu przejściowym i nadal walczy o założenie konta bankowego i znalezienie pracy.

Nic dziwnego, że to było trudne.

„Twoja chciwość oraz chęć osiągnięcia osobistych korzyści i statusu wzięły górę nad twoim etycznym podejmowaniem decyzji i empatią wobec ofiar, co doprowadziło do trudności finansowych ofiar” – zauważyła rada ds. zwolnień warunkowych.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

W aktach znajduje się 475-stronicowe oświadczenie dotyczące skutków przestępstwa, sporządzone przez 400 z około 515 ofiar i szczegółowo opisujące niszczycielskie skutki jego planu.

„Twoje działania spowodowały znaczną utratę oszczędności, depresję, lęk, wstyd, nienawiść do samego siebie, poczucie winy, myśli samobójcze, zachowania autodestrukcyjne, depresję małżeńską, problemy małżeńskie, problemy ze zdrowiem fizycznym, zrujnowane wyniki kredytowe i problemy finansowe. W wyniku twoich działań życie ofiar nigdy już nie będzie takie samo”.

Tymczasem uważa się, że miliony, które od nich wyłudził, są bezpiecznie przechowywane na Karaibach.

W styczniu 2013 roku DeBono stworzył Debit Direct, „z dumą Kanadyjczyk”okazja inwestycyjna, która rzekomo miała zapewnić terminale debetowe małym, zapracowanym przedsiębiorstwom.

Reklama 4

Treść artykułu

Po zapoznaniu się z jego ofertą na targach branżowych i na stronach internetowych inwestorów, ponad 500 osób z całej Kanady, a także spoza kraju, zainwestowało w przedsięwzięcie od 40 do 48 milionów dolarów — każda osoba wrzuciła 2500–3100 dolarów w każdy bankomat, obiecując zarobek w wysokości 15 centów na transakcji.

Ale to wszystko było tylko domkiem z kart.

Inwestorzy nie wiedzieli, że DeBono kupiło tylko 10 terminali ani że ich miesięczne czeki pochodzą z pieniędzy wpłacanych DeBono przez nowych inwestorów.

„Łącznie” – czytamy w niedawnej decyzji w sprawie zwolnienia warunkowego – „straty ofiar oszacowano na kwotę od około 24 do 42 milionów dolarów”.

Gdy gotówka zaczęła napływać, kupił dwa domy szeregowe w Richmond Hill i wysokiej klasy pojazdy, quady, motocykle i Sea-Doo.

Reklama 5

Treść artykułu

Szacunkowo 12 milionów dolarów z jego nielegalnie zdobytych zysków przeniesiono do Dominikany, gdzie oszust kupił hotel, kilka domów i ponad tuzin apartamentów. W 2015 r. ożenił się również z miejscową kobietą.

Wiódł wystawne życie ich kosztem — a potem wszystko w końcu legło w gruzach.

„Po tym, jak kanadyjskie banki zaczęły podejrzewać twoją działalność, uciekłeś do Republiki Dominikańskiej z resztą swoich aktywów i zaprzestałeś utrzymywania piramidy finansowej we wrześniu 2017 r. Zostałeś deportowany z powrotem do Kanady we wrześniu 2020 r. i aresztowany po powrocie” – napisała rada ds. zwolnień warunkowych.

DeBono przyznał się w 2022 r. do winy oszustwo ponad 5000 dolarów i pranie pieniędzy. Wydając wyrok, sędzia Sądu Najwyższego Michelle Fuerst nałożyła również nakaz zwrotu 26 910 772 dolarów.

Reklama 6

Treść artykułu

Komisja napisała, że ​​jeśli „nie będzie w stanie lub nie będzie chciał” spłacić zasądzonego długu w ciągu pięciu lat od zwolnienia z aresztu, grozi mu powrót do więzienia na kolejne siedem lat.

Tymczasem życie nie jest zbyt trudne — dzięki podatnikom ma dach nad głową, odwiedza syna, synową i wnuki niemal co tydzień. Podczas gdy jego żona mieszka w Republice Dominikany, utrzymywali częsty kontakt telefoniczny, a ona nawet przyjechała w odwiedziny w listopadzie ubiegłego roku.

Bezrobotny DeBono nie zarabia wystarczająco, aby utrzymać się na swoim miejscu — zasiłek starczy mu na to nie pozwala, nie wolno mu prowadzić własnej działalności gospodarczej, a „nie ma w społeczności żadnej rodziny ani przyjaciół, którzy chcieliby mu pomóc” — napisała rada ds. zwolnień warunkowych.

Więc na razie pozostanie w ośrodku półotwartym.

„Zarząd uważa, że ​​nie będzie Pan stanowił nadmiernego ryzyka dla społeczeństwa, jeśli zostanie Pan zwolniony warunkowo i że Pana zwolnienie przyczyni się do ochrony społeczeństwa, ułatwiając Panu ponowną integrację ze społeczeństwem w charakterze przestrzegającego prawa obywatela” – podsumował zarząd.

Tymczasem, czy ci, których oszukał, kiedykolwiek zobaczą centa z tego, co ukradł? Jeśli w to wierzysz, mamy most w Dominikanie, który chętnie ci sprzedamy.

mmandel@postmedia.com

POLECANY FILM

Ładowanie...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Treść artykułuSource link