Home Świat Atiku reaguje, gdy Sąd Najwyższy orzeka o autonomii samorządu terytorialnego

Atiku reaguje, gdy Sąd Najwyższy orzeka o autonomii samorządu terytorialnego

19
0


Kandydat na prezydenta z ramienia Ludowej Partii Demokratycznej (PDP) w wyborach w 2023 r., Atiku Abubakar, wyraził poparcie dla decyzji Sądu Najwyższego popierającej niezależność finansową rad samorządowych w całej Nigerii.

Wiadomości Naija poinformowano wcześniej, że Sąd Najwyższy orzekł, że to jest niezgodne z konstytucją aby gubernatorzy stanów wstrzymali fundusze przeznaczone na administrację samorządową.

Przełomowy wyrok wydany przez Sędzia Emmanuel Agimpodkreślono, że praktyka ta narusza prawo samorządów lokalnych do autonomii finansowej i trwa od ponad dwóch dekad.

W wyroku wydanym przez siedmioosobowy panel sędziowski sędzia Agim orzekł, że 774 lokalne rady samorządowe w kraju mają niezależnie zarządzać swoimi funduszami.

Sąd Najwyższy podkreślił podział władzy rządowej na szczebel federalny, stanowy i lokalny. Ponadto sąd stwierdził, że rząd stanowy nie ma uprawnień do mianowania komitetu tymczasowego i że demokratycznie wybrany rząd jest jedyną prawowitą formą rady samorządu lokalnego.

W reakcji na wyrok sądu za pośrednictwem swojego oficjalnego konta X, Atiku uznał wyrok za zwycięstwo nigeryjskiego społeczeństwa.

Były wiceprezydent skrytykował poprzedni system, w którym środki przeznaczone dla rad lokalnych są łączone ze środkami rządów stanowych.

Atiku twierdził, że poprzedni system był wynikiem pospiesznie zawieranych porozumień politycznych.

On napisał: „Zgadzam się z decyzją Sądu Najwyższego, że struktura rządu nigeryjskiego jest podzielona na trzy warstwy, a wśród nich samorządy lokalne powinny pełnić rolę ośrodków rozwoju.

„Podzielam również przekonanie, że autonomia fiskalna samorządów lokalnych nie powinna ograniczać się do przychodów z rachunków federacyjnych, ale w istocie powinna dotyczyć przychodów generowanych wewnętrznie przez odpowiednie władze lokalne”.

Atiku podkreślił problemy związane z ingerencją władz stanowych, zwłaszcza na obszarach miejskich, w generowanie dochodów rad lokalnych.

On napisał, “Wiele naszych stanów, zwłaszcza te położone na terenach podmiejskich, o dużym zagęszczeniu działalności gospodarczej, zyskało złą sławę w utrudnianiu samorządom lokalnym generowania dochodów z inwestycji w parkingi dla samochodów, reklamy zewnętrzne, czynsze i wiele innych.

„Wyrok sądu wpisuje się w podstawowe funkcje Sądu Najwyższego jako sądu arbitrażowego między rządami”.



Source link