Home Świat Chiny potępiają oświadczenie NATO, oskarżając je o stosowanie „wojowniczej retoryki” | Wojna...

Chiny potępiają oświadczenie NATO, oskarżając je o stosowanie „wojowniczej retoryki” | Wojna na Ukrainie

22
0


Chiny skrytykowały oskarżenia NATO, jakoby Pekin zachowywał się jak „pośrednik” w inwazji Rosji na Ukrainę, oskarżając sojusz atlantycki o promowanie „wojowniczej retoryki”.

Wzmianki o Chinach w oświadczenie wydane przez Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga pierwszego dnia Szczyt w Waszyngtonie wydają się wskazywać na punkt zwrotny w sposobie, w jaki sojusznicy postrzegają Pekin. Po raz pierwszy wszystkie państwa członkowskie sojuszu atlantyckiego poparły stanowisko Waszyngtonu, który stanowczo i bezpośrednio potępił chińskie wsparcie dla Rosji na Ukrainie.

„Chiny są pośrednikiem w nielegalnej wojnie Rosji z Ukrainą, dostarczając towary podwójnego zastosowania i komponenty umożliwiające produkcję bomb i pocisków” – powiedzieli przywódcy NATO na spotkaniu w tym tygodniu.

Od początku rosyjskiej inwazji Pekin pozycjonował się jako neutralny aktor, prezentując się nawet jako potencjalny mediator w sprawie porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą. W zeszłym roku chiński rząd przedstawił projekt planu działania na rzecz zatrzymać ogień który został szybko odrzucony przez Kijów i jego zachodnich sojuszników, gdyż nie potępiono w nim otwarcie rosyjskiej agresji i nie wspomniano o wycofaniu terytoriów nielegalnie zaanektowanych przez Moskwę.

W zeszłym miesiącu Chiny odmówiły udziału w konferencji pokojowej zorganizowanej przez Szwajcarię, przedstawiając zamiast tego inicjatywa równoległa wspólnie z Brazylią, która wzywa do bezpośrednich negocjacji między Rosją a Ukrainą.

Mimo że Chiny obstawały przy neutralności, udzieliły kluczowego wsparcia rosyjskiemu wysiłkowi wojennemu, zapewniając frytki, oprogramowanie i niezbędnych komponentów dla Rosji w celu modernizacji jej przemysłu obronnego. W kategoriach dyplomatycznych reżim Xi Jinpinga dokonał niezachwiane wsparcie do Władimira Putina, realizując obietnice „bezgranicznej przyjaźni” złożone w przededniu inwazji na Ukrainę.

Oświadczenia sojuszników z NATO spotkały się z mieszanymi reakcjami w Pekinie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że członkowie sojuszu „wyolbrzymiają” odpowiedzialność Chin za wojnę na Ukrainie i że robiono to ze „złośliwymi intencjami”.

„Jak wszyscy wiemy, Chiny nie są twórcą kryzysu na Ukrainie” – powiedział rzecznik w czwartek. „Oświadczenie szczytu NATO w Waszyngtonie jest przesiąknięte mentalnością zimnej wojny i wojowniczą retoryką, a treści dotyczące Chin są pełne prowokacji, kłamstw, podżegania i oszczerstw” – powiedział urzędnik.

Mimo eskalacji retoryki NATO podtrzymuje rozróżnienie między Rosją i Chinami, określając pierwszą jako przeciwnika, a drugie jako wyzwanie strategiczne.

NATO jasno dało do zrozumienia, że ​​„sojusz dyskutujący o Chinach nie ma na celu wypychania sojuszu w region Indo-Pacyfiku” – powiedział badacz z Europejskiego Centrum Atlantic Council, grupa doradcza Rachel Rizzo, dowódca powiązany z NATO, powiedziała: „Nie chodzi o rozszerzanie teatrów działań NATO, ale raczej o reagowanie na zróżnicowany geograficzny teatr działań, który widzimy obecnie na całym świecie” – dodał.Source link