Home Świat Dziennikarz Evan Gershkovich będzie sądzony w Rosji za szpiegostwo na rzecz CIA...

Dziennikarz Evan Gershkovich będzie sądzony w Rosji za szpiegostwo na rzecz CIA | Rosja

17
0


Rosyjska prokuratura ogłosiła w czwartek, że amerykański dziennikarz Evan Gershkovich z dziennik “Wall Streetwkrótce stanie przed sądem za szpiegostwo i oskarżony o zbieranie dla CIA informacji o fabryce czołgów.

Według rosyjskiej prokuratury, proces korespondenta Do dziennik “Wall Street w Rosji odbędzie się ono w Jekaterynburgu na Uralu, gdzie został aresztowany w marcu 2023 r.

„Sprawa karna została przekazana do merytorycznego rozpoznania Sądu Okręgowego w Swierdłowsku” – wskazała rosyjska prokuratura, podkreślając, że dziennikarz „zebrał dla amerykańskich służb tajne informacje” na temat firmy Uralvagonzavod.

Evana Gerszkowicza Odrzuca oskarżenia o „szpiegostwo”, podobnie jak Stany Zjednoczone, gazeta, dla której pracuje, jego bliskie otoczenie i rodzina.

Reporter z dziennik “Wall StreetEvan Gershkovich został zatrzymany przez FSB (rosyjskie tajne służby, spadkobierców radzieckiego KGB) podczas reportażu w Jekaterynburgu na Uralu, grozi mu kara do 20 lat więzienia.

Rosja nigdy nie uzasadnił zarzutów ani nie przedstawił publicznie żadnych dowodów. Cały proces został objęty klauzulą ​​tajności.

Gerszkowicz przebywa w moskiewskim więzieniu Lefortowo, znanym z trudnych warunków, a okres aresztu tymczasowego upływa 30 grudnia.

Gerszkowicz jest pierwszym amerykańskim reporterem aresztowanym w Rosji pod zarzutem szpiegostwa od września 1986 r., kiedy rosyjskie władze bezpieczeństwa zatrzymały Nicholasa Daniloffa, moskiewskiego korespondenta „US News and World Report”.Source link