Home Świat Europa i Chiny zobaczą lepsze powietrze w 2023 r., Ameryka Północna i...

Europa i Chiny zobaczą lepsze powietrze w 2023 r., Ameryka Północna i Indie zobaczą gorsze poziomy | Zanieczyszczenie

23
0


ONZ ogłosiła w czwartek, że w 2023 r. w Europie i Chinach poziom najbardziej zanieczyszczających cząstek w atmosferze spadł w porównaniu ze średnią z ostatnich 20 lat, ale wzrósł w Ameryce Północnej i na subkontynencie indyjskim.

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), pożary lasów w Kanadzie spowodowały „wyjątkowo wysoki” poziom cząstek PM2,5 – najmniejszych i najbardziej szkodliwych w atmosferze – w Ameryce Północnej.

W przypadku Indii i sąsiednich krajów wzrost ten przypisano rozwojowi przemysłu i innej działalności człowieka.





W Europie i Chinach redukcja emisji spowodowanych działalnością człowieka (lub działalnością człowieka) przyczyniła się do zmniejszenia stężeń cząstek PM2,5 w okresie 2003–2022, co stanowi kontynuację trendu obserwowanego w tych obszarach od czasu, gdy WMO zaczęła publikować biuletyny dotyczące zmian jakości powietrza w 2021 r.

„Każde działanie mające na celu redukcję emisji, zwłaszcza na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, jest z pewnością powodem do optymizmu, zwłaszcza jeśli stanowi część zaplanowanego i długotrwałego działania, jak to ma miejsce w tych przypadkach” – powiedział Lorenzo Labrador, ekspert z wydziału obserwacji atmosferycznych WMO.

Labrador podkreślił, że badanie koncentruje się na cząsteczkach PM2,5, a nie na innych emisjach, takich jak gazy cieplarniane. efekt cieplarnianydwutlenek węgiel lub podtlenku azotu, więc monitoring ten nie daje pełnego obrazu emisji w każdym regionie.

Mimo poprawy WMO ostrzega, że ​​„błędne koło zmiana klimatuzwiązane z pożarami lasów i zanieczyszczeniem, ma coraz bardziej negatywny wpływ na zdrowie ludzi, ekosystemy i rolnictwo”.

Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną ponad 4,5 miliona przedwczesnych zgonów każdego roku, a jednocześnie sektor rolniczy w wielu regionach odnotowuje spadek produktywności — podaje WMO. Organizacja wskazuje na szczególnie dotknięte obszary, takie jak Afryka Środkowa, Chiny, Indie, Pakistan i Azja Południowo-Wschodnia.

Analizy przeprowadzone w Chinach i Indiach wykazały, że cząstki zanieczyszczeń powietrza mogą zmniejszyć produktywność nawet o 15% na obszarach silnie zanieczyszczonych, ograniczając ilość światła słonecznego docierającego do upraw i blokując regulujące działanie pary wodnej i dwutlenku węgla w liściach wielu roślin.

Pożary w Kanadzie

W ubiegłym roku w Kanadzie, między majem a wrześniem, odnotowano rekordową liczbę pożarów lasów. Spłonęło siedem razy więcej hektarów niż wynosiła średnia roczna w okresie 1990–2013.

Ta sytuacja spowodował pogorszenie jakości powietrza nie tylko w krajuale także w sąsiednich Stanach Zjednoczonych, szczególnie widoczne w obszarach takich jak Nowy Jork.

Jak podaje WMO, dym i cząstki stałe z tych pożarów przedostały się przez Ocean Atlantycki do tak odległych regionów jak Europa Zachodnia i Grenlandia.

Agencja meteorologiczna ONZ przypomniała także o ponad 400 pożarach, z których wiele było celowych, które nawiedziły środkowe i południowe Chile w styczniu i lutym ubiegłego roku.

W wyniku pożarów zginęło 23 osoby, a codzienne narażenie na kontakt z ozonzmuszając władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego w zakresie ochrony środowiska w kilku regionach kraju.

Jeśli chodzi o dane dotyczące Portugalii, Europejska Agencja Środowiska ogłoszono pod koniec sierpnia że Faro i Funchal znalazły się wśród dziesięciu miast w Europie o najlepszej jakości powietrza. Lizbona zajęła 38. miejsce, a Sintra 104. miejsce, opierając się jedynie na średnich poziomach jakości powietrza. drobne cząsteczki (PM2,5).

Gazeta Wiadomości dnia również zgłoszono w ten czwartek Lizbona jest jednym z pięciu europejskich miast portowych o najwyższym poziomie zanieczyszczeń spowodowanych emisjami statków wycieczkowych, z wysokim stężeniem tlenku siarki i drobnych cząstek. Dane są częścią badania przeprowadzonego przez europejską organizację ochrony środowiska Transport & Environment na rok 2023.





Source link