Home Świat Francuska firma występuje do TCU w sprawie zakupu izraelskich haubic przez armię

Francuska firma występuje do TCU w sprawie zakupu izraelskich haubic przez armię

16
0


KNDS France, zajmująca trzecie miejsce w przetargu, zarzuca Elbit Systems nieprawidłowości w konkursie wygranym; Zdaniem wojska, proces był zgodny z wymogami prawnymi

KNDS France, trzecie miejsce w przetargu na zakup pojazdów opancerzonych dla wojska, złożyło reprezentację przed Federalnym Trybunałem Obrachunkowym (TCU) w sprawie nieprawidłowości w konkursie wygranym w kwietniu przez izraelski Elbit Systems. Europejska firma zwróciła się o zastosowanie środka zapobiegawczego w celu zawieszenia procesu zakupu do czasu analizy przedstawienia.




Dowódca armii, generał Tomás Miguel Paiva, z prezydentem Luizem Inácio Lulą da Silvą (PT)

Zdjęcie: Zdjęcie: Marcelo Camargo/Agência Brasil / Estadão

Według francuskiej firmy w przetargu prowadzonym przez Dowództwo Logistyki Armii (Colog) na zakup haubic doszło do nieprawidłowości i niezgodności z prawem. Dla KNDS produkty oferowane przez izraelską firmę są przystosowane do sprzedaży dla brazylijskich sił lądowych i nie posiadają produkcji seryjnej potwierdzającej jakość sprzętu.

Według żołnierzy, żołnierze CNN Brazyliamówią, że proces przebiegał zgodnie ze wszystkimi wymogami prawnymi.

Przed przybyciem do TCU Francuzi w czerwcu zadali Cologowi pytanie dotyczące wyścigu licytacyjnego, które zostało odrzucone. Kilka dni później, w tym samym miesiącu, dowództwo armii odrzuciło apel Europejczyków.

W obliczu nowej odmowy KNDS przedstawił w sierpniu swój apel do Ministerstwa Obrony, który również nie został uwzględniony. Następnie 18 stycznia, tego samego dnia, w którym TCU stwierdziło, że ustawodawstwo nie zabrania Siłom Zbrojnym zakupu izraelskiej broni, wniosek został złożony do Trybunału Obrachunkowego. Sprawę relacjonuje minister Aroldo Cedraz.

Przed sfinalizowaniem porozumienia z Izraelczykami należało rozwiązać kwestie wewnętrzne. Jednym z nich było stanowisko przeciwko przejęciu przez Celso Amorima, głównego doradcę ds. międzynarodowych Prezydenta RP.

Krytycy zakupu argumentują, że nabywanie przez rząd brazylijski sprzętu wojskowego od Izraela jest niekonsekwentne, czego działania w Strefie Gazy krytykuje prezydent Luiz Inácio Lula da Silva (PT), i twierdzą, że zakup haubic za prawie 1 miliard dolarów kanadyjskich mógłby sfinansować izraelskie ataki na Palestyńczyków.

Wojska Lądowe ogłosiły przetarg na zakup broni w 2017 roku, powołując się na konieczność modernizacji sprzętu. System nabyty przez armię brazylijską jest już używany w innych siłach zbrojnych.

Armie Danii, która jest częścią Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), i Kolumbii posługują się najnowszą wersją. W kilku innych krajach, takich jak Filipiny i Tajlandia, używane są starsze wersje urządzenia.

Haubica to artyleria wystrzeliwująca pociski po zakrzywionych trajektoriach, dzięki czemu może trafiać w cele chronione przeszkodami lub w obszarach niedostępnych dla bezpośredniego ognia. W przeciwieństwie do armat strzelających w linii prostej, haubica idealnie nadaje się do ataków na duże odległości i ma większy kąt wzniesienia, co czyni ją skuteczniejszą w nierównym terenie.

Obserwuj „Estadão” w mediach społecznościowych



Dowódca armii, generał Tomás Miguel Paiva, z prezydentem Luizem Inácio Lulą da Silvą (PT)

Dowódca armii, generał Tomás Miguel Paiva, z prezydentem Luizem Inácio Lulą da Silvą (PT)

Zdjęcie: Estadão



Source link