Home Świat GOLDSTEIN: Niska produktywność obniża standard życia: raport

GOLDSTEIN: Niska produktywność obniża standard życia: raport

26
0


Otrzymuj najnowsze informacje od Lorrie Goldstein prosto do swojej skrzynki odbiorczej

Treść artykułu

Według nowego badania Fraser Institute, brak inwestycji przedsiębiorstw w technologie informacyjne oraz prace badawczo-rozwojowe, w porównaniu do USA, obniża produktywność kanadyjskich pracowników i obniża nasz standard życia.

Reklama 2

Treść artykułu

„Niedoinwestowanie kluczowych technologii jest widoczne w kanadyjskich liczbach produktywności, które są niezbędne do poprawy standardów życia” – pisze Steven Globerman w raporcie konserwatywnego pod względem fiskalnym think tanku zatytułowanym „Porównanie wyników inwestycyjnych Kanady i Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich pięciu dekad”.

„W latach 2014–2022 w Kanadzie produkcja na przepracowane godziny, czyli powszechny wskaźnik produktywności pracy, wzrosła średnio o 1,35%, podczas gdy w USA średniorocznie wzrosła o 1,78%

„Co najważniejsze, w tych samych latach… inwestycje w IT (technologie informacyjne) stanowiły 10,4% całkowitych inwestycji w Kanadzie w porównaniu do 16,5% w USA, a inwestycje w badania i rozwój oraz inne produkty intelektualne stanowiły w USA ponad dwukrotnie więcej — 27,7% całkowitych inwestycji — w porównaniu do 12,6% w Kanadzie”.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Globerman twierdzi, że w kanadyjskim środowisku inwestycyjnym po roku 2000, a szczególnie w ciągu ostatniej dekady, obserwowano rosnący udział całkowitych inwestycji kapitałowych przeznaczanych na budowę i renowację budynków mieszkalnych, podczas gdy zmniejszał się udział w IT oraz badaniach i rozwoju, podczas gdy w USA sytuacja była odwrotna

„Jeśli rządy w Kanadzie chcą promować wzrost standardów życia poprzez szybszy wzrost produktywności, muszą stworzyć środowisko polityczne, które będzie atrakcyjne dla inwestycji biznesowych zwiększających produktywność, a nie tylko koncentrować się na budowie większej liczby mieszkań” – powiedział Globerman.

Podczas gdy rząd Trudeau skupia się obecnie na budowie większej liczby mieszkań, gdyż dostępność mieszkań jest jedną z głównych obaw Kanadyjczyków przed przyszłorocznymi wyborami, kwestia niskiej produktywności jest problemem istniejącym od dawna.

Reklama 4

Treść artykułu

Niska produktywność nie oznacza, że ​​kanadyjscy pracownicy są leniwi. Oznacza to, że nie mają dostępu do edukacji, szkoleń i technologii, których potrzebują, aby pracować wydajniej.

Starsza zastępczyni gubernatora Banku Kanady Carolyn Rogers w niedawnym przemówieniu opisała niską produktywność jako sytuację awaryjną, którą należy „rozbić szybą”, zauważając, że „w 1984 r. kanadyjska gospodarka produkowała 88% wartości generowanej przez gospodarkę USA na godzinę… do 2022 r. kanadyjska produktywność spadła do zaledwie 71% produktywności USA

„Możesz cofnąć się o 50 lat i znaleźć stałą lukę między poziomem wydatków na pracownika w kanadyjskich firmach a poziomem wydatków ich odpowiedników w USA. Jednak sytuacja pogorszyła się mniej więcej w ciągu ostatniej dekady. Podczas gdy wydatki w USA nadal rosną, poziomy inwestycji w Kanadzie są niższe niż dekadę temu”.

Reklama 5

Treść artykułu

Rząd Trudeau przyznał, że niska produktywność to problem istniejący od dawna.

W swoim budżecie na rok 2022 minister finansów Chrystia Freeland określiła go mianem „pięty achillesowej kanadyjskiej gospodarki, zauważając, że „pozostajemy w tyle, jeśli chodzi o produktywność gospodarczą.

Budżet przewidywał, że Kanada będzie zagrożona najniższym wzrostem gospodarczym realnego produktu krajowego brutto na mieszkańca w latach 2020–2060 wśród 16 porównywalnych krajów będących członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a także niższym wzrostem niż średnia OECD i niższym niż wzrost każdego innego członka G7 — USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Japonii. „Stawka jest wysoka” — stwierdzono w raporcie.

„Większość kanadyjskich przedsiębiorstw nie inwestowała w takim samym tempie jak ich amerykańscy odpowiednicy. Jeśli to się nie zmieni, OECD prognozuje, że Kanada będzie miała najniższy wzrost PKB na mieszkańca wśród swoich krajów członkowskich”.

Treść artykułuSource link