|
Na cmentarzu w Oldham odnaleziono masowy grób zawierający 303 ciała, w tym setki dzieci i niemowląt.
Niezidentyfikowane miejsce spoczynku odkryto na cmentarzu w Royton. Znajdują się w nim szczątki 145 martwo urodzonych dzieci, 128 niemowląt i małych dzieci oraz 29 dorosłych.
Pewna kobieta dokonała makabrycznego odkrycia, szukając grobów swoich braci bliźniaków, którzy zmarli krótko po urodzeniu w 1962 roku.
Niestety, rodzice kobiety nie mieli okazji pożegnać się ze swoimi dziećmi, zanim zostały im one odebrane.
Co zaskakujące, działka o wymiarach 12 na 12 stóp może nie być jedynym grobem masowym na cmentarzu. Lokalni radni, którzy pomogli anonimowej kobiecie dokonać odkrycia, twierdzą, że może być ich więcej w różnych częściach cmentarza.
Niezidentyfikowane miejsce spoczynku odkryto na cmentarzu w Royton (na zdjęciu). Znajdują się w nim szczątki 145 martwo urodzonych dzieci, 128 niemowląt i małych dzieci oraz 29 dorosłych.
Ku zaskoczeniu wszystkich, działka o wymiarach 12 na 12 stóp może nie być jedynym grobem masowym na cmentarzu. Lokalni radni, którzy pomogli anonimowej kobiecie dokonać odkrycia, twierdzą, że może być ich więcej w różnych częściach cmentarza
Przed latami 80. powszechną praktyką było odbieranie rodzicom martwo urodzonych dzieci bez podania szczegółów dotyczących miejsca ich pochówku.
Zamiast tego, pogrążeni w żałobie rodzice usłyszeli od personelu medycznego, że ich dziecko zostało pochowane obok „miłej osoby” tego samego dnia. Jednak niemowlęta często chowano w zbiorowych grobach.
W ciągu ostatnich 20 lat w Wielkiej Brytanii odnaleziono masowe groby niemowląt.
Dorośli odkryci w grobie to prawdopodobnie „pochówki dla ubogich”, czyli osoby, których rodziny nie mogły sobie pozwolić na godny pochówek.
Lokalne radne Maggie Hurley i Jade Hughes wydały oświadczenie w sprawie „rozdzierającego serce” odkrycia.
W oświadczeniu napisano: „To wielka niesprawiedliwość, że rodzicom odmówiono podstawowego prawa do pochówku swoich dzieci, prawa, które powinno być nieodłączne i niepodważalne. Ta sytuacja powinna obudzić nasze zbiorowe poczucie sprawiedliwości i empatii.
„Nie możemy zmienić tego, co się stało, ale możemy sprawić, że dzieci urodzone we śnie otrzymają imiona, zostaną rozpoznane i nigdy nie zostaną zapomniane”.
Czasy OldhamRada Powiatu Szpitala Dziecięcego poinformowała, że na posiedzeniu rady w środę, 11 września, zostaną omówione plany wzniesienia pomnika dla pochowanych dzieci. Zapisy i dokumenty zostaną również zdigitalizowane, aby rodziny mogły łatwo uzyskać do nich dostęp.
Cmentarz Royton. Lokalne radne Maggie Hurley i Jade Hughes powiedziały: „To ogromna niesprawiedliwość, że rodzicom odmówiono podstawowego prawa do pochówku swoich dzieci, prawa, które powinno być nieodłączne i niepodważalne. Ta sytuacja powinna obudzić nasze zbiorowe poczucie sprawiedliwości i empatii”.
Arooj Shah, lider rady Oldham, powiedział w oświadczeniu dla MailOnline: „Rozumiemy, że ta wiadomość zmartwi wiele osób i nasze myśli są z nimi.
‘Pilnie rozważymy złożoną sugestię i podejmiemy decyzję, co będzie stosowne, aby uczcić pamięć pochowanych w Royton poprzez zapewnienie odpowiedniego pomnika.
„Nasz zespół jest gotowy udzielić wsparcia każdej rodzinie, która uważa, że może być dotknięta tą chorobą.
„To nie jest nowo odkryty grobowiec.
„Niestety, od lat na cmentarzach w całym kraju odbywa się chowanie ludzi, w tym niemowląt i dzieci, w nieoznakowanych grobach.
„Na szczęście, na przestrzeni lat wiele się zmieniło i poprawiło. Rząd teraz płaci za pogrzeby martwo urodzonych dzieci i wszystkich do 18 roku życia, jeśli to konieczne. Groby publiczne nie są już używane.
„Dziś, gdy złożono wniosek o pochówek w grobie publicznym, ustalenia są zazwyczaj podejmowane przez odpowiedni szpital za pośrednictwem dyrektora zakładu pogrzebowego. Często kapelani szpitalni organizują pochówek lub kremację osoby.
„Pracownicy cmentarzy miejskich współpracują również z dyrektorem zakładu pogrzebowego i realizują wyrażone życzenia. Szpital i my sami prowadzimy rejestry pochówków, które rodziny mogą znaleźć, kiedy tylko zechcą.
„Rodzina może również samodzielnie zorganizować pochówek w osobnym grobie za pośrednictwem zakładu pogrzebowego i postawić własny pomnik”.