Home Świat Igrzyska olimpijskie w Paryżu zapisują się w historii z nieoczekiwanego powodu

Igrzyska olimpijskie w Paryżu zapisują się w historii z nieoczekiwanego powodu

28
0


Historyczne momenty stanowią jedynie ułamek atrakcji igrzysk olimpijskich, jednak można powiedzieć, że są one najważniejszym aspektem.

Igrzyska w Paryżu — które mają rozpocząć się 26 lipca — przejdą do historii z powodu, który może niektórych zaskoczyć. Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich weźmie udział taka sama liczba sportowców płci męskiej i żeńskiej.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przyznał równe miejsca w ramach kwot (liczba zakwalifikowanych sportowców, jaką każdy kraj może wysłać na dane wydarzenie), co oznacza, że ​​wszyscy sportowcy zostaną równo podzieleni między mężczyzn i kobiety.

Po raz pierwszy sportowcom pozwolono na udział w igrzyskach olimpijskich w 1900 r., które miały miejsce w Paryżu. Jeszcze podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 r. udział kobiet w zawodach wynosił zaledwie 20 procent.

Dyrektor ds. kontaktów z opinią publiczną MKOl, Christian Klaue, opublikował wykres ilustrujący wzrost liczby kobiet biorących udział w igrzyskach olimpijskich w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ten MKOl z dumą poinformował w marcu poinformowano, że 28 z 32 sportów w Paryżu będzie w pełni równoprawnych pod względem płci, a w ponad połowie konkurencji medalowych będą mogły startować zawodniczki, co oznacza, że ​​Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. staną się największą w historii imprezą sportową z równością płci.

Tradycja ta zostanie przerwana także w Paryżu, gdzie maratony zostaną zamienione miejscami. Ostatni dzień zawodów, 11 sierpnia, zakończy się wyścigiem kobiet, a nie mężczyzn.

Kibice drużyny USA będą mieli wiele powodów do radości, ponieważ amerykańskie gwiazdy, takie jak gimnastyczka Simone Biles i pływaczka Katie Ledecky, będą zapewne szeroko relacjonowane w telewizji podczas tych historycznych igrzysk olimpijskich.

Source link