Śmierć Izquierdo wywołuje debatę w futbolu i to, jak to zjawisko wpływa na graczy
Śmierć Juana Izquierdo27 lat, od Obywatel Urugwajubezpośrednio wpłynęło na futbol w Ameryce Południowej. Podczas konfrontacji z San Paulow drugim meczu 1/8 finału Libertadores na stadionie MorumBis doznał arytmii, po której nastąpiło zatrzymanie akcji serca i wymagał reanimacji. Zawodnik przewieziony do szpitala Alberta Einsteina zmarł pięć dni później po wykonaniu manewrów reanimacyjnych.
Piłkarze São Paulo oddali hołd Izquierdo w pojedynku z Atlético-MG – porażką 1:0 – w ćwierćfinale Copa do Brasil. „Oczywiście, że to przeszkadza (strona psychologiczna). To nie jest wymówka, że przegraliśmy, ale staje się przeszkodą. Graliśmy w grę, w której życie stracił kolega z pracy. To skomplikowane, atmosfera robi się ciężka, wszyscy myślą, że nie da się tego wyrzucić z głowy”, powiedział Rafinha, wciąż w strefie mieszanej.
Rafinha, Calleri, Michael Araújo, Wellington Rato i Giuliano Galoppo udali się do Urugwaju, aby wziąć udział w stypie sportowca. W oficjalnym oświadczeniu podano, że ze względu na szacunek dla zawodnika dwie rundy Clausury zostały przełożone i przełożone na inny termin.
„To trudny moment. Brak nam słów. Chcieliśmy tu być, bo widzieliśmy wszystko, co wydarzyło się na stadionie i życzymy rodzinie siły. Wiem, że to trudne, ale oni mają siłę. Robimy minimum, jakby to miało byliśmy jednymi z nas. Przyjechaliśmy zrobić to, co chcielibyśmy, żeby dla nas zrobili. To tak, jakby być częścią naszej rodziny” – powiedziała Rafinha stacji telewizyjnej Telemundoz Urugwaju.
Po powrocie do Brazylii São Paulo został ponownie pokonany przez Fluminense w Mistrzostwach Brazylii. Wyniki i wypowiedzi zawodników pokazują, jaki wpływ żałoba po Izquierdo miała na sportowców. Stan ten wydaje się mieć wpływ na wyniki sportowców, szczególnie w niedawnym przypadku Libertadores, ale nie jest jedyny: w tym miesiącu Erling Haaland nie mógł trenować i po śmierci zawodnika budził wątpliwości w meczach Manchesteru. krewny.
„To trudny czas dla niego i jego rodziny. Nasze myśli są z nim i całą jego rodziną. Jutro zobaczymy, czy będzie w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, aby grać” – powiedział Pep Guardiola.
Każdy człowiek przeżywa żałobę inaczej. Ogólnie rzecz biorąc, dla sportowca, oprócz smutku, głównymi skutkami są trudności z koncentracją, zauważa Flávia Magalhães, lekarz z 20-letnim doświadczeniem w sporcie, który pracował w klubach, CBF i Conmebol. „Smutek odwróci uwagę zawodnika, utrudniając koncentrację. Co więcej, sportowiec może również odczuwać skojarzeniowy strach przed staniem się ofiarą tego samego wypadku śmiertelnego”, mówi profesjonalista w przypadku śmierci Izquierdo podczas wykonywania swoich obowiązków zawód. Poczucie smutku może również wpływać na motywację. Co więcej, stres emocjonalny może powodować bezsenność, wczesne zmęczenie i zmiany apetytu, co wpływa na wydajność”.
Smutek jest przede wszystkim zjawiskiem społecznym i zbiorowym. Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć wpływ tego zjawiska na środowisko każdej jednostki i zadbać o to, aby zapewnić jej wsparcie – wskazują eksperci, z którymi rozmawiano w raporcie. Co więcej, nie ma z góry określonego czasu, w którym dana osoba może przestać się smucić. „W pewnym sensie smutek towarzyszy nam przez całe życie, chociaż po pewnym opracowaniu możemy znaleźć sposoby na utrzymanie zainteresowania życiem” – zauważa Bregalanti.
W przypadku São Paulo klub udostępnił psychologa, który miał pomóc sportowcom po zatrzymaniu krążenia Izquierdo. To trend, zarówno w środowisku sportowym, jak i korporacyjnym. Na przykład na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu COB zabrało dziesięciu psychologów wraz z delegacją brazylijską, a także psychiatrę – po raz pierwszy w edycji Igrzysk.
„Dynamika korporacji musi uwzględniać w swojej trosce możliwość zapewnienia pracownikom czasu i przestrzeni na przepracowanie żałoby. Żałoba ma wymiar indywidualny, a także zbiorowy, a przebieg żałoby zależy również od obrzędu społecznego. out”, broni Goldberg. „W niektórych kulturach następuje zmiana ubioru i nawyków i należy to uwzględnić – a nie ignorować, zaprzeczać ani ukrywać – w dynamice świata pracy”.