Home Świat Joe Biden wzywa Keira Starmera do nawiązania kontaktu z Europą, podczas gdy...

Joe Biden wzywa Keira Starmera do nawiązania kontaktu z Europą, podczas gdy nowy premier prowadzi pierwsze rozmowy z oblężonym prezydentem USA pośród presji na renegocjację umowy o brexicie

21
0


|

Joe Biden wezwał Wielką Brytanię do „zbliżenia się do Europy” podczas swoich pierwszych rozmów twarzą w twarz z Keirem Starmerem.

Prezydent USA nazwał Wielką Brytanię „węzłem transatlantyckim” łączącym dwa kontynenty, gdy spotkał się z nowym premierem w Białym Domu.

Sir Keir obiecał renegocjować umowę o brexicie, pośród obaw, że mógłby pójść na ustępstwa, takie jak płacenie budżetów Brukseli – choć nalegał, że Wielka Brytania nie powróci do unii celnej ani jednolitego rynku.

Biden obficie odwoływał się do swoich irlandzkich korzeni i – w przeciwieństwie do swojego rywala Donalda Trumpa – został oskarżony o popieranie UE w sporach rozwodowych.

Spotkanie odbyło się w momencie, gdy Sir Keir debiutował na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w szczycie NATO w Waszyngtonie.

Premier powiedział, że wizyta była okazją do „odnowienia” sojuszu wojskowego i „specjalnych stosunków”.

Prezydent powiedział: „Widzę was jako węzeł, który spaja sojusz transatlantycki, im bliżej jesteście Europy. Wiemy, gdzie jesteście, wy wiecie, gdzie jesteśmy my.

Joe Biden opisał Wielką Brytanię jako „węzeł transatlantycki” łączący dwa kontynenty podczas spotkania z nowym premierem w Białym Domu

Spotkanie odbyło się w momencie, gdy Sir Keir debiutował na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w szczycie NATO w Waszyngtonie.

Spotkanie odbyło się w momencie, gdy Sir Keir debiutował na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w szczycie NATO w Waszyngtonie.

Obaj przywódcy wczoraj wieczorem przebywali w słynnym Gabinecie Owalnym Białego Domu.

Obaj przywódcy wczoraj wieczorem przebywali w słynnym Gabinecie Owalnym Białego Domu.

Sir Keir powiedział prezydentowi: „Ta szczególna relacja jest bardzo ważna. Została nawiązana w trudnych okolicznościach, przetrwała tak długo i jest silniejsza niż kiedykolwiek”.

„Bardzo się cieszę, że mogę tak wcześnie przyjść do rządu, aby potwierdzić nasze zaangażowanie w NATO, potwierdzić nasze zaangażowanie na rzecz szczególnych stosunków i omówić te kwestie z państwem”.

Boris Johnson należy do tych, którzy ostrzegają, że Partia Pracy złagodzi warunki porozumienia z UE.

Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że pan Biden i sir Keir „zgodzili się, że musimy nadal robić wszystko, co konieczne, aby wesprzeć Ukrainę i upewnić się, że agresorzy tacy jak Putin nie wygrają”.

Rzecznik dodał: „Prezydent z zadowoleniem przyjął niedawne komentarze premiera dotyczące nawiązania bliższych relacji z naszymi europejskimi odpowiednikami, a także zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Aukus”.

Spotkanie odbyło się w momencie, gdy Sir Keir przygotowywał się do wezwania sojuszników z NATO do wspierania Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne”, potwierdzając jednocześnie, że brytyjska pomoc wojskowa w wysokości 3 miliardów funtów dla Kijowa będzie kontynuowana.

Premier, który wczoraj spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie, później powie członkom sojuszu, że muszą wysłać „jasny komunikat” do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.

Brytyjskie wsparcie wojskowe dla Ukrainy będzie kontynuowane co najmniej do 2030/31 roku lub tak długo, jak będzie to konieczne.

Podczas specjalnej sesji szczytu NATO poświęconej Ukrainie, Sir Keir ostrzeże, że pierwszą linią obrony regionu euroatlantyckiego są ukraińskie okopy.

Powie: „NATO zostało założone przez pokolenie, które pokonało faszyzm. Rozumieli nie tylko wartość naszej siły, ale także siłę naszych wartości.

„Te wartości są ponownie atakowane. Putin musi usłyszeć jasny komunikat, który będzie rezonował z tego szczytu – komunikat jedności i determinacji, że będziemy wspierać Ukrainę wszelkimi możliwymi sposobami, tak długo, jak będzie to konieczne, aby bronić naszych wspólnych wartości i naszego wspólnego bezpieczeństwa”.

Szczyt w Waszyngtonie potwierdził „nieodwracalny” postęp Ukrainy na drodze do członkostwa w NATO wspólną deklaracją sojuszników.

Przywódcy NATO pozują do rodzinnego zdjęcia na początku wczorajszego szczytu

Przywódcy NATO pozują do rodzinnego zdjęcia na początku wczorajszego szczytu

Jednak ze względu na Artykuł V Traktatu NATO, który zobowiązuje do wzajemnej obrony, sojusznicy nie pozwolą Ukrainie dołączyć do sojuszu, dopóki jest ona w stanie wojny, gdyż wywołałoby to natychmiastowy konflikt z Rosją.

Sojusznicy z NATO zintensyfikowali działania na Ukrainie, oczekując na wyniki listopadowych wyborów prezydenckich w USA, w których Donald Trump zagroził ograniczeniem amerykańskiego poparcia.

Obawy dotyczące planów Bidena dotyczących ubiegania się o reelekcję były widoczne podczas jego spotkania w Gabinecie Owalnym z sir Keirem.

Prezydent nie odpowiedział bezpośrednio na pytania dotyczące krytyki George’a Clooneya po tym, jak aktor i prominentny zwolennik Demokratów zasugerował, że powinien wycofać się z wyścigu.