Home Świat Junta wojskowa Burkina Faso przyjmuje prawo kryminalizujące homoseksualizm | Prawa człowieka

Junta wojskowa Burkina Faso przyjmuje prawo kryminalizujące homoseksualizm | Prawa człowieka

23
0


Junta wojskowa Burkina Faso ogłosiła w czwartek, że przyjęła ustawę, która kryminalizuje homoseksualizm w tym kraju, zmieniając Kodeks rodzinny w celu zakazania takich związków.

Przyjęcie ustawy zostało ogłoszone przez ministra sprawiedliwości Burkina Faso Edasso Rodrique Bayala w oświadczeniu zacytowanym przez francuską agencję prasową Agence France Presse.

„Od tej pory homoseksualizm i podobne praktyki są zakazane i karalne z mocy prawa” – stwierdził minister w oświadczeniu opublikowanym po posiedzeniu Rady Ministrów.

Mimo przyjęcia ustawy przez juntę wojskową, według Reutersa, ustawa musi jeszcze przejść przez Tymczasowe Zgromadzenie Ustawodawcze i zostać ogłoszona przez tymczasowego prezydenta kraju Ibrahimę Traoré, który przewodzi również juntcie wojskowej rządzącej krajem od 2022 r., roku, w którym doszło w kraju do dwóch zamachów stanu.

Według Lusy, już w sierpniu ubiegłego roku Krajowa Rada ds. Komunikacji zakazała nadawania kanałów telewizyjnych, które „promują homoseksualizm”, stwierdzając, że jej celem jest zapewnienie, że kanały telewizyjne skierowane do dzieci i młodzieży „będą wolne od jakichkolwiek treści lub scen homoseksualnych”.

Według Afrykańskiej Agencji Prasowej, kilka sił politycznych z trzynastu regionów Burkina Faso zwróciło się do członków Zgromadzenia Ustawodawczego Tymczasowego o przyjęcie prawa, które zakazałoby i karałoby homoseksualizm, twierdząc, że w ten sposób zwalcza się „zboczenia seksualne” i zapobiega promowaniu „zjawisk sprzecznych z moralnymi, religijnymi i tradycyjnymi realiami społeczeństwa Burkina Faso”.

Burkina Faso dołącza tym samym do grona krajów Afryki, które zakazują związków homoseksualnych lub ograniczają prawa osób LGBTQIA+. Obecnie około 30 krajów na tym kontynencie kryminalizuje tego typu związki.

W kwietniu tego roku Trybunał Konstytucyjny Ugandy zatwierdził ustawę, która nakłada na każdą osobę podejrzaną o stosunki homoseksualne obowiązek zgłoszenia tego faktu.

W lutym Ghana uchwaliła nowe prawo, które przewiduje karę do trzech lat więzienia dla osób identyfikujących się jako LGBTQIA+ oraz karę do pięciu lat dla osób tworzących grupy LGBTQIA+, zaostrzając represje wobec tych osób.

Wbrew panującym na kontynencie tendencjom, namibijski wymiar sprawiedliwości ogłoszony w czerwcu unieważniono dwa prawa odziedziczone po czasach kolonialnych, które kryminalizowały homoseksualizm.

„Zamiast atakować marginalizowane grupy, aby zmobilizować swoje konserwatywne bazy, politycy w regionie powinni postępować zgodnie z duchem tych stanowczych decyzji na kontynencie i promować równość i niedyskryminację dla wszystkich ludzi” – powiedziała organizacja Human Rights Watch, monitorująca prawa człowieka, o decyzji w sprawie Namibii, która nastąpiła po podobnych decyzjach na Mauritiusie w 2023 r. i w Botswanie w 2019 r.Source link