Home Świat Kanadyjczycy wreszcie w 2024 r. przepracowali wystarczająco dużo, aby spłacić podatki: raport

Kanadyjczycy wreszcie w 2024 r. przepracowali wystarczająco dużo, aby spłacić podatki: raport

21
0


Otrzymuj najświeższe informacje od Lorrie Goldstein bezpośrednio na swoją skrzynkę odbiorczą

Treść artykułu

Czwartek jest w tym roku Dniem Wolności Podatkowej i oznacza dzień, w którym Kanadyjczycy przestają pracować, aby płacić podatki nakładane na nich przez wszystkie szczeble władzy i zaczynają zarabiać na siebie – wynika z corocznego badania przeprowadzonego przez konserwatywny fiskalnie Fraser Institute.

Reklama 2

Treść artykułu

„Gdyby Kanadyjczycy zapłacili wszystkie podatki z góry, przepracowaliby pierwsze 164 dni tego roku, zanim przywieźliby do domu jakiekolwiek pieniądze dla siebie i swoich rodzin” – powiedział Jake Fuss, dyrektor ds. studiów fiskalnych w Fraser Institute.

„Dzień Wolności Podatkowej pomaga spojrzeć z odpowiedniej perspektywy na całkowite obciążenie podatkowe i pomaga Kanadyjczykom zrozumieć, jaką część swoich pieniędzy płacą co roku w formie podatków”.

W celu ustalenia Dnia Wolności Podatkowej w badaniu połączono wszystkie formy podatków, opłat i danin federalnych, prowincjonalnych i gminnych.

Obejmuje to podatki dochodowe, podatki od wynagrodzeń, podatki zdrowotne, podatki od sprzedaży, podatki od nieruchomości, podatki od zysku, podatki od wyrobów tytoniowych i alkoholu, podatki od rozrywki i inne podatki akcyzowe, opłaty licencyjne od samochodów, paliwa i pojazdów silnikowych oraz podatki od emisji dwutlenku węgla, cła importowe, opłaty od zasobów naturalnych i inne zarzuty, z których nie wszystkie są łatwo widoczne dla opinii publicznej.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Badanie Frasier Institute wykazało, że rodziny, w tym osoby nieposiadające związku małżeńskiego, których średni dochód gotówkowy wynosi w tym roku 112 235 dolarów, zapłacą 48 830 dolarów podatków, co stanowi 43,5% ich całkowitego dochodu.

Polecane przez redakcję

Rodziny składające się z dwóch lub więcej osób, których średni dochód gotówkowy wynosi w tym roku 147 570 dolarów, zapłacą 65 766 dolarów podatku, co stanowi 44,6% ich całkowitego dochodu.

Rodziny składające się z dwojga rodziców i dwójki dzieci poniżej 18 roku życia, których średni dochód gotówkowy wynosi w tym roku 176 266 dolarów, zapłacą 75 904 dolarów podatku, co stanowi 43,1% ich całkowitego dochodu.

Z badania Instytutu Fraser Institute wynika, że ​​Dzień Wolności Podatkowej w 2024 r. przypada dzień później niż w roku ubiegłym i cztery dni później niż w 2019 r., czyli rok przed wybuchem pandemii, ponieważ oczekuje się, że łączne dochody podatkowe prognozowane przez rządy Kanady w tym roku będą rosły szybciej niż dochody. Kanadyjczyków.

Reklama 4

Treść artykułu

W świetle łącznych deficytów rządów federalnych i prowincji wynoszących w tym roku prawie 70 miliardów dolarów, Instytut Frasera oblicza również Dzień Wolności Podatkowej Zrównoważonego Budżetu w całej Kanadzie – 23 czerwca – jeśli rządy byłyby zobowiązane do pokrywania bieżących wydatków bieżącymi podatkami.

„Oczywiście dzisiejsze deficyty będą musiały pewnego dnia zostać pokryte z podatków” – czytamy w badaniu. „Deficyt należy zatem uznać za podatek odroczony”.

Określone dni wolności podatkowej w każdej prowincji oraz łączna kwota podatków płacona przez każdego Kanadyjczyka zależą od poziomu podatków na poziomie prowincji i gmin, w których mieszka.

Według badania Dzień Wolności Podatkowej w tym roku najwcześniej przypadł w Manitobie 26 maja, natomiast ostatni Dzień Wolności Podatkowej przypada na Nową Fundlandię i Labrador 30 czerwca.

Reklama 5

Treść artykułu

Dni wolności podatkowej w pozostałych prowincjach, w kolejności rosnącej, przypadały na 2 czerwca w Saskatchewan; 4 czerwca w BC; ostatnia sobota w Albercie; i poniedziałek w Ontario. Pozostałe odbędą się w najbliższą sobotę w Nowym Brunszwiku i PEI; 22 czerwca w Nowej Szkocji; i 27 czerwca w Quebecu.

Kanadyjczycy mogą obliczyć swój osobisty dzień wolności podatkowej za pomocą kalkulatora wolności podatkowej opracowanego przez Fraser Institute pod adresem www.fraserinstitute.org.

POLECANE WIDEO

Ładowanie...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Federalne, prowincjonalne i gminne podatki, składki, opłaty i daniny pokrywają szeroki zakres usług publicznych, od opieki zdrowotnej, przez edukację publiczną, programy opieki społecznej, policję, straż pożarną, utrzymanie dróg i inne, a także są zwracane Kanadyjczykom w formie programów uprawnień, takich jak ubezpieczenie pracownicze, Kanadyjski Plan Emerytalny i Zabezpieczenie Emerytalne.

Reklama 6

Treść artykułu

„Kanadyjczycy muszą sami zdecydować, czy w sposób, w jaki rządy wydają pieniądze z podatków, opłacają się im pieniądze” – powiedział Fuss.

Przy czym 46% Kanadyjczyków twierdzi, że żyje od wypłaty do wypłaty (ankieta Legera, 24–26 maja, 1620 dorosłych Kanadyjczyków), a Kanadyjczycy płacą więcej podatków ogółem niż za mieszkanie, żywność i odzież razem wzięte (raport Instytutu Fraser Institute, wrzesień 2023 r., s. Podatki a artykuły pierwszej potrzeby), uzyskanie dobrej jakości podatków płaconych przez Kanadyjczyków rządom jest niezwykle ważne.

Na koniec należy zauważyć, że obliczanie całkowitego poziomu podatków płaconych przez Kanadyjczyków od dawna jest kwestią kontrowersyjną, a krytycy sposobu, w jaki Instytut Frasera oblicza Dzień Wolności Podatkowej, twierdzą, że jego liczby są nieprawidłowe i wprowadzające w błąd.

Krytyka ta obejmuje fakt, że wykorzystanie średnich dochodów rodziny zamiast średnich dochodów zawyża kwotę podatków płaconych przez przeciętne rodziny; że obejmuje podatki płacone przez przedsiębiorstwa tak, jakby płaciły je rodziny; oraz że nie oblicza korzyści, jakie rodziny uzyskują z płacenia podatków, takich jak szpitale, szkoły i inna infrastruktura publiczna, na którą w innym przypadku nie mogłyby sobie pozwolić.

Twierdzą, że dokładniejsze obliczenie Dnia Wolności Podatkowej nastąpiłoby o tygodnie lub miesiące wcześniej, niż twierdzi Instytut Fraser.

Treść artykułuSource link