Home Świat Kolejne przesłuchanie w sprawie zwolnienia warunkowego podwójnego zabójcy dzieci Colina Pitchforka NIE...

Kolejne przesłuchanie w sprawie zwolnienia warunkowego podwójnego zabójcy dzieci Colina Pitchforka NIE odbędzie się publicznie po pojawieniu się „nowych zarzutów”

21
0


Rozprawa w sprawie zwolnienia warunkowego podwójnego mordercy dzieci, Colina Pitchforka, nie odbędzie się już publicznie z powodu „nieprzewidzianych zdarzeń, w tym nowych zarzutów”.

Komisja ds. zwolnień warunkowych stwierdziła w czwartek, że zarzuty „dotyczą stosunkowo niedawnego zachowania” i przeprosiła za „dodatkowy stres” dla rodzin ofiar.

Pitchfork został skazany na dożywocie w 1988 roku za zgwałcenie i uduszenie dwóch 15-letnich dziewcząt, Lyndy Mann i Dawn Ashworth, w Leicestershire w latach 1983 i 1986.

Następnie, w wieku 27 lat, został pierwszym mężczyzną skazanym w Wielkiej Brytanii na podstawie profilowania DNA i skazany na karę pozbawienia wolności wynoszącą co najmniej 30 lat, później zmniejszoną do 28 lat.

Pitchfork został pierwotnie zwolniony z więzienia we wrześniu 2021 r., ale wrócił do więzienia dwa miesiące później po złamaniu warunków licencji, kiedy podszedł do samotnej kobiety, sprzątając śmieci.

Zdjęcie Colina Pitchforka, pierwszego mordercy skazanego i aresztowanego na podstawie dowodów DNA

Dawn Ashworth, lat 15, została zgwałcona i zamordowana przez Pitchforka w 1986 roku w Leicestershire

Dawn Ashworth, lat 15, została zgwałcona i zamordowana przez Pitchforka w 1986 roku w Leicestershire

Lynda Mann również była jedną z ofiar Pitchforka, która również została zamordowana i zgwałcona w 1983 roku.

Lynda Mann również była jedną z ofiar Pitchforka, która również została zamordowana i zgwałcona w 1983 roku.

Rozprawa miała się odbyć w tym tygodniu, ale została przełożona i ponownie wyznaczona na posiedzenie niejawne.

Komisja ds. zwolnień warunkowych zebrała się w zeszłym roku, aby podjąć decyzję, czy podwójny zabójca dzieci może zostać zwolniony. W grudniu podjęto decyzję, że nie powinien zostać zwolniony.

Jednak Pitchfork wnioskował o ponowne rozpatrzenie decyzji i jego wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Oznacza to, że podczas kolejnego przesłuchania w sprawie zwolnienia warunkowego, które odbędzie się teraz na posiedzeniu niejawnym, zostanie podjęta decyzja o tym, czy będzie mógł opuścić więzienie.

Rozprawy przed komisją ds. zwolnień warunkowych zazwyczaj odbywają się za zamkniętymi drzwiami, jednak w pewnych okolicznościach, po wprowadzeniu zmian w prawie, mogą się one odbyć publicznie, co ma na celu usunięcie tajności postępowania.

Rzecznik Parole Board powiedział: „Panel Parole Board przeprowadził przesłuchanie wstępne w sprawie Colina Pitchforka w środę 10 lipca.

W związku z tym podczas przesłuchania panelowego obie strony omówiły najlepszy sposób gromadzenia dowodów dotyczących nowych zarzutów w tej sprawie.

Skazany za zabójcę dzieci Pitchfork jest widziany spacerującego po lokalnym parku w pobliżu młodych rodzin po zwolnieniu w 2021 r.

Skazany za zabójcę dzieci Pitchfork jest widziany spacerującego po lokalnym parku w pobliżu młodych rodzin po zwolnieniu w 2021 r.

Lynda Mann (na zdjęciu), która została zgwałcona i zamordowana przez Pitchforka w 1983 r., gdy miała zaledwie 15 lat

Lynda Mann (na zdjęciu), która została zgwałcona i zamordowana przez Pitchforka w 1983 r., gdy miała zaledwie 15 lat

Obejmowało to przedstawienie panelowi nowych materiałów dotyczących ryzyka.

„Z przykrością informujemy, że w wyniku istotnych zmian okoliczności konieczna stała się zmiana decyzji co do charakteru rozprawy, która nie będzie już jawna.

„Stało się tak z powodu nieprzewidzianych zdarzeń, w tym nowych oskarżeń odnoszących się do stosunkowo niedawnego zachowania”.

Rzecznik dodał: „Chcielibyśmy ponownie przeprosić za zwiększony stres, jaki zarówno odroczenie, jak i późniejsza decyzja w sprawie przesłuchania publicznego mogą spowodować u ofiar. Zaangażowanie ofiar jest cenną częścią procesu zwolnienia warunkowego, a ofiary zostały zaproszone do obserwowania niektórych postępowań w prywatności.

„Prywatne przesłuchanie ustne zostanie w stosownym czasie odwołane”.

Ostatnie oświadczenie Komisji ds. Zwolnień Warunkowych pojawiło się po tym, jak Caroline Corby, przewodnicząca organizacji, powiedziała w maju: „Starannie rozważyłam uwagi pana Pitchforka i doszłam do wniosku, że interesy wymiaru sprawiedliwości są ważniejsze niż argumenty podniesione w imieniu pana Pitchforka”.

Jak wynika z dokumentu opisującego decyzję o publicznym rozpatrzeniu sprawy Pitchforka, Komisja ds. zwolnień warunkowych stwierdziła, że ​​od czasu skazania mężczyzna kilkakrotnie zmieniał swoje nazwisko, co wynikało z wyraźnej „chęci ochrony swojej tożsamości w obliczu reakcji opinii publicznej na jego przestępstwa i potencjalnego zwolnienia”.

Nie ujawniono, jakiego imienia obecnie używa.

Pitchfork zgwałcił i zamordował Dawn Ashworth (na zdjęciu) trzy lata po pierwszym ataku

Pitchfork zgwałcił i zamordował Dawn Ashworth (na zdjęciu) trzy lata po pierwszym ataku

Nie jest jasne, czy rodziny Lyndy Mann i Dawn Ashworth, dwóch uczennic szkoły w Leicestershire, zgwałconych i zamordowanych przez Pitchforka, zostały powiadomione o decyzji Komisji ds. Zwolnień Warunkowych o przeprowadzeniu nadchodzącej rozprawy przy drzwiach zamkniętych.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości powiedział w maju, że Sekretarz Sprawiedliwości Pan Chalk „w pełni popiera” przeprowadzenie przesłuchania publicznie.

Dodali: „Lord Kanclerz w pełni poparł decyzję o przeprowadzeniu tego przesłuchania publicznie, co stało się możliwe dzięki naszym działaniom mającym na celu zwiększenie przejrzystości komisji ds. zwolnień warunkowych poprzez zniesienie zakazu otwartych przesłuchań.

„Ten rząd reformuje system zwolnień warunkowych, wprowadzając ministerialną kontrolę nad wypuszczaniem na wolność najgroźniejszych przestępców. Zmieniamy też prawo tak, aby dla najbardziej zepsutych zabójców w społeczeństwie życie oznaczało życie”.

Pierwszy wniosek Pitchforka o zwolnienie warunkowe został odrzucony po tym, jak odkryto, że włóczył się po lasach i parkach, a nawet zaczepiał samotne kobiety.

Został zwolniony na podstawie bardzo rygorystycznych warunków zwolnienia warunkowego w czerwcu 2021 r., a zaledwie trzy miesiące później, we wrześniu tego samego roku, ponownie trafił do więzienia.

Morderca ponownie mógł ubiegać się o zwolnienie w czerwcu 2023 r., jednak decyzja ta została zablokowana przez rząd po naciskach ze strony posła Alberto Costy, reprezentującego South Leicestershire, gdzie popełniono odrażające zbrodnie.

Kath Eastwood (na zdjęciu z 2010 r.) z Leicester trzymająca zdjęcie swojej zamordowanej córki Lyndy Mann

Kath Eastwood (na zdjęciu z 2010 r.) z Leicester trzymająca zdjęcie swojej zamordowanej córki Lyndy Mann

Wolontariusze poddają się testom, aby pomóc policji w znalezieniu zabójcy Lyndy Mann i Dawn Ashworth, 5 stycznia 1987 r.

Wolontariusze poddają się testom, aby pomóc policji w znalezieniu zabójcy Lyndy Mann i Dawn Ashworth, 5 stycznia 1987 r.

W rzadkim posunięciu Komisja ds. zwolnień warunkowych przychyliła się do prośby pana Costy, aby Pitchfork wziął udział w ostatniej rozprawie dotyczącej zwolnienia warunkowego publicznie.

Poseł z South Leicestershire z zadowoleniem przyjął decyzję o przeprowadzeniu ostatniego przesłuchania w sprawie zwolnienia warunkowego w Pitchfork publicznie.

Podwójny gwałciciel i morderca dzieci skutecznie odwołali się od decyzji z grudnia 2023 r. o pozostawieniu go za kratkami, co doprowadziło do ponownego przesłuchania w sprawie zwolnienia warunkowego latem tego roku.

Costa wcześniej napisał do przewodniczącej Parole Board, Caroline Corby, z prośbą o przeprowadzenie rozprawy publicznej, ponieważ obawiał się, że Parole Board poradzi sobie ze sprawą Pitchfork.

Podczas zeszłorocznego przesłuchania przed komisją ds. zwolnień warunkowych, na którym odrzucono wniosek Pitchforka o zwolnienie, na jaw wyszły nieznane dotąd szczegóły dotyczące powodów jego ponownego przeniesienia do więzienia.

Po wyjściu na wolność w miasteczku na południowym wybrzeżu Anglii, pewnego razu kurator sądowy zauważył potwora zbliżającego się do samotnej kobiety – co stanowiło bezpośrednie naruszenie warunków jego prawa jazdy – na parkingu przed biurem kuratora.

Mówi się również, że Pitchfork spędzał dużo czasu „bez celu spacerując” po terenach leśnych i parkach, gdzie, jak twierdził, po prostu zbierał śmieci.

Przy innej okazji Pitchfork nakrzyczał na kuratora sądowego po tym, jak ten próbował oszukiwać podczas badania wariografem, kontrolując swój oddech.

Wizja artystyczna Colina Pitchforka odwołującego się od długości swojego wyroku w Sądzie Apelacyjnym w Londynie, 20 czerwca 2021 r.

Wizja artystyczna Colina Pitchforka odwołującego się od długości swojego wyroku w Sądzie Apelacyjnym w Londynie, 20 czerwca 2021 r.

Podczas rozprawy w grudniu komisja ds. zwolnień warunkowych dowiedziała się, że przed aresztowaniem Pitchforka w 1987 r. miewał on „zboczone fantazje”, uważał, że ma prawo uprawiać seks, gdziekolwiek i kiedykolwiek chciał, oraz dopuszczał się przemocy seksualnej wobec kobiet.

Decyzja zarządu o odmowie jego zwolnienia wynikała z braku informacji o obecnym nastawieniu Pitchwork do seksu i „przedłużających się i niespójnych wyjaśnień zabójcy, dlaczego został ponownie osadzony w więzieniu”.

Pitchfork zabił Lyndę w Narborough w hrabstwie Leicestershire w listopadzie 1983 r., a Dawn w pobliskiej wiosce Enderby w lipcu 1986 r.

Lynda została brutalnie zamordowana, gdy wracała do domu po opiece nad dzieckiem w Narborough.

Dawn zniknęła trzy lata później podczas krótkiego spaceru do swojego domu w Enderby.

Jego ciało odnaleziono porzucone w kącie pola, ukryte pod gałęziami.

Pitchforka aresztowano 19 września 1987 r. i w styczniu następnego roku skazano na dożywocie po przyznaniu się do winy w obu morderstwach. Sędzia skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności na minimum 30 lat, później zmniejszoną do 28 lat w wyniku apelacji.

Został również skazany za molestowanie seksualne dwóch dziewcząt, w tym 16-latki, której groził śrubokrętem i nożem.

Pitchfork, który przyznał się do obnażania się przed ponad tysiącem dziewcząt i kobiet, był pierwszym mężczyzną skazanym na podstawie dowodów DNA.