Home Świat Lato 2024 było najcieplejsze w historii pomiarów na świecie | Zmiany klimatyczne

Lato 2024 było najcieplejsze w historii pomiarów na świecie | Zmiany klimatyczne

21
0


Tegoroczne lato było najcieplejsze w historii pomiarów na świecie, z temperaturą o 0,69 stopnia Celsjusza wyższą od średniej temperatury w czerwcu, lipcu i sierpniu zanotowanej w latach 1991–2020, poinformowała Narodowa Służba Meteorologiczna. zmiana klimatu (C3S) europejskiego programu Copernicus w najbliższy piątek.

Ponadto sierpień ubiegłego roku był również najcieplejszym miesiącem odnotowanym na świecie (na równi z sierpniem 2023 r.), z temperaturą powietrza przy powierzchni ziemi wynoszącą 16,82ºC, czyli o 0,71ºC wyższą od średniej sierpniowej w okresie od 1991 r. do 2020 r. „Średnia globalna temperatura z ostatnich 12 miesięcy (od września 2023 r. do sierpnia 2024 r.) jest najwyższą odnotowaną kiedykolwiek w ciągu dowolnego 12-miesięcznego okresu” – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Copernicusa do PÚBLICO.

Temperatury w sierpniu sprawiają, że jest to również 13. miesiąc w 14-miesięcznym okresie, w którym średnia temperatura przekroczyła granicę ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, zgodnie z bazą danych ERA5 wykorzystywaną przez tę europejską usługę. Odpowiada to również 13. miesiącowi w 14-miesięcznym okresie, w którym średnie miesięczne temperatury były najwyższe w danym miesiącu. Kolejne rekordy w obu tych kryteriach zostały złamane w lipcu ubiegłego roku.





„W ostatnich trzech miesiącach 2024 roku planeta doświadczyła najgorętszego czerwca i sierpnia, najgorętszego dnia i półkuli północnej latem najcieplejszy w historii” – powiedziała w oświadczeniu zastępca dyrektora C3S Samantha Burgess. „ zdarzenia ekstremalne związane z temperaturami, jakie zaobserwowaliśmy tego lata, staną się bardziej intensywne i będą miały bardziej niszczycielskie skutki dla ludzi i planety, jeśli nie podejmiemy pilnych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. efekt cieplarniany.”

W drodze do najgorętszego roku

Średnie temperatury odnotowane na półkuli północnej latem 2024 r. przewyższają poprzedni rekord z lata 2023 r. W Europie temperatury były wyższe od średniej, zwłaszcza na południu i wschodzie kontynentu, ale były „poniżej średniej” w zachodniej Portugalii, a także na Islandii, w Wielkiej Brytanii, południowej Norwegii i niektórych częściach Irlandii. Według Kopernika region Morza Śródziemnego i Europa Wschodnia doświadczyły „bardziej suchych niż zwykle warunków, w niektórych przypadkach związanych z suszą”.

Średnia temperatura w Europie była najwyższą odnotowaną w tym sezonie. Była o 1,54ºC wyższa od średniej z lat 1991–2020 i przekroczyła poprzedni rekord ustanowiony w 2022 r. (1,34 stopnia powyżej średniej). Mimo to sierpień był dopiero drugim najcieplejszym miesiącem na kontynencie europejskim, za temperaturami z sierpnia 2022 r.

Oczekuje się również, że rok 2024 stanie się najcieplejszym w historii. Służba klimatyczna Copernicus informuje, że anomalia temperatury odnotowana między styczniem a sierpniem 2024 r. jest najwyższą odnotowaną w tym okresie: była o 0,23ºC wyższa niż w tym samym okresie w 2023 r., co To był najgorętszy rok w historii.

Rok 2024 nie przekroczy rekordu z 2023 r. tylko wtedy, gdy ta średnia anomalia temperatury będzie poniżej 0,30ºC w pozostałych miesiącach roku. Jednak w oświadczeniu czytamy, że „nigdy nie zdarzyło się to w całej bazie danych ERA5, co sprawia, że ​​coraz bardziej prawdopodobne jest, że 2024 r. będzie najcieplejszym rokiem w historii”.





Source link