Impas wynikający z pierwsza randka pomiędzy premierem a liderem opozycji doprowadziło do tego, że Prezydent RP zadeklarował obecnie presję na obydwie strony, aby spojrzały na „interes narodowy” i osiągnęły porozumienie, które sprawi, że Budżet Państwa na rok 2025 (OE2025) będzie wykonalny, a tym samym uniemożliwiając Chedze podjęcie decyzji o wystąpieniu kryzysu politycznego, co doprowadziłoby do skierowania problemu do Belém. Marcelo Rebelo de Sousa przypomina Luísowi Montenegro, że rząd AD jest „mniejszością”, a Pedro Nuno Santos twierdzi, że PS „nie jest rządem”.
Po miesiącach, w których naciski ze strony Beléma kilkakrotnie doprowadził do tego przywódca socjalizmu Pedro Nuno oskarżać dotykbiorąc pod uwagę, że Marcelo warunkował działanie PS, głowa państwa przybyła w tę sobotę oświadczenia wyłącznie do RTP3bronić, że „Rząd, dbając o interes narodowy, musi zdawać sobie sprawę, że interes narodowy jest ważniejszy niż Program Rządowy i nie może być w Programie Rządowym nieelastyczny”.
Rząd nalegał, aby nie pozwalał opozycji na zniekształcanie jego programu, machając przedterminowymi wyborami jeśli tak się stanie, a społeczeństwo wie, że dyrektor AD zrzeknie się IRC i IRS Jovem, zgodnie z wymogami PS, byłby manipulowanie dwoma zasadniczymi środkami swojej linii programowej. Ale Marcelo, który odzyskuje termin „nieelastyczny” którymi Czarnogóra scharakteryzowała żądanie przedstawione w piątek przez Pedro Nuno podczas spotkania obu stron, argumentuje, że rząd mniejszościowy musi działać w ten sposób. „Program Rządu może zostać wdrożony wcześniej, później w taki czy inny sposób, szczególnie (w przypadku) Rządu będącego w mniejszości” – stwierdził w oświadczeniach wyemitowanych wczesnym wieczorem przez RTP3.
Prezydent wskazał także na PS, tym razem nie pozostawiając miejsca na wątpliwości co do celu. „Przywództwo opozycji jest dokładnie takie samo: w obliczu interesu narodowego, w świecie takim, jaki jest, w Europie takiej, jaka jest, musi się starać, aby w odniesieniu do zasad, które byłyby idealne z punktu widzenia opozycji i gdyby był to rząd, to co byście zrobili, zdali sobie sprawę, że trzeba się dostosować, zwłaszcza że to nie jest rząd.”
Ostrzeżenia Marcelo mają na celu podniesienie świadomości AD i PS, że jeśli się nie zrozumieją, rola Chegi zostanie wzmocniona (lider Chegi, André Ventura, wykorzystał impas pomiędzy Czarnogórą a Pedro Nuno, aby się popisać dostępne do odblokowania sytuacja). „Jeśli się nie zrozumieją, trzecia strona (strona) będzie odpowiedzialna. Jeśli pozostali nie rozstrzygną remisu, on (Chega) rozstrzygnie remis za nich. Jeżeli pierwsza i druga strona nie zrozumieją się, kwestia budżetu uzależniona zostanie od decyzji strony trzeciej, która staje się kluczowa” – przekonywał Prezydent.
Marcelo Rebelo de Sousa wspominał później, że jeśli Chega również nie rozstrzygnie remisu, bo „postanowił nie decydować”, to problem „pozostawiony jest Prezydentowi”. Dostosowany do Czarnogóry w przekonaniu, że rządzenie dwunastkami „nie jest rozwiązaniem”, Marcelo mówił, że „jeśli nie będzie budżetu, nastąpi kryzys polityczny„. Teraz, mimo że w 2024 r. Prezydent RP nie powiedzieć wyraźniejak powiedział w 2021 r., że konsekwencją tego kryzysu są przedterminowe wybory, nie ma prawie żadnych wątpliwości, że w obliczu takiej sytuacji Marcelo rozwiąże parlament. A to „ostatnia rzecz, która powinna się wydarzyć” – apeluje.
W piątek w przemówieniu na szczycie turystycznym, w którym zareagował na narzucenie sekretarza generalnego PS i tzw środki alternatywne i do negocjacji, które socjaliści proponują zamiast IRC i IRS, premier Jovem zobowiązał się do przedstawienia Pedro Nuno Santosowi w przyszłym tygodniu „kontrpropozycji, która będzie próbą zbliżenia stanowisk”.
Jak dotąd obie strony okazały się nieredukowalne, okaże się, czy będzie „inteligencja”, która umożliwi OE2025 opłacalność. Dzieje się tak dlatego, że – jak powiedział w zeszłą środę wiceminister spójności terytorialnej Manuel Castro Almeida w wywiadzie dla RTP – jeśli budżet nie zostanie zatwierdzony, „to tak naprawdę dlatego, że nie korzystaliśmy z wywiadu”.