Home Świat Microsoft i Apple rezygnują ze swoich miejsc w zarządzie OpenAI | Sztuczna...

Microsoft i Apple rezygnują ze swoich miejsc w zarządzie OpenAI | Sztuczna inteligencja

62
0


Microsoft poinformował w środę, że zrezygnował ze swojego miejsca w zarządzie Open AI, w którym miał status „obserwatora”. Financial Times (FT)Według tej samej gazety, Microsoft potwierdził w liście wysłanym do OpenAI, że jego odejście z administracji ma „natychmiastowe skutki”.

Według doniesień Apple wycofało się również ze swojego zamiaru zajęcia miejsca w zarządzie, również w charakterze „obserwatora”, spółki, która opracowała ChatGPT. FTpowołując się na anonimowe źródło. Od czasu ogłoszenia włączenia ChatGPT do urządzeń Apple, spodziewano się, że Phil Schiller, szef App Store w Apple, Jabłkoodbędzie się na forum OpenAI.

Decyzje dwóch gigantów technologicznych zapadły w momencie, gdy europejscy i amerykańscy regulatorzy są zaniepokojeni wpływem, jaki duże firmy mogą mieć na start-upy sztucznej inteligencji (AI).

Microsoft uzasadnił swoje odejście stwierdzeniem, że uważa, iż jego „ograniczona rola obserwatora” nie będzie już konieczna, jednak wielu ekspertów w tej dziedzinie uważa za prawdopodobne, że decyzja o odejściu została podjęta pod wpływem kontroli regulacyjnej.

Źródło w Federalnej Komisji Handlu USA, cytowane przez Agencja Reutersauważa, że ​​odejście pokazuje, iż Microsoft obawia się możliwych oskarżeń o naruszenie prawa konkurencji i działa z wyprzedzeniem.

Brytyjski prawnik ds. konkurencji Alex Haffner powiedział również, CNBC że „oczywiste jest, że regulatorzy są bardzo skupieni na złożonej sieci powiązań, które giganci technologiczni stworzyli z dostawcami AI. Stąd potrzeba, aby Microsoft i inni dokładnie rozważyli, w jaki sposób będą strukturyzować swoje umowy w przyszłości”.

Sprawa OpenAI nie jest jedyną, która wzbudzi zainteresowanie regulatorów, pisze OpiekunFederalna Komisja Handlu będzie również oceniać relacje między Anthropic, która stworzyła czatbot Na przykład Claude, Google i Amazon.

Microsoft zainwestował już około 13 miliardów dolarów w OpenAI, co sprawia, że ​​jest to – według brytyjskiej gazety – firma, która zainwestowała najwięcej w twórcę ChatGPT.Source link