Home Świat „NA ZEWNĄTRZ JEST PIEKŁO”: Upał w niektórych częściach Europy wywołuje ostrzeżenia

„NA ZEWNĄTRZ JEST PIEKŁO”: Upał w niektórych częściach Europy wywołuje ostrzeżenia

14
0


Treść artykułu

BELGRAD, Serbia — Alerty pogodowe, pożary lasów, topniejące chodniki w miastach: Fala upałów sprawiła, że ​​w niektórych miejscach w środkowej i południowej Europie temperatura wzrosła do 40 stopni Celsjusza (104 stopni Fahrenheita).

Reklama 2

Treść artykułu

Od Włoch po Rumunię władze ostrzegają, aby zachować ostrożność, ostrożnie prowadzić samochód, jeśli wybierasz się na wakacje, pić dużo wody i unikać wychodzenia z domu w najgorętszych godzinach dnia.

Włoskie władze ogłosiły w czwartek czerwony alert pogodowy w siedmiu miastach, głównie w centralnych częściach kraju, ale także w stolicy Rzymie i Trieście na północnym wschodzie. Warunki upałów pogarsza wilgoć i mogą one wpłynąć zarówno na osoby zdrowe, jak i te z problemami zdrowotnymi, ostrzegają władze.

Podobne ostrzeżenia wydano w sąsiedniej Chorwacji oraz dalej na wschód i południe. Główny kurort turystyczny Chorwacji, położone na południu Adriatyku miasto Dubrownik, odnotowało 28 stopni Celsjusza (82,4 Fahrenheita) o świcie, co oznacza, że ​​nie będzie ulgi, gdy słońce zajdzie.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

W tym tygodniu do pożarów lasów doszło w Albanii, w pobliżu granicy z Grecją, a także w Bośni i Włoszech.

Meteorolodzy twierdzą, że w dużych miastach temperatury są nawet wyższe niż oficjalnie podawane, ponieważ rozgrzany beton oddaje ciepło nad ziemią, a asfalt mięknie pod stopami.

„Wczoraj nie dało się oddychać” – powiedziała Antonela Spičanović ze stolicy Czarnogóry, Podgoricy, gdzie w środę temperatura osiągnęła 39°C (102°F). Miasto wydawało się opustoszałe, ponieważ wielu jego mieszkańców zostało w domach lub skierowało się na wybrzeże Morza Adriatyckiego lub w góry.

POLECANY FILM

Ładowanie...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

„Spędzam dni w mieszkaniu, pod klimatyzacją” – powiedział Đorđe Stanišić, inżynier elektryk również z Podgoricy. „Na zewnątrz jest piekło”.

Reklama 4

Treść artykułu

Mendim Rugova, meteorolog z sąsiedniego Kosowa, powiedział, że temperatury w kraju wzrosły średnio o 2,5 stopnia od lat 80. Powiedział, że obecna fala upałów może potrwać do końca lipca.

„W regionie temperatury mogą przekroczyć 40 stopni Celsjusza, w częściach Albanii, Macedonii Północnej, Grecji, a także w częściach Serbii” – przewidział.

W stolicy Czech, Pradze, gdzie temperatura w środę osiągnęła 34°C, a w czwartek nieznacznie spadła, miejskie zoo dostarczyło dziesięć ton lodu, aby zapewnić zwierzętom tak potrzebną ulgę.

W środę lód został strategicznie rozmieszczony na terenie zoo, tworząc chłodne miejsca, w których zwierzęta mogły schronić się przed niezwykle wysokimi temperaturami.

W stolicy Rumunii, Bukareszcie, termometry uliczne we wtorek i środę wskazywały 42°C (107°F), choć oficjalne wskazania były o kilka stopni niższe.

Reklama 5

Treść artykułu

Sąsiednia Serbia zgłosiła rekordowe temperatury tego lata, z termostatami na poziomie 35°C (95°F) w czwartek rano na północy kraju. W stolicy Belgradzie lekarze poinformowali o leczeniu osób, które straciły przytomność, poczuły zawroty głowy lub skarżyły się na bóle głowy z powodu upału.

Władze Serbii poinformowały, że korzystanie z klimatyzacji powoduje ogromne zużycie energii, porównywalne z tym obserwowanym zwykle zimą, kiedy to wiele osób w tym bałkańskim kraju korzysta z energii elektrycznej do ogrzewania.

Podczas poprzedniej fali upałów w zeszłym miesiącu Czarnogóra, Bośnia, Chorwacja i Albania stanęły w obliczu poważnych przerw w dostawie prądu w wyniku przeciążenia i zawalenia się regionalnej linii dystrybucyjnej. Na początku tego miesiąca potężna burza przetoczyła się przez region po kilku dniach upałów i zabiła dwie osoby, uszkodziła domy, wyrywając drzewa i zalewając ulice.

Eksperci twierdzą, że zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka przynoszą gwałtowne wahania pogody, coraz bardziej nieprzewidywalne burze i fale upałów.

Treść artykułuSource link