Treść artykułu
TOKIO – Prawnik najdłużej na świecie skazanego na karę śmierci, który w zeszłym tygodniu został uniewinniony w japońskim ponownym procesie w sprawie poczwórnego morderstwa z 1966 r., powiedział we wtorek, że zespół obrony rozważa wniesienie pozwu przeciwko rządowi w związku z sfabrykowaniem dowodów co zrujnowało życie mężczyzny i jego zdrowie psychiczne, przetrzymując go w więzieniu przez 48 lat.
Reklama 2
Treść artykułu
Iwao Hakamada, 88-letni były bokser, został w ubiegły czwartek uznany za niewinnego przez Sąd Rejonowy w Shizuoce, który stwierdził, że policja i prokuratorzy współpracowali w fabrykowaniu i umieszczaniu dowodów przeciwko niemu. Sąd stwierdził, że został zmuszony do przyznania się do winy w wyniku brutalnych, wielogodzinnych zamkniętych przesłuchań.
Uniewinnienie uczyniło go piątym więźniem z celi śmierci, którego w powojennym procesie w Japonii uznano za niewinnego, gdzie wskaźnik skazań wśród prokuratorów wynosi ponad 99%, a ponowne procesy są niezwykle rzadkie.
Hakamada został skazany za morderstwo w 1966 r., polegające na zamordowaniu dyrektora i trzech członków jego rodziny oraz podpaleniu ich domu w środkowej Japonii. W 1968 r. został skazany na śmierć, ale nie został stracony ze względu na długi proces apelacyjny i ponowny proces w japońskim systemie sądownictwa karnego, który notorycznie powolnie działa.
Treść artykułu
Reklama 3
Treść artykułu
Według Amnesty International spędził w celi śmierci ponad 45 lat, co czyni go najdłużej na świecie osadzonym w celi śmierci.
Hakamada ma prawo otrzymać odszkodowanie w wysokości do około 1,4 miliona dolarów, jeśli prokuratorzy zatwierdzą orzeczenie, co sprawi, że uniewinnienie stanie się ostateczne. Jego prawnik Hideyo Ogawa powiedział reporterom, że zespół obrony rozważa również złożenie pozwu przeciwko rządowi, ponieważ śledczy i policja współpracowali przy sfabrykowaniu dowodów, choć doskonale zdawali sobie sprawę, że mogłoby to wysłać mężczyznę na szubienicę, a byłoby to „całkowicie niewybaczalne”. .”
Ogawa zażądał również, aby w przyszłości nagrywanie przebiegu dochodzenia było obowiązkowe.
91-letnia siostra Hakamady, Hideko Hakamada, powiedziała, że próbuje wyjaśnić bratu zwycięstwo, ale on nadal nie jest przekonany, że jest teraz wolnym człowiekiem.
Reklama 4
Treść artykułu
Siostra, która niemal połowę życia poświęciła zabieganiu o niewinność brata, powiedziała, że gdy powiedziała mu o uniewinnieniu, gdy tylko wróciła do domu, milczał. Następnego ranka pokazała mu artykuły w gazetach na jego temat.
POLECANE WIDEO
„Powiedziałam mu: «Widzisz, to prawda, to, co nam powtarzałeś, naprawdę się sprawdziło», ale on nadal wydawał się sceptyczny” – powiedziała, powołując się na swoje problemy psychiczne i głębokie podejrzenia wynikające z wieloletniego przetrzymywania go w izolatce za przestępstwo. został niesłusznie oskarżony. „Będę mu codziennie przypominał o uniewinnieniu”, aż w końcu będzie mógł w to uwierzyć.
W niedzielę Hakamada w towarzystwie swojej siostry dołączył do wiwatujących zwolenników podczas spotkania w Shizuoce niedaleko jego rodzinnego miasta Hamamatsu podczas swojego rzadkiego publicznego wystąpienia, a nawet poczynił krótki komentarz.
Reklama 5
Treść artykułu
„W końcu odniosłem pełne i całkowite zwycięstwo. Dziękuję” – powiedział Hakamada. Jego siostra stwierdziła, że to dla niego wielka niespodzianka, gdyż uważała, że jeśli będzie mógł podziękować, to wystarczy. Mówi, że według niej nie jest jeszcze do końca przekonany.
Sąd Najwyższy odrzucił jego pierwszą apelację o ponowne rozpatrzenie sprawy dopiero po 27 latach. Jego druga apelacja o ponowne rozpatrzenie sprawy została złożona w 2008 r. przez jego siostrę, a wniosek został uwzględniony w 2014 r., kiedy sąd orzekł, że istnieją dowody wskazujące, że został niesłusznie oskarżony.
Sąd nie ujednolicił jego wyrok skazujący, ale zwolnił go z samotnej celi skazanej na śmierć, umożliwiając mu oczekiwanie na ponowny proces w domu, ponieważ ze względu na zły stan zdrowia i wiek ryzyko ucieczki było niskie. Sprawa toczyła się przez kilka sądów aż do czwartku.
Reklama 6
Treść artykułu
Odkąd wyszedł na wolność, wydawało się, że przebywa w swoim wyimaginowanym świecie i „nigdy nie spodziewałem się, że powie coś takiego” – powiedziała Hideko Hakamada, odnosząc się do swojej niedzielnej uwagi. „Wyobrażam sobie, że musiał powtarzać to zdanie w więzieniu przez 48 lat, żeby móc je wypowiedzieć, kiedy pewnego dnia uzyska uniewinnienie”.
Sprawa nie jest jeszcze dla nich całkowicie zamknięta, ponieważ z technicznego punktu widzenia prokuratorzy nadal mogą odwołać się od tej decyzji, podczas gdy jego prawnicy i obrońcy praw człowieka potępiają takie posunięcie i rozpoczęli zbiórkę petycji. Wywołało to również wezwania ze strony stowarzyszeń prawniczych i grup prawniczych do żądania rewizji prawa w celu zmniejszenia przeszkód w ponownym procesie.
Japonia i Stany Zjednoczone to jedyne dwa kraje z Grupy Siedmiu krajów rozwiniętych, które zachowują karę śmierci. W Japonii egzekucje odbywają się w tajemnicy, a więźniowie są informowani o swoim losie aż do rana, kiedy zostają powieszeni.
Treść artykułu