Plaże Mongaguá mi Święty Wincentyw Baixada Santista, na wybrzeżu São Paulo, zajmują dwa pierwsze miejsca w rankingu ranking najbardziej zanieczyszczonych plaż z tworzywami sztucznymi całego brazylijskiego wybrzeża. Właśnie na to wskazuje bezprecedensowe badanie przeprowadzone przez Sea Shepherd Brasil, organizację zajmującą się ochroną środowiska morskiego, we współpracy z Instytutem Oceanograficznym Uniwersytetu w São Paulo (USP). W badaniu przeanalizowano 306 plaż wzdłuż całego brazylijskiego wybrzeża.
Mongaguá jest liderem w dziedzinie mikroplastiku, a São Vicente liderem w zakresie makroodpadów. To dwie różne kategorie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Na plażach São Vicente na metr kwadratowy piasku znaleziono 10 pozostałości tworzyw sztucznych. W Mongaguá scenariusz uznano za bardziej alarmujący, ze względu na obecność 83 fragmentów mikroplastiku na m2.
Raport z Stadion Skontaktował się z ratuszami Mongaguá, São Vicente i Florianópolis i nadal oczekuje na informację zwrotną.
Projekt Wyprawa Czystych Fal odwiedził plaże 201 gmin w 17 stanach brazylijskiego wybrzeża, analizując obecność plastiku wzdłuż 7 tysięcy kilometrów wybrzeża, od Rio Grande do Sul po Amapá.
Prace terenowe prowadzono w okresie od kwietnia 2022 r. do sierpnia 2023 r. Analiza zebranych danych wykazała, że:
- 100% brazylijskich plaż zawiera odpady z tworzyw sztucznych, takie jak opakowania i nakrętki od butelek,
- 97% zawiera mikroplastik – cząstki mniejsze niż 5 mm.
- Z badania wynika, że spośród wszystkich odpadów znalezionych na plażach 91% stanowiły tworzywa sztuczne, co stanowi odsetek wyższy niż średnia światowa wynosząca 70%.
- Wśród najczęściej znajdowanych odpadów filtry papierosowe stanowiły 25% ogółu.
W Brazylii region południowo-wschodni jest liderem pod względem większych ilości odpadów z tworzyw sztucznych, zwanych makroodpadami. Pod względem makroplastiku (duże kawałki plastiku) region Południe jest powiązany z Południowym Wschodem. Ponadto Południe wyróżnia się większą ilością mikroplastiku (małych fragmentów plastiku) w porównaniu do innych regionów.
Plaża Pântano do Sul w FlorianópolisJak wynika z badania, to ten, który najbardziej wyróżnia się pod względem zanieczyszczenia makroodpadami, makroplastikami i mikroplastikami, zawiera więcej substancji niż jakiekolwiek inne. TO Plaża Rizzorównież w Florianópolis, jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym mikroplastikiem, ustępując jedynie Praia do Centro w Mongaguá.
A Plaża Vacas i Itaquitanduvaoba zlokalizowane na integralnym obszarze chronionym w São Vicente są drugimi najbardziej dotkniętymi w rankingu makrotworzyw sztucznych
Akcesoria rybołówstwa, takie jak sieci, liny i bojeJak wynika z badania, stanowi to 1 na 10 przedmiotów znalezionych na brazylijskim wybrzeżu, co wskazuje na uchybienia w inspekcjach, zwłaszcza na obszarach ściśle chronionych. Materiały te stanowią 11,2% tworzyw sztucznych i 10,3% wszystkich analizowanych przedmiotów. Rio Grande do Sul wyróżnia się trzykrotnie większą ilością odpadów związanych ze sprzętem połowowym niż średnia krajowa.
Państwa z małym pasem przybrzeżnym również cierpią z powodu zanieczyszczeń
Nawet stany, które mają mały pas wybrzeża, jak np Piauí i Parananie uciekają od problemu. Stany te prowadzą w rankingu mikroplastików, których średnia zawartość wynosi 10 fragmentów na metr kwadratowy, czyli dwukrotnie więcej niż średnia krajowa.
Stan Rio Grande do Norte Charakteryzuje się wysokim poziomem makroodpadów, a trzy z jego miast znajdują się wśród pięciu najbardziej zanieczyszczonych w kraju.
W całej Brazylii 91% odpadów zbieranych na plażach to tworzywa sztuczne, ale na południu liczba ta jest jeszcze większa i sięga 95%, co stanowi najwyższy odsetek we wszystkich regionach.
Według badania, w obliczu niepokojącego scenariusza zanieczyszczenia brazylijskich plaż tworzywami sztucznymi, Turiaçu w Maranhão wyróżniało się jako oaza z całkowitym brakiem mikroplastiku i minimalnym poziomem makroodpadów.
Na miejskich plażach jest więcej śmieci
Według Sea Shepherd badanie to jest najbardziej kompleksowym badaniem, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Brazylii i ma na celu zbadanie profilu odpadów morskich na brazylijskim wybrzeżu. „Zaobserwowaliśmy, że plaże położone na obszarach miejskich, gdzie jest więcej ludzi i gdzie jest większa aktywność człowieka, zwykle zawierają więcej mikroplastiku. Z drugiej strony na plażach na obszarach podmiejskich i wiejskich, gdzie jest mniej ludzi i mniej ruchu, znaleźliśmy mniej mikroplastik” – podkreśla. raport.
Naukowcy zauważają, że inne czynniki, takie jak bliskość rzek i transport odpadów drogą morską, mogą zakłócać obecność mikroplastików.
„Chociaż liczba ludności w regionie jest ważnym czynnikiem, nie jest jedynym, który powinniśmy brać pod uwagę. Należy podkreślić, że te wyniki mają charakter wstępny, jednak obecne ustalenia dają cenną wstępną perspektywę, która wkrótce zostanie przedstawiona pogłębione w badaniu końcowym” – czytamy w raporcie.
W dokumencie przestrzega się, że choć w opracowaniu przedstawiono ranking najbardziej zanieczyszczonych plaż, to do jego wyników należy podchodzić ostrożnie, ze względu na niższą reprezentatywność wielkości prób w niektórych obszarach. „Mimo to dane te stanowią odpowiedni, orientacyjny obraz dla lokalnych menedżerów, pomagając w kierowaniu działaniami w zakresie czyszczenia i konserwacji” – czytamy w raporcie.
Zespół złożony z koordynatora, dwóch naukowców, fotografa, kierowcy i kucharza przejechał autobusem 7000 kilometrów od wybrzeża, przejeżdżając przez 17 stanów. Zespół wspierało rotacyjnie ponad 100 wolontariuszy.
Kampanię Ondas Limpas wsparła firma Odontoprev, ubezpieczyciel stomatologiczny. Zebrano i zbadano ponad dwie tony śmieci zawierające 120 000 przedmiotów, z czego 70% stanowiło tworzywo sztuczne.
Aby ocenić obecność odpadów stałych na 306 analizowanych plażach, każdy obszar badawczy został wyznaczony z uwzględnieniem zakłóceń, takich jak namioty, wejścia na plażę, a także najwyższa linia ostatniego przypływu i początek obszaru plaży.
Do zbierania makropozostałości wyznaczono 4 przekroje (pasma o szerokości 5 m), losowo rozmieszczone na obszarze badań (100 m). Zbiór mikroplastików przeprowadzono na 12 kwadratach o powierzchni 0,25 m², gdzie zastosowano specjalne sita siatkowe i wodę.
Działanie natury redukuje plastik do małych cząstek
Z badania wynika, że tworzywa sztuczne wyrzucane bezpośrednio na plaże lub przenoszone przez rzeki wpadające do morza są narażone na działanie promieniowania słonecznego, które niszczy ich wiązania chemiczne, czyniąc je kruchymi. Organizmy morskie, takie jak pąkle, również mogą przyczepiać się do tworzyw sztucznych, osłabiając je. Uderzenie fal i ścieranie piasku niszczą plastik, redukując go do małych cząstek, które z łatwością przedostają się do łańcucha pokarmowego gatunków morskich.
Wszystkie makropozostałości znalezione w skrawkach zostały zważone i sklasyfikowane na miejscu, natomiast mikroplastiki przesłane do analizy w laboratorium, gdzie zostały sklasyfikowane i zidentyfikowane pod względem koloru, kształtu i rozmiaru za pomocą szkieł powiększających i mikroskopów.
Biorąc pod uwagę całkowitą powierzchnię, w badaniu stwierdzono, że na m2 plaży przypada średnio 4,5 mikroplastiku i 0,5 makroodpadów na m2 plaży, a zatem 1 pozostałość na każde 2 m2 plaży na brazylijskim wybrzeżu. Według Nathalie Gil, prezes Sea Shepherd, plastik jest nadal wszechobecny w życiu ludzi.
„Ten projekt stanowi dla nas pilne wezwanie, abyśmy naprawdę, dogłębnie i kompleksowo zrozumieli sytuację związaną z tworzywami sztucznymi. Mamy ambicję w dalszym ciągu walczyć o ważne ustawy, takie jak PL 2524/2022 w sprawie tworzyw sztucznych i PL 1874/2022 w sprawie okólnika Gospodarka w Brazylii, a także Traktat w sprawie tworzyw sztucznych w międzynarodowych negocjacjach między kilkoma krajami w ramach ONZ, postępują w dalszym ciągu na drodze do wdrożenia”, stwierdza w raporcie.
Ustawa o tworzywach sztucznych jest rozpatrywana w Senacie Federalnym. Gospodarka Obiegu Zamkniętego PL czeka na analizę w Izbie Poselskiej. „Zamierzamy, aby wyniki projektu nie tylko szokowały, ale prowokowały do działania, wydobywając na światło dzienne potrzebę prowadzenia polityk publicznych i zmiany kultury konsumpcji tworzyw sztucznych w Brazylii” – powiedziała Nathalie.
Reporter skontaktował się z Ministerstwem Środowiska i Zmian Klimatu i oczekuje na informację zwrotną. Skontaktowano się także ze stanowymi departamentami ochrony środowiska w São Paulo, Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Piauí i Paraná, ale nie udzieliły jeszcze odpowiedzi.
Rentgen odpadów na brazylijskim wybrzeżu:
- Przebadano 306 plaż i 201 gmin
- 156,6 tys. mkw. analizowanej powierzchni (co odpowiada 22 boiskom piłkarskim)
- 91% odpadów to tworzywa sztuczne; 61% tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, 22% tworzyw sztucznych o długiej żywotności i 17% narzędzi wędkarskich
- Na 97% plaż znajdują się mikroplastiki
- Na 100% plaż znajdują się odpady (śmieci) – zebrano 16 tys. fragmentów mikroplastiku i 72 tys. mikroodpadów
- Na brazylijskich plażach znajduje się średnio 4,5 mikroplastiku na m2 i 0,5 makroodpadów na m2
- 1 na 12 produktów to filtr papierosowy