Home Świat Poilievre krytykuje „paternalistyczny” system Ottawy na zgromadzeniu ogólnym AFN

Poilievre krytykuje „paternalistyczny” system Ottawy na zgromadzeniu ogólnym AFN

17
0


Przywódca Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre potępił to, co nazwał „paternalistycznym” traktowaniem ludności Pierwszych Narodów przez rząd federalny, obiecując jednocześnie możliwości gospodarcze jako drogę do pojednania.

W swoim pierwszym osobistym wystąpieniu na dorocznym zgromadzeniu ogólnym Zgromadzenia Pierwszych Narodów w Montrealu w czwartek Poilievre poruszył szereg tematów, w tym ceny emisji dwutlenku węgla, mieszkalnictwo, nielegalne narkotyki i przestępczość, ale zarzucono mu również pominięcie w swoim przemówieniu innych kluczowych kwestii.

„Przez zbyt długi czas powstrzymywał nas zepsuty system, który odbiera nam władzę i oddaje ją w ręce polityków i biurokratów z Ottawy” – powiedział Poilievre.

„Dlatego jestem zdecydowany położyć kres paternalistycznemu systemowi, który Ottawa zna najlepiej”.

„Ten pomysł, że… biurokracja i politycy w Ottawie mogą zarządzać ludnością Pierwszych Narodów jest nie tylko protekcjonalny i obraźliwy, jest on również ewidentnie błędny”.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Konserwatywny przywódca odwołał się do Ustawy o Indianach z 1867 r., na mocy której rządzi się większość Pierwszych Narodów – chyba że wynegocjowały one samorządność.

Adres e-mail, na który będziesz otrzymywać najważniejsze wiadomości dnia z Kanady i ze świata.

Poilievre powiedział, że jeśli zostanie wybrany na premiera, jego celem będzie ograniczenie biurokracji i uproszczenie finansowania Pierwszych Narodów.
„Musimy działać”: szef AFN krytykuje brak postępów Ottawy w rozwiązywaniu problemu MMIWG


Obiecał również wzrost gospodarczy – jedną z głównych obietnic wyborczych – mówiąc, że „jeśli pojednanie cokolwiek znaczy, to znaczy, że musi powiedzieć „tak” szansom ekonomicznym, o które proszą Pierwsze Narody”.

„Jeśli wykorzystamy te możliwości, wasze dzieci mogą stać się najbogatszymi ludźmi na świecie. Dlatego też skupimy się na wzroście gospodarczym i szansach dla Pierwszych Narodów” – powiedział Poilievre.

Potępił także „okropne zbrodnie” popełnione w szkołach rezydencjalnych.

„To było potworne nadużycie nadmiernej władzy rządowej, która odizolowała ich dzieci od ich kultur, języków i tradycji”.

Historia jest kontynuowana poniżej reklamy

Podczas sesji pytań i odpowiedzi, która odbyła się po jego wystąpieniu, Poilievre został zapytany przez kilku wodzów o jego priorytety w kwestiach rdzennej ludności, a także o działania konserwatywnego rządu Stephena Harpera.

Szefowa plemienia Surrey (Kolumbia Brytyjska) Judy Wilson skrytykowała Poilievre za to, że w swoim przemówieniu nie wspomniała o Deklaracji Praw Ludności Tubylczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, o problemie zamordowanych i zaginionych rdzennych kobiet i dziewcząt ani o zmianach klimatycznych.

„Jeśli stara się pan zostać kolejnym premierem Kanady, to znaczy, że ma pan jeszcze wiele do zrobienia w zakresie edukacji na tych frontach” – powiedziała.

Poilievre powiedział, że konserwatyści podejmą działania mające na celu naprawienie „przeszłych niesprawiedliwości i dyskryminacji” w systemie opieki społecznej i rozwiązanie „innych nierozstrzygniętych kwestii”.

„Uważamy, że pojednanie ekonomiczne jest częścią postępu społecznego” – powiedział.

— z plikami z The Canadian Press