Home Świat Policja Nowej Kaledonii zabija dwie osoby w związku z zamieszkami majowymi |...

Policja Nowej Kaledonii zabija dwie osoby w związku z zamieszkami majowymi | Francja

18
0


Dwóch mężczyzn zginęło w operacji policyjnej w Nowej Kaledonii związanej z motinyw maju, przeciwko zmianom w rejestrach wyborców w zamorskiej prowincji Francji na Pacyfiku.

Prokurator regionalny Yves Dupas poinformował, że zabici mieli 29 i 30 lat i są poszukiwani za rzekomy udział w strzelaninie z policją w czasie motiny. Obaj byli członkami plemienia z wyspy Saint-Louis w Wielkiej Kaledonii, należącego do rdzennej ludności regionu, Kanaków,

Według prokuratora, na którego powołuje się Świat„Policjanci przeprowadzający misję obserwacyjną zostali bezpośrednio zaatakowani przez grupę uzbrojonych osobników” i padły dwa strzały jeden po drugim.

Pierwszy oddany strzał „trafił 30-letniego mężczyznę, który przedstawił się jako samotny strzelec, w prawą stronę brzucha” – dodał prokurator, dodając, że „drugi strzał trafił 29-letniego mężczyznę w klatkę piersiową”. Wszczęto dwa śledztwa w sprawie tych zgonów – dodał.

Śmierć potępiła organizacja niepodległościowa Kanak National Liberation and Socialist Front (FLNKS), której liderzy, na konferencji prasowej cytowanej przez organ regionalny, 1. Za granicąuznał działania policji za „nieproporcjonalne użycie siły” i potępił „barbarzyńskie i poniżające metody stosowane przez organy ścigania”.

Według lokalnej gazety FLNKS Nowokaledończycyoskarża państwo francuski dopuścił się „ludobójstwa na narodzie Kanak” poprzez takie działanie i oskarżył policję o bezpodstawne wykonanie wyroku śmierci na dwóch zabitych mężczyznach.

W czwartek rano kilkadziesiąt osób demonstrowało po otrzymaniu informacji o zgonach, co doprowadziło do starć z policją – donoszą 1. Za granicądodając, że policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum.

Liczba zgonów od początku przemoc w regionie wzrosła do 13, z czego dwóch to policjanci w regionie. Kilka budynków i sklepów zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Przemoc rozpoczęła się 13 maja w wyniku decyzji ówczesnego rządu centralnego pod przewodnictwem Gabriela Attala o przeprowadzeniu reforma wyborcza co odmroziłoby rejestry wyborcze, które były ograniczone do osób zamieszkujących region na dziesięć lat przed Porozumieniami z Numei, na mocy których powstał obecny autonomiczny reżim w Nowej Kaledonii.

Porozumienia z Numei, będące kontynuacją porozumień z Matignon, miały na celu spełnienie żądań zwolenników niepodległości, silnie związanych z Kanakami, którzy w latach 80. XX wieku rozpoczęli brutalną walkę o niepodległość w regionie, znaną we Francji jako „Wydarzenia”.



Source link