Home Świat Portugalia zbuduje teleskop do obserwacji Słońca w Chile | Astrofizyka

Portugalia zbuduje teleskop do obserwacji Słońca w Chile | Astrofizyka

18
0


Portugalia zbuduje teleskop do obserwacji Słońca na lądzie, w Chile, który powinien zacząć działać w 2025 r., ogłosił Instytut Astrofizyki i Nauk Kosmicznych (IA), który będzie zdalnie obsługiwać sprzęt. Projekt jest naukowo kierowany przez IA.

Teleskop słoneczny PoET, którego budowa kopuły ma się rozpocząć w tym roku, zostanie zainstalowany w Obserwatorium Paranal. Pozwoli to na uzyskanie danych o Słońcu, jakich „nie może uzyskać żaden inny teleskop”.

Według oświadczenia IA Słońce może posłużyć jako przykład do „lepszej identyfikacji i zrozumienia źródeł szumu, które wpływają na dane uzyskane dla innych gwiazd typu słonecznego” i które „znacznie ograniczają wyszukiwanie i charakteryzację” planety poza naszym układem słonecznym, podobne do Ziemi, szczególnie pod względem wielkości i składu.

Teleskop słoneczny Paranal Solar Espresso Telescope (PoET) lub Paranal Solar Espresso Telescope będzie wprowadzał światło słoneczne do spektrografu Espresso, instrument zamontowany na teleskopie VLT, którego celem jest wykrywanie planety podobna do Ziemi, zdolna do podtrzymywania życia w takiej formie, jaką znamy.

PoET znajduje się obecnie w końcowej fazie projektowania, a jego instalacja w Chile jest planowana przed latem 2025 roku.

Obserwatorium Paranal jest zarządzane przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), organizację astronomiczną, której członkiem jest Portugalia. Instalacja PoET w Obserwatorium Paranal, w którym znajdują się inne teleskopy, została uzgodniona między ESO a Centrum Astrofizyki Uniwersytetu w Porto, które jest siedzibą oddziału Instytutu Astrofizyki i Nauk Kosmicznych w Porto.Source link