Home Świat Powódź opuszcza południową Florydę, wyglądając jak scena z filmu o zombie

Powódź opuszcza południową Florydę, wyglądając jak scena z filmu o zombie

38
0


Treść artykułu

FORT LAUDERDALE na Florydzie — Zakłócenia tropikalne, które sprowadziły rzadką, gwałtowną powódź na większą część południowej Florydy, opóźniły loty na dwóch największych lotniskach stanu, a także spowodowały zalanie i unieruchomienie pojazdów na niektórych z najniżej położonych ulic regionu.

Reklama 2

Treść artykułu

„Wyglądało jak początek filmu o zombie” – powiedział Ted Rico, kierowca lawety, który większość środowej nocy i czwartkowego poranka spędził, pomagając w usuwaniu ulic z zablokowanych pojazdów. „Wszędzie pełno śmieci, na chodnikach, na środku ulicy, na środku ulicy, nie ma włączonych świateł. Po prostu szaleństwo, wiesz. Wszędzie porzucone samochody.”

Rico z One Master Trucking Corp. urodził się i wychował w Miami i stwierdził, że jest gotowy na sytuację awaryjną.

„Wiesz, kiedy to nadejdzie” – powiedział. „Każdego roku jest coraz gorzej i z jakiegoś powodu ludzie po prostu przechodzą przez kałuże”.

W czwartek rano podróżni po całym regionie próbowali zmienić swoje plany. Od wtorku w niektórych obszarach południowej Florydy spadło ponad 20 cali (50 centymetrów) deszczu, a kolejne w ciągu najbliższych kilku dni.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Tuż przed południem w czwartek wokół hali krajowej na międzynarodowym lotnisku Fort Lauderdale-Hollywood utworzyły się kolejki do biletów i kontroli bezpieczeństwa. Tablice podróży pokazywały, że około połowa lotów obsługiwanych przez ten terminal została odwołana lub przełożona.

Bill Carlisle, podoficer marynarki wojennej pierwszej klasy, spędził poranek na próbach złapania samolotu powrotnego do Norfolk w Wirginii. Przybył na międzynarodowe lotnisko w Miami około 6:30, ale 90 minut później nadal stał w kolejce i zdał sobie sprawę, że nie uda mu się przejść kontroli bagażu i kontroli bezpieczeństwa na czas, aby zdążyć na samolot.

„To było zoo” – powiedział Carlisle, specjalista ds. spraw publicznych. Mówił w swoim imieniu, a nie Marynarki Wojennej. „Nie mam nic przeciwko pracownikom (lotniska) – mogą zrobić tylko tyle”.

Reklama 4

Treść artykułu

Użył więc telefonu, aby zarezerwować popołudniowy lot z Fort Lauderdale. Pojechał promem 20 mil na północ i okazało się, że lot został odwołany. Wracał teraz do Miami na lot o 21:00, mając nadzieję, że nie zostanie on odwołany przez ulewne deszcze spodziewane później tego dnia. Był zrezygnowany, a nie zły.

„Po prostu długi dzień spędzony na lotniskach” – powiedział Carlisle. – To coś w rodzaju kursu podróży rządowych.

Środowe ulewy, a następnie powodzie zablokowały drogi, pojazdy unosiły się na wodzie, a nawet opóźniły drużynę Florida Panthers w drodze na mecze Pucharu Stanleya w Kanadzie przeciwko drużynie narodowej Edmonton Oilers.

Zdezorganizowany system burzowy przesuwał się przez Florydę od Zatoki Meksykańskiej mniej więcej w tym samym czasie, co początek sezonu huraganów na początku czerwca, który według przewidywań będzie jednym z najaktywniejszych w ostatnich latach w związku z obawami, że zmiany klimatyczne zwiększają intensywność burz .

Reklama 5

Treść artykułu

Według National Hurricane Center, zaburzenie nie osiągnęło statusu cyklonu i miało jedynie niewielką szansę na uformowanie się w system tropikalny, gdy przedostało się do Oceanu Atlantyckiego po przekroczeniu Florydy.

Narodowa Służba Meteorologiczna w Miami odnotowała w poście na platformie mediów społecznościowych X wczesnym czwartkiem, że trzeci dzień z rzędu w regionie spodziewane są pasmo ulewnych opadów.

„Nawet krótkotrwałe, intensywne opady deszczu mogą spowodować dalsze gwałtowne powodzie!” napisano w poście.

W środę po południu burmistrzowie Fort Lauderdale i Hollywood ogłosili stan wyjątkowy w swoich miastach. Później w środę gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił również stan wyjątkowy w pięciu hrabstwach – Broward i Miami-Dade na atlantyckim wybrzeżu Florydy oraz hrabstwach Collier, Lee i Sarasota na zachodnim wybrzeżu stanu.

Reklama 6

Treść artykułu

Burmistrz hrabstwa Miami-Dade, Daniella Levine Cava, również ogłosiła lokalny stan wyjątkowy.

Dalej na północ Narodowa Służba Meteorologiczna w Melbourne potwierdziła, że ​​w środę rano tornado EF-1 nawiedziło Hobe Sound na wybrzeżu Atlantyku na Florydzie, na północ od West Palm Beach.

Władze straży pożarnej hrabstwa Martin poinformowały, że wiatr powalił wiele figowców i spowodował szkody w sklepie. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, ale dostęp do bogatej wyspy Jupiter Island został odcięty przez gruz na drodze.

Na Florydzie był już mokry i wietrzny tydzień. Według National Weather Service w Miami we wtorek spadło około 15 centymetrów deszczu, a w Miami Beach 7 cali (17 centymetrów). Hollywood zyskało około 5 cali (12 centymetrów).

Reklama 7

Treść artykułu

Na resztę tygodnia prognozowano dalsze opady deszczu, co skłoniło biuro meteorologiczne w Miami do przedłużenia obserwacji powodzi gwałtownej do czwartku. W niektórych miejscach może spaść kolejne 15 centymetrów deszczu.

W zachodniej części stanu, której większość dotknięta jest długotrwałą suszą, również wystąpiły obfite opady deszczu. Służby pogodowe podają, że we wtorek na międzynarodowym lotnisku Sarasota Bradenton spadło niemal 16,5 centymetra deszczu, a na tych obszarach również obowiązywały ostrzeżenia o gwałtownych powodziach.

Prognozy przewidują niezwykle pracowity sezon huraganów.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna szacuje, że istnieje 85% szans, że sezon huraganów na Atlantyku będzie powyżej średniej, przewidując w nadchodzących miesiącach od 17 do 25 nazwanych burz, w tym do 13 huraganów i czterech głównych huraganów. W przeciętnym sezonie występuje 14 nazwanych burz.

— Do powstania tej historii przyczynili się pisarz sportowy Associate Press Stephen Whyno z Edmonton w Kanadzie i Curt Anderson z St. Petersburga na Florydzie.

Treść artykułuSource link