W tę niedzielę ogłoszono, że około 70 tysięcy stron ustawodawstwa opracowanego przez Portugalię dla byłych kolonii w latach 1910–1970 zostało zdigitalizowanych i będzie dostępnych publicznie.
Po ponad czterech latach badań koordynatorem tego projektu na Wydziale Prawa im Nowy Uniwersytet w LizbonieCristina Nogueira da Silva powiedziała Lusie, że „po raz pierwszy całe ustawodawstwo opracowane w metropolii oraz w byłych koloniach w Afryce i Azji będzie dostępne z dowolnego miejsca na świecie”.
Przepisy te „znaleziono jedynie w formie drukowanej w niektórych archiwach i bibliotekach, do których dostęp był praktycznie ograniczony do akredytowanych badaczy i na warunkach „in loco” – niedostępnych zatem dla większości populacji krajów skolonizowanych przez Portugalię Jest teraz dostępny dla każdego” – podkreślił.
Nowy zbiór uzupełnia cyfrowe archiwum ustawodawstwa kolonialnego, które gromadzi informacje od 1496 roku, pochodzące z Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu w Lizbonie.
Teraz „całe ustawodawstwo opracowane w ciągu pięciu stuleci dla wszystkich terytoriów skolonizowanych przez Portugalię będzie dostępne w Internecie” – podkreślił.
W środowisku akademickim pomysł polegał na wprowadzeniu prawa kolonialnego do historii prawa, dając studentom dostęp do podstawowych źródeł dla różnych dyscyplin, od historii idei politycznych, instytucji i obywatelstwa.
„Zwłaszcza w kwestiach obywatelstwa, w czasie, gdy toczy się publiczna debata na temat Obecność Portugalii i jego różne narracje przyczynią się do demistyfikacji tej debaty — można tam znaleźć na przykład dyskryminujące ustawodawstwo, które pozwalało na legitymizację kolonializmu w różnych okresach obecności Portugalii na tych terytoriach” – wyjaśnił historyk i badacz.
67 500 stron pogrupowano w 88 tomach Archiwum cyfrowe Portugalskie ustawodawstwo kolonialne 1910–1970.
Dla kolonii można znaleźć szczegółowe przepisy prawa pracy, takie jak stan tubylczyktóre „było najbardziej dyskryminującym i rasistowskim prawem w imperium portugalskim: czarnoskórzy rdzenni mieszkańcy nie byli uważani za obywateli (…), istniały przepisy ograniczające ich przemieszczanie się, byli zmuszani do pracy i nie mieli praw politycznych” – wymienił.
Dla koordynatora projektu jest to „kluczowe źródło wiedzy umożliwiające zrozumienie polityki kolonialnej oraz administracji terytoriów zamorskich i ich ludności we współczesnych czasach, zapewniające solidną podstawę do badań nad wpływem kolonializmu i przejściam tych terytoriów do politycznej niepodległości”.
Projekt gromadzi informacje z trzech zbiorów aktów prawnych wydrukowanych i udostępnionych przez Zagraniczne Archiwum Historyczne: Zbiór ustawodawstwa kolonialnego Republiki Portugalskiej (1910-1933, 34 tomy), o Biuletyn portugalskiego ustawodawstwa zagranicznego (1934-1946, 24 tomy) szt Nowe ustawodawstwo zagraniczne (1953-1970, 30 tomów).
Praca ta została sfinansowana przez Fundacja Nauki i Technologii i opracowany w Centrum Badań i Rozwoju Prawa i Społeczeństwa na Wydziale Prawa Universidade Nova de Lisboa (NOVA School of Law).