Home Świat Projekt ustawy o utworzeniu nowego stanu na południowym wschodzie przechodzi drugie czytanie...

Projekt ustawy o utworzeniu nowego stanu na południowym wschodzie przechodzi drugie czytanie w Izbie Reprezentantów

19
0


Projekt ustawy mający na celu utworzenie nowego państwa w południowo-wschodniej strefie geopolitycznej przeszedł drugie czytanie w Izbie Reprezentantów.

Proponowane przepisy, których współautorami są trzy osoby z regionu — Amobi Ogah (Abia), Miriam Onuoha (Imo), Kama Nkemkama (Ebonyi), Chinwe Nnabuife (Anambra) i Anayo Onwuegbu (Enugu) — zostały poddane drugiemu czytaniu podczas sesji plenarnej w czwartek.

Ustawodawcy proponują zmianę konstytucji z 1999 r. w celu utworzenia nowego stanu składającego się z prowincji Abia, Anambra, Ebonyi, Enugu i Imo.

Nowe państwo będzie nazywać się Etiti, a jego stolicą będzie Lokpanta.

Stan będzie miał 11 samorządów lokalnych: Aninri, Awgu, Isuikwuato, Ivo, Oji-River, Ohaozara, Okigwe, Onuimo, Orumba północna, Orumba południowa i Umu-Nneochi.

W swoim sprawozdaniu Ogah stwierdził, że projekt ustawy ma na celu rozwiązanie „długotrwałego” problemu parytetu regionalnego i efektywności administracyjnej w południowo-wschodniej części kraju.

„Utworzenie państwa Etiti nie jest tylko kwestią wygody administracyjnej, ale krokiem w kierunku zapewnienia zrównoważonego rozwoju regionalnego i skutecznego zarządzania” – powiedział Ogah.

Odpowiada ona aspiracjom mieszkańców regionu, który jest dla naszego kraju niezwykle ważny, i jest zgodna z zasadami równości i inkluzywności zapisanymi w naszych demokratycznych ideałach.

„Wystarczy powiedzieć, że jest to długo oczekiwany krok w dobrym kierunku, mający na celu wspieranie równej reprezentacji, zwiększanie efektywności zarządzania i promowanie rozwoju społeczno-ekonomicznego w regionie”.

Projekt ustawy został przyjęty, gdy został poddany pod głosowanie ustne przez Tajudeena Abbasa, przewodniczącego izby.

Pierwsze odczytanie projektu ustawy odbyło się 2 lipca.

W czwartek Senat przedstawił również projekt ustawy mający na celu utworzenie Tigi, nowego stanu, na terenie Kano.Source link