Projekt VINNY rozpoczął się w czerwcu z dofinansowaniem w wysokości 8,3 miliona euro z Unii Europejskiej, a jego celem jest zminimalizowanie stosowania środków chemicznych w uprawie winorośli oraz znalezienie alternatywnych i zrównoważonych rozwiązań. Uniwersytet Minho jest liderem konsorcjum, w skład którego wchodzi 19 partnerów z 10 krajów, w tym Portugalia ADVID (Stowarzyszenie Rozwoju Uprawy Wina Duriense) i laboratorium InovPlantProtectz siedzibą w Elvie.
Catarina Barbosa z ADVID, stowarzyszenia odpowiedzialnego za projekt, który powstał w odpowiedzi na rosnące wyzwania stojące przed uprawą winorośli, zwłaszcza zmiany klimatyczne, wyjaśnia, że celem jest „pokazanie alternatywnych dobrych praktyk”. Na przykład „wykorzystywanie cząsteczek wyekstrahowanych z krwi mięsa (z rzeźni) lub mikroorganizmów z winnic, takich jak liście, jagody i odpady”, do tworzenia biopestycydów i bionawozów.
Według Luísa Marcosa, dyrektora generalnego ADVID, projekt ma na celu „ocenę potencjalnej waloryzacji tego typu produktów ubocznych, uwzględnienie pewnego obiegu zamkniętego w łańcuchu produkcyjnym i ograniczenie stosowania syntetycznych produktów fitofarmaceutycznych”.
Oprócz krwi mięsnej, z odpadów ekologicznych, takich jak same winogrona, biowęgiel z oczyszczalni ścieków czy odpady z przycinania winnic, produkowane będą biopestycydy i bionawozy.
Europejski projekt będzie trwał cztery lata i na razie znajduje się w „bardzo embrionalnej fazie”, mówi dyrektor generalny ADVID. „To projekt z bardzo dużym elementem badawczym” – kontynuuje.
W Portugalii w Quinta do Pôpa w Douro, jednym ze współpracowników ADVID, prowadzone są eksperymentalne prace terenowe, obejmujące „pobieranie próbek produktów ubocznych” i ocenę „wpływu stosowania tych substancji z punktu widzenia środowiska punktu widzenia gospodarczego i społecznego” – wyjaśnia Luís Marcos.
Pomysł jest taki, że w przyszłości wyniki projektu VINNY zostaną udostępnione plantatorom winorośli i mogą służyć jako alternatywa dla stosowania syntetycznych produktów fitofarmaceutycznych.