Home Świat Przywódca Węgier odwiedzi Trumpa w Mar-a-Lago po szczycie NATO

Przywódca Węgier odwiedzi Trumpa w Mar-a-Lago po szczycie NATO

22
0


Treść artykułu

NOWY JORK — Nacjonalistyczny premier Węgier, Viktor Orban, w czwartek uda się na Florydę, aby spotkać się z byłym prezydentem Donaldem Trumpem po szczycie NATO w Waszyngtonie. Decyzja ta prawdopodobnie pogłębi frustrację wśród zachodnich sojuszników wywołaną podobnymi, tajnymi podróżami do Rosji i Chin, jakie odbył w ostatnich dniach.

Reklama 2

Treść artykułu

Według osoby zaznajomionej z planami, która chciała zachować anonimowość w celu omówienia prywatnego wydarzenia, Orban spotka się z Trumpem w nadmorskiej posiadłości byłego prezydenta Mar-a-Lago.

Węgierski przywódca otwarcie poparł kandydaturę Trumpa w tegorocznych wyborach prezydenckich i wyraził nadzieję, że Republikanin zdoła zakończyć wojnę Rosji na Ukrainie.

Najdłużej urzędujący przywódca UE stał się ikoną dla niektórych konserwatywnych populistów za propagowanie tego, co nazywa „nieliberalną demokracją”, co obejmuje ograniczenia imigracji i praw LGBTQ+. Zaatakował również prasę i sądownictwo na Węgrzech i został oskarżony przez UE o łamanie standardów praworządności i demokracji.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Spotkanie w Mar-a-Lago — drugie spotkanie Orbana od marca — jest kolejnym przystankiem w ramach tego, co nazywa „misją pokojową”, mającą na celu znalezienie sposobu na zakończenie wojny Rosji na Ukrainie.

Orban, powszechnie uważany za osobę utrzymującą najcieplejsze stosunki z Kremlem wśród przywódców UE, w zeszłym tygodniu odbył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, gdzie przeprowadził rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Niektórzy jego krytycy zinterpretowali wizytę w Kijowie jako sygnał, że Węgry mogą podjąć kroki w kierunku zbliżenia się do proukraińskiego stanowiska głównego nurtu UE, przejmując na początku tego miesiąca sześciomiesięczne przewodnictwo w bloku.

POLECANY FILM

Ładowanie...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Jednak nadzieje te legły w gruzach, gdy kilka dni później niespodziewanie udał się do Moskwy, aby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Była to rzadka wizyta europejskiego przywódcy w Rosji, która spotkała się z potępieniem Kijowa i innych stolic europejskich.

Reklama 4

Treść artykułu

Następnie poleciał do Pekinu, gdzie spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, gdzie nazwał Chiny siłą stabilizującą pośród globalnych zawirowań i pochwalił ich „konstruktywne i ważne” inicjatywy pokojowe.

W czwartek, na marginesie szczytu NATO, prezydent Finlandii Alexander Stubb ostro skrytykował Orbana za jego wizyty w Moskwie i Pekinie, które, jak szybko wyjaśnili przywódcy UE, nie uzyskały poparcia innych europejskich liderów.

„Powiem to głośno, nie sądzę, żeby rozmowy z autorytarnymi reżimami, które łamią prawo międzynarodowe, miały jakikolwiek sens” – powiedział Stubb. „Może to robić we własnym imieniu. Ale zasadniczo się z tym nie zgadzam. Po prostu nie widzę celu”.

Orbán dążył do zacieśnienia więzi z Trumpem i innymi konserwatywnymi Republikanami i wyraził przekonanie, że nowa prezydentura Trumpa jest „jedyną poważną szansą” na zakończenie wojny na Ukrainie.

Reklama 5

Treść artykułu

Trump wielokrotnie powtarzał, że mógłby rozstrzygnąć wojnę „w ciągu 24 godzin”, jeśli zostanie ponownie wybrany na prezydenta, spotykając się zarówno z Putinem, jak i Zełenskim – twierdzenie to zakwestionował ambasador Rosji przy ONZ.

W kwietniu 2023 r., gdy wniesiono oskarżenie w pierwszej z czterech spraw karnych Trumpa, Orban opublikował wiadomość poparcia dla byłego prezydenta, wzywając go do „dalszej walki”. Na początku 2022 r. Trump powiedział, że udziela „pełnego wsparcia i poparcia” kampanii reelekcyjnej Orbana w tym roku.

Niektórzy obserwatorzy wyrazili obawy, że prowadzenie przez Orbana polityki zagranicznej wobec Rosji i Chin odrębnej od polityki jego partnerów z UE i NATO grozi podważeniem jedności tych grup.

Tymczasem rządy europejskie rozpoczęły dogłębne konsultacje na temat tego, co można zrobić, aby zapewnić trwałość NATO, wsparcia Zachodu dla Ukrainy i bezpieczeństwa poszczególnych państw członkowskich NATO, gdyby Trump — jeden z najbardziej prominentnych krytyków sojuszu wojskowego — odzyskał prezydenturę w listopadzie i złagodził zaangażowanie USA.

Treść artykułuSource link