Radio SBSR, nadawane od 2016 roku na antenach w Lizbonie i Porto (odpowiednio 90,4 i 91,0), wyemituje pożegnalną audycję w najbliższy poniedziałek. Radio, które od początku kojarzone było od nazwy z festiwalem Super Bock Super Rock, stało się w ciągu ostatnich ośmiu lat uprzywilejowaną przestrzenią promowania muzyki niezależnej, ze szczególnym uwzględnieniem nazwisk pojawiających się na portugalskiej scenie i bez zaniedbując pamięć historyczną, w siatce, w której obfitowało autorskie programy.
Koniec był już przewidywany, gdyż w czerwcu br zakup radia SBSR i Rádio Festivalktóry nadaje w Wielkim Porto na częstotliwości 94,8, oba nadawane do tej pory przez Música no Coração, którego właścicielem był biznesmen Luís Montez, przez MediaLivre, właściciel Poranna pocztaz kanałów telewizyjnych CMTV i WiadomościTerazten ostatni nadaje od czerwca, a także gazety Nagrywać mi Dziennik biznesowy i czasopisma Sobota mi Przewodnik telewizyjny. Jak ogłoszono w momencie przejęcia i co zostało obecnie przekazane opinii publicznej przez Carlosa Rodriguesa, dyrektora generalnego redakcji MediaLivre, zakup dwóch stacji radiowych jest częścią projektu grupy głoska bezdźwięczna aby zapewnić „strategię komunikacji 360°”: „Pracujemy z odbiorcami cyfrowo, w prasie, telewizji, a obecnie w radiu”. Nowe radio, które powstanie we współpracy z SBSR i Rádio Festiwalem, będzie zatem elementem tego specyficznego ekosystemu.
W tej chwili nie ma jeszcze daty rozpoczęcia transmisji ani szczegółów dotyczących tożsamości i formatu nowego nadawcy. „Przyszłość jest wciąż planowana i mamy do czynienia z zezwoleniami prawnymi”, mówi Carlos Rodrigues. Obecnie trwa obowiązkowy proces regulacyjny.
Z pewnością gwarantuje Carlos Rodrigues, że na nowej stacji chcą tego dokonać profesjonaliści z SBSR i Rádio Festival. Opisywany projekt będzie polegał na zatrudnieniu większej liczby specjalistów. „Wkrótce rozpoczną się szkolenia zawodowe i poszerzanie umiejętności wszystkich osób i z pewnością będziemy potrzebować większej liczby osób do tego, co planujemy.”
W SBSR przygotowania do oficjalnego pożegnania dobiegają końca. „Ostatni dzień do świętowania – pochówek w Nowym Orleanie” – mówi PÚBLICO Tiago Castro, koordynator radiowy. „Zapraszamy muzyków, programistów, rzeczników prasowych, ludzi, którzy pomogli w budowie radia, bo radio nie było nasze, należało do wszystkich”. Zespół SBSR chce, aby pożegnanie było dzieleniem się. „Apelujemy, aby ludzie przyszli i poprosili o muzykę. Żądane zapisy.” Żadnego „płaczania i klepania po plecach”.
Działając w „bardzo silnym dialogu pomiędzy sposobem zarządzania anteną przez zespół a marką (która nazwała radio)”, utworzona w 2016 roku stacja na częstotliwości dawnego Rádio Nostalgia była postrzegana jako „kolejny wehikuł czym jest festiwal Super Bock Super Rock.” Z biegiem lat stało się czymś więcej niż rezultatem hojnego programowania autora (i wielokrotnie nagradzanego): Zaczarowany LasTiago Castro, wyróżniony w konkursie Autores Prize 2023 w kategorii Najlepszy Program Radiowy), zwrócenie uwagi na przeszłość i teraźniejszość muzyki niezależnej, zakotwiczonej w rocku, ale bez określonych granic estetycznych (tzw. Zaawansowana nauka rytmicznaDo kołatka Keso z Porto, był klasykiem programowania). Co tydzień w ich studiach odbywały się koncerty na żywo wschodzących zespołów (było to tam, w jednej z audycji 5. ViriatoKtóry Ana Lua Caiano zadebiutował w radiu). To nie zapominając o zasięgu festiwali w całym kraju, zwracając szczególną uwagę na te, które rozwijają się poza głównymi ośrodkami.
Kiedy zbliża się moment pożegnania, Tiago Castro woli patrzeć na to, co zostało zbudowane. „Radio się skończy, ale praca została wykonana. Udało nam się udowodnić, że podziemny istnieje i żyje.” Osiedle pozostanie „na razie” na YouTubie (znajdziemy tam cotygodniowe koncerty zespołu 5. Viriatona przykład) i w strona z SBSR. „Skorzystaj z okazji i wycofaj się” – radzi Tiago Castro.
„SBSR się kończy, ale Radar, Antena 3 pozostają, stacje radiowe pozostają w Internecie po całym kraju” – mówi prezenter radiowy, także muzyk Acid Acid. „I mam nadzieję, że na FM pojawi się więcej stacji radiowych o otwartej, alternatywnej mentalności, które nie boją się stawiać na to, co inne i dają każdemu głos”. Jak zauważa: „Kapitan Fausto nie rodzi się od zera, Vaiapraia nie rodzi się od zera. Muszą przechodzić przez takie stacje radiowe, muszą przechodzić przez małe etapy, aby w końcu osiągnąć wyższy poziom. Jeśli zakończymy te sceny i te stacje radiowe, artyści nie będą już mieli tego głosu”.