Home Świat Rynek nieruchomości w Toronto jest powolny, ceny „sztywne”: Raport

Rynek nieruchomości w Toronto jest powolny, ceny „sztywne”: Raport

28
0


Treść artykułu

Zarówno Toronto, jak i Vancouver odnotowały wolniejszą niż zwykle aktywność na rynku nieruchomości tej wiosny, ponieważ w obu miastach nadal rosła liczba dostępnych mieszkań.

Reklama 2

Treść artykułu

Wynika to z raportu Royal LePage dotyczącego cen domów i prognoz rynkowych za drugi kwartał 2024 r., opublikowanego w czwartek rano.

W raporcie wskazano, że łączna cena domów w GTA wzrosła w ujęciu rocznym o 0,9% do 1 190 600 dolarów w drugim kwartale 2024 r. i o 1,1% w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.

W raporcie podano również, że mediana cen domów jednorodzinnych w GTA wzrosła o 1,3% w ujęciu rok do roku do 1 466 400 dolarów, a mediana cen mieszkań w bloku wzrosła o 1,4% w ujęciu rok do roku do 741 500 dolarów.

Royal LePage utrzymuje, że prognoza GTA na koniec roku przewiduje wzrost cen o 10% w czwartym kwartale 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym

„Tej wiosny sprzedaż w GTA była wyjątkowo niska jak na tę porę roku” – stwierdziła w oświadczeniu Karen Yolevski, dyrektor operacyjny Royal LePage Real Estate Services Ltd.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

„Prawie cały wzrost cen, jaki widzieliśmy do tej pory w tym roku, miał miejsce w pierwszym kwartale, po którym nastąpiła praktycznie stagnacja. Liczba nowych ofert wzrosła o dwie cyfry w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, a liczba aktywnych ofert jest najwyższa od ponad dekady. Podczas gdy wielu kupujących wydaje się siedzieć z boku, będzie to dla nich dobra wiadomość, gdy wznowią plany zakupu domu”.

Royal LePage poinformował również, że łączna cena domu w Kanadzie wzrosła o 1,9% do 824 300 dolarów w drugim kwartale 2024 r. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 r.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2024 r. łączna cena domów w kraju wzrosła o 1,5%, mimo spowolnienia sprzedaży domów na najdroższych rynkach Kanady.

„Kanadyjski rynek nieruchomości zmaga się ze znalezieniem stałego rytmu, co wyraźnie pokazały ostatnie trzy miesiące” – powiedział w oświadczeniu Phil Soper, prezes i dyrektor generalny Royal LePage.

Reklama 4

Treść artykułu

„W skali kraju ceny domów wzrosły, podczas gdy liczba kupowanych i sprzedawanych nieruchomości spadła; niezwykła dynamika. Pozytywna strona: poziom zapasów w wielu regionach wzrósł znacząco. To najbliżej zrównoważonego rynku, jak byliśmy od kilku lat. Ten trend dominuje w aktywności na dwóch największych i najdroższych rynkach kraju, większych regionach Toronto i Vancouver, gdzie sprzedaż spada, a ceny pozostają sztywne”.

Pomimo decyzji Banku Kanady o obniżeniu stopy procentowej kredytów jednodniowych o 25 punktów bazowych w czerwcu, z 5,0 proc. do 4,75 proc., kupujący nie powrócili natychmiast na rynek, jak początkowo oczekiwano.

„Tej wiosny, gdy spodziewano się obniżek stóp procentowych banków, widzieliśmy, jak niektórzy kupujący ścigają się, aby zawrzeć umowę przed spodziewanym wzrostem popytu. Jednak gdy ta pierwsza obniżka w końcu nastąpiła na początku czerwca, reakcja rynku była letnia” – powiedział Soper w oświadczeniu.

Reklama 5

Treść artykułu

Polecane przez Editorial

Royal LePage podaje, że jeśli chodzi o podział według typu nieruchomości, średnia cena domu jednorodzinnego w Kanadzie wzrosła o 2,2% w ujęciu rocznym do 860 600 dolarów, podczas gdy średnia cena mieszkania w bloku wzrosła o 1,6% w ujęciu rocznym do 596 500 dolarów.

Od pierwszego kwartału 2024 r. średnia krajowa cena domu jednorodzinnego wzrosła w drugim kwartale o 1,8%, podczas gdy mediana ceny mieszkania w bloku wzrosła o 0,8%.

Royal LePage prognozuje, że łączna cena domu w Kanadzie wzrośnie o 9% w czwartym kwartale 2024 r. w porównaniu z analogicznym kwartałem roku ubiegłego.

POLECANY FILM

Ładowanie...

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Treść artykułuSource link