W orzeczeniu wydanym w czwartek Sąd Apelacyjny w Évorze orzekł na korzyść Glovo – platformy dostaw technologicznych – w sprawie istnienia umowy o pracę między korporacją międzynarodową działającą w Portugalii a 27 kurierami.
Zgodnie z Dziennik biznesowyo Eko i Wyrazićprzy rozpatrywaniu apelacji wniesionej przez Prokuraturę Generalną do decyzji Sądu Pracy w Portimão z kwietnia ubiegłego rokuw którym nie uznano istnienia dowodu na istnienie stosunku pracy pomiędzy obiema stronami, Sąd Apelacyjny w Évorze potwierdził obecnie to orzeczenie.
„Należy stwierdzić, że nie wykazano istnienia umowy o pracę pomiędzy pozwanym a każdym z kurierów wymienionych w apelacji” – pisze Ekopowołując się na orzeczenie.
„Kurier może zaakceptować, nie odpowiedzieć lub odrzucić proponowaną usługę”; „może to zrobić nawet po zaakceptowaniu proponowanej usługi, bez wpływu na status jego konta w aplikacji, prezentację przyszłych usług i cenę takich przyszłych usług”; oraz „po zaakceptowaniu usługi kurierzy mogą lub nie zezwolić platformie na dostęp do swojej lokalizacji, bez wpływu na realizację usługi lub nałożenia jakiejkolwiek kary” – argumentują sędziowie, cytowani przez Negócios.
Procesy te powstają w wyniku działania podjętego przez Urząd ds. Warunków Pracy (ACT) zeszłego lata, biorąc na cel kurierów, którzy dostarczają przesyłki za pośrednictwem platform. Po tych kontrolach Prokuratura Generalna sponsorowała ponad 800 działań w sprawie uznania umów, które mają miejsce w kilku sądach pracy w całym kraju.