Home Świat Trudeau mówi, że Kanada spodziewa się osiągnąć cel NATO w zakresie wydatków...

Trudeau mówi, że Kanada spodziewa się osiągnąć cel NATO w zakresie wydatków na obronę w 1932 r.

21
0


Treść artykułu

DYSTRYKT KOLUMBII — Po kilku dniach nacisków ze strony sojuszników z NATO podczas dorocznego szczytu w Waszyngtonie, premier Justin Trudeau powiedział w czwartek, że Kanada „w pełni spodziewa się” osiągnięcia celu sojuszu w zakresie wydatków na obronę w 2032 r. — jednak niedawno ogłoszony przez rząd harmonogram nie zawiera żadnych nowych szczegółów pokazujących, w jaki sposób to nastąpi.

Treść artykułu

„Pokazaliśmy, że odpowiedzialny rząd staje w obliczu zmieniającego się świata i podejmuje niezbędne działania nie tylko w celu zwiększenia wydatków na obronę, ale także w celu zrobienia tego we właściwy sposób” – powiedział na konferencji prasowej.

32 członków sojuszu zgodziło się w zeszłym roku wydać co najmniej równowartość dwóch procent krajowego produktu brutto na obronę. Opierało się to na porozumieniu z 2014 r. zawartym przez kraje NATO, aby dążyć do wydania dwóch procent.

Kanada pozostaje w tyle. Obecne wydatki wynoszą około 1,37 procent, a do końca dekady mają wzrosnąć do 1,76 procent, zgodnie z zaktualizowaną polityką obronną rządu opublikowaną w kwietniu.

W tym tygodniu sojusznicy naciskali na Trudeau’a, aby przedstawił plan pokazujący, w jaki sposób Kanada osiągnie poziom dwóch procent.

Treść artykułu

Kwestia ta nabrała szczególnego znaczenia, gdy Donald Trump ubiega się o reelekcję w USA. Były prezydent otwarcie mówił o tzw. pasożytniczych sojusznikach, którzy nie wydają wystarczająco dużo pieniędzy.

Amerykańscy politycy również nawiązywali do kanadyjskich obietnic podczas spotkań z premierem.

Trudeau rozpoczął tydzień w Waszyngtonie, próbując odwrócić uwagę od krytyki. W przemówieniu we wtorek premier powiedział, że rząd liberalny realizuje obietnice drastycznego zwiększenia wydatków na obronę od czasu objęcia władzy, kiedy wydatki były bliższe jednemu procentowi PKB.

POLECANY FILM

Przepraszamy, ale nie udało się załadować tego filmu.

Trudeau i minister obrony Bill Blair ogłosili w tym tygodniu, że Kanada rozpoczyna procedurę przetargową mającą na celu zakup 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym, które mogą operować pod lodem.

Treść artykułu

Blair od dawna uważa nową flotę okrętów podwodnych za kluczowy element umożliwiający osiągnięcie zakładanych wydatków, ale rząd nie przedstawił żadnych szacunków dotyczących kosztów budowy okrętów podwodnych ani czasu jej trwania.

Budżet obronny Kanady wzrósł o ponad 57 procent od 2014 r. i szacuje się, że w tym roku wyniesie 29,9 mld dolarów. Tylko USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Turcja wydają więcej w przeliczeniu na realne dolary.

Mimo to oczekuje się, że 23 z 32 państw członkowskich NATO osiągnie w tym roku cel wynoszący dwa procent.

Niektórzy eksperci twierdzą, że Ottawa powinna była podzielić się swoim planem przed trzydniowym szczytem, ​​aby sojusznicy z NATO wiedzieli, że Kanada traktuje sprawę poważnie.

„Powiedz im dokładnie, co zamierzasz zrobić” – powiedział w środę Fen Hampson, profesor spraw międzynarodowych na Uniwersytecie Carleton w Ottawie.

Trudeau nie podał w czwartek żadnych szczegółów na temat tego, ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na obronę narodową w celu realizacji celu ani jak te środki zmieszczą się w budżecie.

„Sytuacja i kontekst globalny wymagają od nas wzmocnienia obrony” – powiedział.

W oświadczeniu Blair stwierdził, że termin 2032 r. jest „zgodny ze zobowiązaniami kilku sojuszników, którzy złożyli podobne obietnice”.

Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowejSource link