Treść artykułu
Wybitny egipski faraon będzie miał okazję poznać najnowsze technologie.
Treść artykułu
Archeolodzy i eksperci od grafiki połączyli siły, aby odtworzyć rysy twarzy Amenhotepa I, który rządził w XVIII dynastii około 1500 roku p.n.e., czyli około 3500 lat temu.
Brazylijski ekspert ds. grafiki Cicero Moraes, który odtworzył także wygląd potomka Amenhotepa III, zauważył, że jego przodek prawdopodobnie wyglądał inaczej niż przedstawiano go na skarbach i posągach z tamtych czasów – donosi „UK Sun”. Poczta nowojorska.
Kapliczki nie oddawały jego „nadgryzu” i pokazywały, że król był „bardziej wysunięty w okolicę podbródka”.
Jednakże „posągi Amenhotepa I są zgodne w okolicy nosa” – Moraes powiedział o „dostojnej” odtworzonej twarzy. Miało to również związek z kształtem jego głowy podczas noszenia kultowego niebiesko-złotego nakrycia głowy faraona z imionami.
Treść artykułu
Szczegóły Amenhotepa oparto na raporcie z 2021 r., w którym faraon został „praktycznie rozpakowany” za pomocą tomografii komputerowej.
Polecany film
„Badanie przeprowadzone w 2021 r. nie wskazało przyczyny śmierci, ale określiło jego wiek w chwili śmierci na około 35 lat” – powiedział o władcy mierzącym 170 cm wzrostu współautor Cycerona, archeolog Michael Habicht.
„Jego zęby były w dobrym stanie”, a „włosy miał skręcone” – dodał Habicht. Zauważył „serię obrażeń pośmiertnych”, najprawdopodobniej spowodowanych rabusiami grobowców lub ponownym zapakowaniem jego zmumifikowanych szczątków.
Według Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej Amenhotep potencjalnie objął tron już jako dziecko i rządził przy pomocy swojej matki Ahmose-Nefertari.
Uważa się, że jego panowanie trwało od dwóch do trzech dekad.
Udostępnij ten artykuł w swojej sieci społecznościowej