Surowice antytoksyny są dystrybuowane przez SUS
W 2023 r. w Brazylii odnotowano 341 806 wypadków z udziałem jadowitych zwierząt, z czego 43 933 było spowodowanych przez pająki. Liczba ta stanowi 12% całości. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że pająki są obecnie drugą w kraju, zaraz po skorpionach, przyczyną zatruć jadowitymi zwierzętami.
„Wypadki spowodowane przez jadowite zwierzęta stanowią ważne wyzwanie dla zdrowia publicznego w Brazylii. Ze względu na bogatą różnorodność biologiczną i sprzyjający klimat tropikalny, kraj ten jest domem dla szerokiej gamy węży, pająków, skorpionów i innych jadowitych zwierząt, których użądlenia lub ukąszenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia ludzkiego” – podkreśliło ministerstwo.
Według ministerstwa, chociaż tylko trzy grupy pająków powodują w Brazylii poważne wypadki, wszystkie są częścią życia ludzkiego, czy to w pomieszczeniach, na podwórkach, czy w parkach.
Tak zwane surowice przeciwtoksynowe, w tym surowice przeciw pajęczakom, są dystrybuowane wyłącznie za pośrednictwem Jednolitego Systemu Opieki Zdrowotnej (SUS) i mogą być udostępniane przez szpitale publiczne, filantropijne i prywatne, o ile pacjent ma gwarancję bezpłatnego leczenia.
Zobacz pająki powodujące najwięcej wypadków
Wypadki spowodowane przez pająki lub aranezizm stanowią obraz kliniczny zatrucia powstałego na skutek wstrzyknięcia jadu pająka przez parę żądeł umiejscowionych w przedniej części zwierzęcia.
Sprawdź poniżej główne pająki powodujące poważne wypadki w Brazylii:
Loxosceles (brązowy pająk lub pająk skrzypcowy)
Oznaki i objawy ukąszenia obejmują łagodny ból. Na dotkniętym obszarze może pojawić się bladość z wybroczynami (płytka marmurowa), zlokalizowana w stwardniałym miejscu. Na stwardniałym obszarze można także zaobserwować pęcherzyki lub pęcherze z treścią surowiczo-krwawą lub krwotoczną.
W najcięższych przypadkach dochodzi do hemolizy wewnątrznaczyniowej o różnym nasileniu, niezwiązanej bezpośrednio z rozległością zmian skórnych, a głównym powikłaniem jest ostra niewydolność nerek spowodowana martwicą kanalików nerkowych.
Phoneutria (uzbrojony pająk lub małpa)
Najczęstszym objawem jest natychmiastowy ból. Jego intensywność jest zmienna i może promieniować do korzenia chorej kończyny.
Inne objawy to obrzęk spowodowany gromadzeniem się płynu, czerwone plamy na skórze, mrowienie lub drętwienie skóry oraz nadmierne pocenie się w miejscu ukąszenia, gdzie widać ślady dwóch punktów zaszczepienia.
Latrodectus (czarna wdowa)
Oznaki i objawy obejmują ból w okolicy ukąszenia, uogólnione pocenie się oraz zmiany ciśnienia krwi i tętna.
Mogą również wystąpić drżenie, niepokój, pobudliwość, bezsenność, ból głowy, czerwone plamy na twarzy i szyi. Istnieją doniesienia o zaburzeniach zachowania, a w ciężkich przypadkach – o szoku.
Co robić
W razie wypadku wytyczne są następujące:
- natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską;
- sfotografuj lub poinformuj pracownika służby zdrowia o jak największej liczbie cech zwierzęcia, takich jak rodzaj zwierzęcia, kolor, rozmiar;
- jeśli to możliwe i jeśli nie opóźni to wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim, przemyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem;
- wykonuj ciepłe okłady, które mogą pomóc złagodzić ból;
Sprawdź tutaj listę szpitali referencyjnych zajmujących się seroterapią w przypadkach wypadków spowodowanych przez jadowite zwierzęta, w podziale na stany, w tym miasta, w których się znajdują, nazwy szpitali, adresy, numery telefonów.
W nagłych przypadkach zaleca się natychmiastowy kontakt z Mobilną Służbą Pogotowia Ratunkowego (Samu 192) lub Strażą Pożarną (193). Można także skontaktować się z Centrum Informacji i Pomocy Toksykologicznej obsługującym region, w którym doszło do wypadku.
Zapobieganie
Środki zapobiegające wypadkom z pająkami obejmują:
- utrzymywać ogrody i podwórza w czystości;
- unikać gromadzenia się gruzu, suchych liści, odpadów domowych i materiałów budowlanych w pobliżu domów;
- unikaj gęstej roślinności (rośliny ozdobne, pnącza, krzewy, bananowce i inne) w pobliżu ścian domów;
- okresowo sprzątać sąsiednie wolne działki – przynajmniej w odległości od jednego do dwóch metrów w pobliżu domów;
- wytrzep ubrania i buty przed ich założeniem;
- uszczelnić szczeliny i dziury w ścianach, podłogach oraz szczeliny pomiędzy okładziną a ścianami, naprawić luźne listwy przypodłogowe, założyć progi w drzwiach i moskitiery w oknach.
- stosować ekrany na odpływach podłogowych, zlewach lub zbiornikach;
- odsunąć łóżka i łóżeczka od ścian i zapobiec dotykaniu podłogi przez pościel i moskitiery;
- sprawdź buty i tenisówki przed ich założeniem.