KINO
Miłość chwili
Kino, godz. 21:00
Komedia dramatyczna w reżyserii Michaela Showaltera (autora przełomowego filmu szkice The State) opowiada o Kumailu Nanjianim (który gra samego siebie), komiku, który wyemigrował z Pakistanu do Stanów Zjednoczonych i zakochał się w białej kobiecie wbrew woli rodziców. Oprócz głównej roli Nanjiani był współautorem filmu z Emily V. Gordon, w dziele nominowanym do Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz.
Dawca – Dawca wspomnień
Filmy AXN, 21:10
Phillip Noyce reżyseruje tę adaptację powieści Lois Lowry o tym samym tytule. W pozornie idealnym społeczeństwie, w którym historia została wymazana, a życie każdego człowieka jest kontrolowane co do milimetra, młody mężczyzna zostaje mianowany strażnikiem wspomnień ludzkości i otrzymuje dziedzictwo wspomnień świata – w tym tych najgorszych. Teraz musi podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu: zachować informacje dla siebie czy powiedzieć wszystko, co wie. Brenton Thwaites, Meryl Streep, Jeff Bridges, Katie Holmes i Taylor Swift ożywiają postacie.
Judasz i Czarny Mesjasz
Hollywood, 21:30
Reżyserem jest Shaka King. Jest to film biograficzny Afroamerykańskiego aktywisty Freda Hamptona, przywódcy Czarnych Panter, który został zastrzelony przez policję 4 grudnia 1969 r. w Chicago, gdy spał ze swoją ciężarną dziewczyną. Film zdobył między innymi dwa Oscary: za najlepszego aktora drugoplanowego (Daniel Kaluuya, jako Hampton) i oryginalną piosenkę (Walcz o siebiez HER). Lakeith Stanfield gra Billa O’Neala, informatora, który zdradził rewolucjonistę.
Mój przyjaciel Dahmer
Kino, 23h
Ross Lynch gra Jeffreya Dahmera, niesławnego seryjnego mordercę, który zamordował 17 osób w latach 1978-1991, w tym filmie Marca Meyersa opartym na powieści graficznej Johna „Derfa” Backderfa. Backderf był kolegą z klasy i przyjacielem Dahmera w liceum w Ohio, a nawet narysował go jako młodego mężczyznę. Ten biograficzny dramat psychologiczny skupia się na latach licealnych Dahmera, jego osobliwych obsesjach, jego relacji z rodzicami, hobby o zabieraniu martwych zwierząt i rozpuszczaniu ich kości. Istnieją inne filmy i seriale o Dahmerze, ale ten, z 2017 r., był jednym z najlepiej przyjętych przez krytyków.
SZEREG
Skandal pocztowy
RTP2, 22:01
Brytyjski miniserial ma premierę na Channel 2, przedstawiając prawdziwy skandal: około siedmiuset pracowników Royal Mail – brytyjskiej krajowej poczty – zostało oskarżonych o kradzież, oszustwo i fałszowanie księgowości. Sprawa, która w latach 1999–2015 zapełniła sądy sprawami, obejmowała zwolnienia, aresztowania, niewypłacalności, rozpad rodzin i inne, jeszcze bardziej dramatyczne sytuacje. Wiele lat później zdano sobie sprawę, że wszystko to miało swoje źródło w awarii systemu komputerowego używanego przez pocztę.
To była jedna z największych pomyłek sądowych w Wielkiej Brytanii, a reperkusje są nadal odczuwalne, a państwo musi wypłacić odszkodowania ofiarom. Wielu skontaktowało się z prawnikami dopiero po obejrzeniu serialu, który pierwotnie miał premierę w ITV w styczniu. Cztery odcinki są teraz emitowane codziennie w RTP2.
Nasiona zła
Film, przesyłanie strumieniowe
Debiut. Niepewnośćzbrodnia, neonaziści i niemiecka mitologia spotykają się w sześciu odcinkach tego niemieckiego miniserialu policyjnego, którego akcja rozpoczyna się w 1993 r. w Wussnitz, w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej, kiedy młoda kobieta zostaje znaleziona martwa w makabrycznych okolicznościach. Nasiona zła jest adaptacją powieści Ady Fink, w której Henriette Confurius i Fahri Yardim wcielają się w role inspektorów odpowiedzialnych za zbadanie sprawy.
DOKUMENTALNY
Kant: Doświadczenie wolności
RTP2, 22:56
22 kwietnia 1724 r. w Królewcu (obecnie Kaliningrad) urodził się jeden z najbardziej wpływowych umysłów zachodniej filozofii. Ten dokument, wyreżyserowany przez Wilfrieda Haukego, ma na celu podróż w czasie, aby pokazać związek Kanta z miastem, w którym się urodził, dorastał i rozwijał swoją myśl. Oprócz odtworzenia tej atmosfery, film porusza „wiele palących pytań, które dręczyły ludzi 300 lat temu, pojawia się ponownie w obliczu katastrofy klimatycznej i wojny w Europie”, jak stwierdza streszczenie.