Home Technologia Akcje Tesli rosną, gdy Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze zatwierdzą pakiet wynagrodzeń...

Akcje Tesli rosną, gdy Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze zatwierdzą pakiet wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów

23
0


Akcje Tesli wzrosły w czwartek o 3,5% na początku notowań po tym, jak dyrektor generalny Elon Musk zasygnalizował, że akcjonariusze to zrobią przeważająca większość popiera jego kontrowersyjne 56 miliardów dolarów pakietu wynagrodzeń, a także plan przeniesienia siedziby prawnej firmy do Teksasu.

Akcjonariusze mogą oddawać i zmieniać swój głos w sprawie obu uchwał do godziny 16:30 czasu wschodniego, kiedy w Teksasie rozpoczyna się doroczne zgromadzenie spółki. Według wstępnych danych Musk udostępnił wykresy, które pokazały, że oba środki z łatwością przekroczyły próg wymagany do przejścia.

„Obydwie uchwały akcjonariuszy Tesli są obecnie przyjmowane z dużym marginesem!” Musk napisał na X. „Dziękuję za wsparcie”.

Głos na „tak” oznaczałby najnowszy zwrot w toczącej się wojnie prawnej wokół kontrowersyjnego pakietu wynagrodzeń Muska. Tesla walczy o uchylenie decyzji sędziego Sądu Kancelarii w Delaware Kathaleen McCormick z początku tego roku o unieważnieniu planu wynagrodzeń, która nazwała „niezgłębioną sumą”.


Akcjonariusze Tesli mają zatwierdzić pakiet wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. REUTERS

Jak powiedziała agencji Reuters osoba zaznajomiona z wynikami głosowania, duzi inwestorzy instytucjonalni i inwestorzy detaliczni cieszyli się poparciem dla obu uchwał.

Inni inwestorzy, na przykład Kalifornijski System Emerytalny Nauczycieli stanu Kaliforniazasygnalizowali, że będą głosować przeciwko pakietowi wynagrodzeń. Firmy doradcze dla pełnomocników Glass Lewis i Institutional Shareholder Services zaleciły akcjonariuszom odrzucenie planu wynagrodzeń.

Orzeczenie sędziego jest efektem pozwu złożonego przez akcjonariusza Tesli, Richarda Tornettę, który argumentował w sądzie, że transakcja jest wygórowana i nieuczciwa wobec akcjonariuszy. McCormick zgodził się i nazwał proces, w wyniku którego zarząd Tesli zatwierdził pakiet, „głęboko wadliwy”.

Natychmiast po decyzji sędziego Musk powiedział, że akcjonariusze Tesli będą głosować nad przeniesieniem stanu założycielskiego firmy z Delaware do Teksasu. Fizyczna siedziba firmy znajduje się już w Austin w Teksasie.

„Jeśli Twoja firma jest nadal zarejestrowana w Delaware, zalecam jak najszybsze przeniesienie się do innego stanu” – powiedział Musk w lutym.

Plan wynagrodzeń – największy tego typu w historii amerykańskich korporacji – składa się głównie z nagród w postaci opcji na akcje powiązanych z wynikami firmy. Musk osiągnął wszystkie cele wydajności wymagane do uzyskania pełnej kwoty.

Orzeczenie McCormicka wzbudziło obawy, czy Tesla będzie w stanie zatrzymać Muska na stanowisku dyrektora generalnego, który doprowadził producenta samochodów elektrycznych do wielkiego sukcesu. Akcje spółki spadły o 26% od początku roku, ponieważ Tesla zmaga się ze spadkiem sprzedaży.

Według analityka Wedbush, Daniela Ivesa, zatwierdzenie tej decyzji oznaczałoby „chwilę szampana dla akcjonariuszy Muska i Tesli”.


Tesli
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Tesli rozpoczyna się w czwartek po południu. REUTERS

„To usuwa, naszym zdaniem, nawis akcji na poziomie 20–25 dolarów, który ciążył na akcjach od czasu, gdy na początku tego roku drapiące po głowie orzeczenie w sprawie stanu Delaware uruchomiło telenowelię „Strefa mroku” – stwierdził Ives w notatce dla klientów.

Zgoda akcjonariuszy byłaby zarówno potwierdzeniem kadencji Muska, jak i potwierdzeniem, że inwestorzy nie chcą ryzykować przyszłości firmy. Cena akcji Tesli spadła o około 60% w stosunku do szczytu w 2021 r., ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych spadła, a uwaga Muska przeniosła się między Teslę a inne zarządzane przez niego firmy.

„To usprawiedliwia Muska i rozwiewa pewne obawy inwestorów związane z jego malejącym zainteresowaniem Teslą” – powiedział Sandeep Rao, starszy badacz w Leverage Shares, która jest właścicielem akcji Tesli.

Przewodnicząca zarządu Robyn Denholm oświadczyła w swoim wniosku regulacyjnym na początku tego miesiąca, że ​​przywrócenie pakietu wynagrodzeń było konieczne, aby „utrzymać uwagę Elona i zmotywować go”.

Musk zagroził, że będzie budować produkty związane ze sztuczną inteligencją i robotyką poza Teslą, jeśli nie uda mu się uzyskać wystarczającej kontroli nad głosowaniem, co wymaga zatwierdzenia pakietu wynagrodzeń na 2018 rok.

„Nawet jeśli akcjonariusze zatwierdzą stary pakiet, nie jest jasne, czy sąd w Delaware uzna to głosowanie za skuteczne” – powiedział Adam Badawi, profesor prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Być może Musk będzie musiał czekać latami, aby dowiedzieć się, czy odzyska pakiet wynagrodzeń, ponieważ odwołania trafiają do Sądu Najwyższego stanu Delaware.

Z przewodami pocztowymiSource link