Home Technologia Czy Twój pracodawca Cię szpieguje? Oto jak się o tym przekonać

Czy Twój pracodawca Cię szpieguje? Oto jak się o tym przekonać

14
0


Czy masz czasem wrażenie, że ktoś Cię obserwuje?

W dobie pracy zdalnej pracodawcy wymyślili nowe sposoby kontrolowania pracowników – nawet jeśli nie zdawali sobie z tego sprawy.

„Przejrzystość jest niewielka” – powiedziała Hayley Tsukayama, zastępca dyrektora ds. aktywizmu legislacyjnego w Electronic Frontier Foundation „Washington Post”..

„Nawet ustalenie, co jest na twoim komputerze, może być ogromnym krokiem w ustaleniu, jak chcesz sobie z tym poradzić”.

Po pierwsze, pracownicy są prawdopodobnie bardziej narażeni na ryzyko być szpiegowanym podczas korzystania z technologii firmowych, takich jak telefony czy laptopy. Jednak aktywność Twojego urządzenia może być również monitorowana, jeśli masz oprogramowanie firmowe pobrane na urządzenia osobiste lub jeśli Twoja osobista technologia jest podłączona do sieci firmowej.

Większość firm zainstaluje oprogramowanie do zarządzania urządzeniami — bezczelnie określane jako „bossware” — na urządzeniach, aby monitoruj działania pracowników na urządzeniach.

Aby sprawdzić, czy Twój pracodawca korzysta z takiego oprogramowania, użytkownicy iPhone’a mogą zajrzeć do jego ustawień, klikając „Ogólne”, następnie „VPN”, a następnie „Zarządzanie urządzeniami”. Wyświetli się profil Twojego pracodawcy, jeśli jest tam zainstalowane oprogramowanie. Na komputerze Mac „Profile” można znaleźć w „Prywatność i bezpieczeństwo”, a na komputerze z systemem Windows można je znaleźć w ustawieniach w „Konta”, a następnie „Dostęp do pracy lub szkoły”.

Tsukayama zalecił także sprawdzenie monitora aktywności lub menedżera zadań urządzenia, aby wyszukać aplikacje i oprogramowanie, których nie rozpoznajesz, co może sygnalizować użycie oprogramowania.

„Bądź ciekawy” – powiedział Tsukayama. „Poszukaj także materiałów marketingowych dotyczących znalezionej aplikacji. Często podają jako funkcje rzeczy, które mogą zrobić”.


Eksperci ostrzegają, że pracodawcy mogą przeglądać wszystko, co wysyłasz na konta firmowe. Andrii Iemelianenko – stock.adobe.com

Może zostać również pobrane oprogramowanie umożliwiające pracodawcom zdalne sterowanie urządzeniami firmowymi i uzyskiwanie dostępu do takich funkcji, jak kamera czy mikrofon – wyjaśnili eksperci.

W ustawieniach komputera Mac użytkownicy mogą zobaczyć, co jest udostępniane, w sekcji „Udostępnianie” znajdującej się w sekcji „Ogólne”. W ustawieniach systemu Windows użytkownicy mogą przejść do „System”, aby wyświetlić uprawnienia udostępniania.

Innym sposobem sprawdzenia, czy pracodawcy mają kontrolę nad Twoimi urządzeniami, jest sprawdzenie, kto jest właścicielem konta administracyjnego do danej technologii — jeśli jest to Twój pracodawca, możesz zostać poproszony o podanie danych logowania za każdym razem, gdy pobierasz aplikację na urządzenie.

Oprócz ustawień systemowych w aplikacjach wyszukiwarek mogą być instalowane rozszerzenia przeglądarki w celu zwiększenia cyberbezpieczeństwa, dodał Mark Ostrowski, kierownik inżynierii w Check Point Software Technologies. Takie rozszerzenia dodają dodatkową warstwę bezpieczeństwa i mogą namawiać użytkowników, aby nie wprowadzali poufnych informacji do chatbotów AI lub mogą skanować pliki w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania przed pobraniem.

Ale oni też mogą śledź zachowanie użytkownikówtakie jak czas spędzany na zakupach w Internecie – dodał i które można wykorzystać w przypadku audytu.

Ponadto połączenie z firmową siecią Wi-Fi lub siecią prywatną może narazić na szwank Twoje dane osobowe — Twój pracodawca może mieć dostęp do odwiedzanych przez Ciebie stron internetowych, treści, które publikujesz w mediach społecznościowych, a nawet prywatnych wiadomości, nawet na urządzeniach osobistych. Sieci VPN, czyli wirtualne sieci prywatne, również mają ten sam potencjał monitorowania.

„Kiedy już to umieścisz, załóż, że można to zobaczyć” – Ostrowski powiedział „Washington Post”.

Biorąc to pod uwagę, nic na kontach firmowych ani na urządzeniach nie jest prywatne — nawet Twoje bezpośrednie wiadomości za pośrednictwem Slacka lub Teams. Jeśli Twój szef chciałby przeglądać prywatną korespondencję między pracownikami na platformach komunikacyjnych lub w poczcie e-mail, mógłby to zrobić.

„Jeśli ja (pracodawca) chcę sprawdzić treść wiadomości e-mail wysyłanej przez konto firmowe, można to zrobić już dziś bezpośrednio pomiędzy (dostawcą oprogramowania) a zespołem ds. bezpieczeństwa firmy” – wyjaśnił Ostrowski. „Pracownik nie może tego zobaczyć”.

A wraz z wprowadzeniem sztucznej inteligencji nowe technologie mogłyby zapewnić pracodawcom więcej możliwości szpiegowania ludzi, takich jak monitorowanie ruchu, rejestrowanie ich cyfrowych zachowań, miejsca pobytu i nie tylko – czemu pracownicy stanowczo sprzeciwiali się, według danych ankietowych.

Krótko mówiąc: powinien nastąpić rozdział kościoła od państwa, osobistego i zawodowego – twierdzą eksperci. W końcu pracownicy niewiele mogą zrobić, jeśli chodzi o bycie monitorowanymi.

„Pracownicy nie mają zbyt wielu praw (tutaj)” – powiedział Tsukayama. – Więc nie masz zbyt dużego pola do odparcia.Source link