Home Technologia Elon Musk grozi pozwem dużym firmom za „oszustwo związane z bojkotem reklamowym”

Elon Musk grozi pozwem dużym firmom za „oszustwo związane z bojkotem reklamowym”

39
0Miliarder Elon Musk zagroził w czwartek podjęciem kroków prawnych przeciwko sojuszowi, w którego skład wchodzą niektóre z największych firm świata, w związku z „oszustwem związanym z bojkotem reklamowym”, który przyczynił się do kryzysu przychodów jego platformy społecznościowej X.

Musk, który w 2022 r. kupił firmę znaną wcześniej pod nazwą Twitter za 44 miliardy dolarów, wysunął to oświadczenie w odpowiedzi na nagranie wideo zeznań przed Kongresem założyciela Daily Wire, Bena Shapiro, w tym tygodniu, dotyczącego domniemanej zmowy reklamodawców przeciwko konserwatywnym platformom.

„Mając na uwadze dowody ujawnione dziś przez Kongres, X nie ma innego wyjścia, jak złożyć pozew przeciwko sprawcom i współpracownikom w procederze bojkotu reklamowego” Musk napisał na X„Mam nadzieję, że niektóre stany rozważą ściganie karne”.

Elon Musk wezwał również stany do „rozważenia wszczęcia postępowania karnego”. Agencja Reutersa

Shapiro zeznawał w środę przed komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów na rozprawie zatytułowanej „Zmowa w ramach Globalnego Sojuszu na rzecz Odpowiedzialnych Mediów (GARM)”.

GARM to inicjatywa powołana przez Światową Federację Reklamodawców — do której należą m.in. Disney, Coca-Cola, Toyota i Hershey — w celu „rozwiązania problemu szkodliwych treści na platformach mediów cyfrowych i ich monetyzacji za pośrednictwem reklam”, zgodnie z informacjami na jej stronie internetowej.

W oświadczeniu otwierającym, którym podzielił się Musk, Shapiro wezwał Kongres do ograniczenia tego, co określił jako „kartele cenzorskie, takie jak GARM i agencje władzy wykonawczej”, które nie zgadzają się z konserwatywnymi poglądami.

Podkomisja stwierdziła, że ​​rozważa, „czy istniejące sankcje cywilne i karne oraz obecne działania w zakresie egzekwowania prawa antymonopolowego są wystarczające, aby powstrzymać zmowy antykonkurencyjne w reklamie internetowej”.

Oni też opublikował raport z dochodzenia kongresowego do GARM, który twierdził, że media są stronnicze wobec konserwatywnych mediów.

„GARM i jego członkowie omawiali strategię blokowania niektórych serwisów informacyjnych, takich jak Fox News, The Daily Wire i Breitbart News” – czytamy w raporcie, wskazując na wiadomość e-mail od wysokiego rangą dyrektora powiązanego z koalicją, w której stwierdził on, że „nienawidzi ich ideologii i bzdur”.

Ben Shapiro zeznawał przed komisją Sądowniczą Izby Reprezentantów w sprawie domniemanej zmowy reklamodawców przeciwko konserwatystom. SOPA Images/LightRocket za pośrednictwem Getty Images

Przedstawiciele GARM i X nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę Muska o komentarz.

Potentat od miesięcy spiera się z korporacyjnymi reklamodawcami po tym, jak wielu z nich wycofało swoje reklamy z aplikacji X w odpowiedzi na decyzję miliardera o złagodzeniu moderowania treści w aplikacji.

W listopadzie ubiegłego roku pozwał liberalną organizację obrońców praw człowieka Media Matters po tym, jak opublikowała ona raport, w którym twierdzono, że X umieszczał posty reklamodawców obok treści publikowanych przez neonazistów i białych nacjonalistów.

W pozwie zarzucono, że celem raportu było „wypchnięcie reklamodawców z platformy i zniszczenie X Corp.

Podążając za wskazówkami miliardera, firma X przeszła na model oparty na subskrypcji, aby złagodzić skutki swoich strat.

Elon Musk kupił firmę znaną wcześniej pod nazwą Twitter za 44 miliardy dolarów w zeszłym roku. Agencja Reutersa

Podczas wystąpienia na szczycie DealBook dziennika „New York Times” jesienią ubiegłego roku Musk przyznał, że utrata pieniędzy z reklam może doprowadzić firmę do upadku i powiedział reklamodawcom, którzy wycofali wydatki: „Idźcie się pieprzyć”.

W zeszłym miesiącu Musk przyjął bardziej pojednawczy ton podczas wystąpienia na konferencji Cannes Lions we Francjitwierdząc, że jego prowokacyjny cytat nie był skierowany do wszystkich reklamodawców.

„Po pierwsze, nie dotyczyło to reklamodawców jako całości. Dotyczyło to szacunek dla wolności słowa„- powiedział Musk.

W zeszłym tygodniu Unia Europejska wszczęła formalne dochodzenie z powodu rzekomego zaniedbania przez X działań mających na celu zwalczanie treści antysemickich po ataku Hamasu 7 października.Source link