Home Technologia Europejska rakieta Ariane 6 ma anomalię podczas pierwszego startu

Europejska rakieta Ariane 6 ma anomalię podczas pierwszego startu

17
0


Przygotowania do inauguracyjnego startu europejskiej rakiety nowej generacji trwały długo i niemal przebiegły bez zakłóceń, aż do momentu, gdy awaria drugiego stopnia rakiety Ariane 6 spowodowała awarię, co popsuło jej debiut.

Ariane 6 wystartował we wtorek o 15:00 czasu wschodniego, po prawie czterech latach opóźnień i problemów technicznych. Rakieta wykonała bezbłędny start z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej, po raz pierwszy odłączając jeden stopień i uruchamiając silnik górnego stopnia Vinci na orbicie. Około trzech godzin po starcie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłoszony że pierwszy lot rakiety przyniósł „nieoczekiwany wynik”, który wpłynie na zakończenie misji.

Według doniesień górny stopień Ariane 6 nie zdołał podnieść się na wysokość z powodu awarii pomocniczej jednostki napędowej (APU), która służy do uzupełniania ciśnienia w zbiornikach i umożliwia czterokrotne uruchomienie silnika. SpacePolicyOnline.comW rezultacie silnik rakiety nie zapalił się po raz trzeci, uniemożliwiając górnemu stopniowi Ariane 6 wykonanie deorbitacji. Rakieta miała spaść z powrotem w kierunku Ziemi, lądując na Oceanie Spokojnym, aby zapobiec zaśmiecaniu orbity Ziemi. Jednak z powodu anomalii drugi stopień nadal znajduje się na orbicie.

Podczas swojego debiutanckiego startu Ariane 6 zabrała ze sobą kilka małych satelitów i demonstracje technologiczne na pokładzie. Rakiecie udało się przeprowadzić trzy rozmieszczenia ładunku, ale nie udało się rozmieścić dwóch ładunków później w trakcie lotu. Pozostałe ładunki to małe kapsuły reentry, które nie wykonały własnego spalania deorbitacyjnego z powodu anomalii rakiety.

Rakieta o wysokości 197 stóp (60 metrów), opracowana przez francuską firmę Arianespace, ma być następcą obecnie wycofany Ariane 5. Legendarna rakieta wykonał swój ostatni lot w lipcu 2023 r.kończąc 27-letni bieg. Po przejściu na emeryturę Europa nie miała własnej rakiety, która mogłaby osiągnąć orbitę. Po zerwanie stosunków z Rosją Po inwazji na Ukrainę i późniejszej utracie dostępu do rakiet Sojuz, rynek europejski z niecierpliwością oczekiwał debiutu Ariane 6, aby odzyskać zdolność startową i dołączyć do nowego wyścigu kosmicznego.

Ariane 6 pierwotnie miał wystartować w 2020 r., ale później przełożono go na koniec 2022 r., głównie z powodu pandemii COVID-19 i dodatkowych przeszkód technicznych napotkanych podczas rozwoju rakiety. Rakieta zgromadziła zaległości w postaci 30 misji, z których większość będzie miała miejsce w dostarczyć internetowe satelity projektu Kuiper firmy Amazon na orbicie.

Podczas konferencji prasowej we wtorek dyrektor generalny Arianespace, Stephane Israel, zapewnił reporterów, że anomalia nie wpłynie na nadchodzące starty rakiety. „Jesteśmy teraz na dobrej drodze, aby wykonać drugi start w tym roku” – cytuje się Israela w Europejskie loty kosmiczne„Nie ma to żadnego wpływu na kolejne starty”.

Biorąc pod uwagę, ile czasu minęło zanim rakieta w końcu wystartowała, nie jesteśmy do końca przekonani co do tego stwierdzenia, choć brzmi ono bardzo uspokajająco.

Po jego debiutanckim starcie inżynierowie zbierają dane z nieudanego startu Ariane 6 do analizy i dogłębniej badają, co mogło spowodować anomalię. „Dlatego od początku jasno stwierdziliśmy, że istnieją dwa aspekty” — powiedział Martin Sion, dyrektor generalny ArianeGroup, podczas konferencji prasowej, według European Spaceflight. „Jednym z nich było zademonstrowanie sukcesu rakiety nośnej, co zrobiliśmy. A następnie zrozumienie i zebranie jak największej ilości informacji w tej fazie mikrograwitacji”.

Aby dowiedzieć się więcej o lotach kosmicznych w swoim życiu, obserwuj nas na X i dodaj do zakładek dedykowane Gizmodo Strona lotów kosmicznych.Source link