Producent układów scalonych Intel Corp. zwalnia 15% swojej ogromnej siły roboczej — około 15 000 stanowisk — próbując w ten sposób zmienić swoją działalność i stać się konkurencyjną bardziej udani rywale, jak Nvidia i AMD.
W notatce do pracowników, prezes Intela Pat Gelsinger powiedział w czwartek, że firma planuje zaoszczędzić 10 miliardów dolarów w 2025 roku. „Krótko mówiąc, musimy dostosować naszą strukturę kosztów do naszego nowego modelu operacyjnego i fundamentalnie zmienić sposób, w jaki działamy” – napisał w opublikowano notatkę do witryny Intel. „Nasze przychody nie wzrosły zgodnie z oczekiwaniami – i jeszcze nie skorzystaliśmy w pełni z potężnych trendów, takich jak AI. Nasze koszty są zbyt wysokie, nasze marże są zbyt niskie”.
Redukcje zatrudnienia następują po rozczarowującym kwartale i prognozach dla kultowego producenta układów scalonych, założonego w 1968 r. na początku rewolucji komputerów osobistych.
W przyszłym tygodniu, jak napisał Gelsinger, Intel ogłosi „rozszerzoną ofertę emerytalną” dla uprawnionych pracowników i zaoferuje program aplikacji dla dobrowolnych odejść. Według zgłoszenia regulacyjnego, Intel miał 124 800 pracowników na koniec 2023 r.
„Te decyzje były dla mnie wyzwaniem do głębi i to najtrudniejsza rzecz, jaką zrobiłem w swojej karierze” – powiedział. Oczekuje się, że większość zwolnień zostanie zakończona w tym roku.
Mająca siedzibę w Santa Clara w Kalifornii spółka zawiesiła również wypłatę dywidendy w ramach szerszego planu cięcia kosztów.
Firma Intel poinformowała o stracie w drugim kwartale i niewielkim spadku przychodów, a prognozowane przychody w trzecim kwartale będą niższe od oczekiwań Wall Street.
Firma odnotowała stratę w wysokości 1,6 mld USD, czyli 38 centów na akcję, w okresie kwiecień-czerwiec. To spadek w porównaniu z zyskiem w wysokości 1,5 mld USD, czyli 35 centów na akcję, rok wcześniej. Skorygowane zyski bez uwzględnienia pozycji nadzwyczajnych wyniosły 2 centy na akcję.
Przychody spadły o 1% do 12,8 miliardów dolarów z 12,9 miliardów dolarów.
Według sondażu FactSet analitycy spodziewali się średnio 10 centów zysku na akcję przy przychodach wynoszących 12,9 miliarda dolarów.
„Ogłoszenie przez firmę Intel znaczącego planu redukcji kosztów, w tym zwolnień, może wzmocnić jej krótkoterminowe wyniki finansowe, ale sam ten ruch nie wystarczy, aby zdefiniować na nowo jej pozycję na rozwijającym się rynku chipów” — powiedział analityk eMarketer Jacob Bourne. „Firma stoi w obliczu krytycznego momentu, ponieważ wykorzystuje amerykańskie inwestycje w krajową produkcję i rosnący globalny popyt na chipy AI, aby ugruntować swoją pozycję w produkcji chipów”.
Dzięki lobbingowi Gelsingera firma Intel stała się głównym beneficjentem ustawy CHIPS and Science Act z 2022 r., którą administracja Bidena pomogła przeforsować w Kongresie w okresie obaw związanych z pandemią, że utrata dostępu do chipów wyprodukowanych w Azji może wpędzić gospodarkę USA w recesję.
W marcu, Prezydent Joe Biden świętował zawarcie porozumienia zapewnić firmie Intel do 8,5 miliarda dolarów bezpośredniego finansowania i 11 miliardów dolarów pożyczek na zakłady produkujące układy scalone w całym kraju, zachwalając inwestycje w politycznym stanie Arizona i nazywając to sposobem na „przywrócenie przyszłości Ameryce”. W tamtym czasie Gelsinger nazwał ustawę CHIPS „najważniejszym ustawodawstwem dotyczącym polityki przemysłowej od czasów II wojny światowej”.
We wrześniu 2022 r. Biden pochwalił firmę Intel za tworzenie miejsc pracy, planując otwarcie nowego zakładu w pobliżu Columbus w stanie Ohio. Prezydent pochwalił ją za plany „zbudowania siły roboczej przyszłości” dla projektu o wartości 20 miliardów dolarów, który, jak powiedział, wygeneruje 7000 miejsc pracy w budownictwie i 3000 etatów, które mają zapewniać średnio 135 000 dolarów rocznie.
Akcje spółki spadły o ponad 20% do 23,82 dolarów w notowaniach posesyjnych, co wskazuje, że Intel może stracić około 24 miliardów dolarów swojej wartości rynkowej po otwarciu giełdy w piątek.