Home Technologia Jak będą działać wiadomości satelitarne w iOS 18 i ile to będzie...

Jak będą działać wiadomości satelitarne w iOS 18 i ile to będzie kosztować

19
0


Apple powoli przekształca iPhone’a w bardzo wydajne urządzenie do komunikacji satelitarnej. Po raz pierwszy uruchomił funkcję Emergency Satellite SOS w ofercie iPhone’a 14. Chociaż wcześniej łączność ze statkiem kosmicznym była ograniczona tylko podczas wybierania numeru służb ratunkowych, w systemie iOS 18 ta funkcja będzie miała zastosowanie we wszystkich sytuacjach, gdy jesteś poza zasięgiem sieci komórkowej lub Wi-Fi. Udało mi się sprawdzić zaktualizowaną wersję w Apple Park, zobaczyć, jak będzie działać z wiadomościami iMessage lub SMS.

Jeśli na jakiś czas utracisz połączenie z telefonem komórkowym lub siecią Wi-Fi, pojawi się alert informujący, że w celu wysłania wiadomości konieczne będzie połączenie się z komunikacją satelitarną. Kliknięcie tego powiadomienia powoduje otwarcie nowego asystenta połączenia, który zawiera wszystkie narzędzia zasilane satelitarnie, takie jak Find My, pomoc drogowa i alarmowe SOS.

Możesz rozpocząć czat na tej stronie lub po prostu przejść do aplikacji Wiadomości, gdzie na Dynamic Island pojawi się monit z instrukcjami, jak znaleźć satelitę nad głową. Możesz także przejść do opcji Satelita w Ustawieniach lub Centrum sterowania, aby skonfigurować, kiedy sygnały komórkowe lub Wi-Fi nie są dostępne.

Połączenie tutaj nie różni się zbytnio z wcześniej – otrzymasz informację, w którą stronę skierować iPhone’a, a także sugestie dotyczące omijania przeszkód. Po nawiązaniu połączenia wskaźnik na dynamicznej wyspie pokazuje zielony znacznik wyboru i będzie zmieniać kolor i kształt, jeśli połączenie zacznie słabnąć.

Aby zapobiec przeciążaniu sieci promocyjnymi wiadomościami SMS, firma Apple wyznaczyła osobę spoza sieci jako osobę mogącą inicjować satelitarne czaty SMS. To znaczy, z wyjątkiem osób wymienionych jako Twoje kontakty alarmowe lub członkowie rodziny iCloud. Twoje wiadomości będą nadal przesyłane, gdy będziesz mieć połączenie satelitarne. Niezależnie od tego, czy korzystasz z iMessage, czy SMS-ów, będziesz mógł wysyłać tylko SMS-y, emotikony lub reakcje zwrotne. Kompresja ich w pakiety wystarczająco małe, aby można je było przesyłać drogą satelitarną, jest już wyzwaniem, nie mówiąc już o zdjęciach i filmach.

W mojej wersji demonstracyjnej na iPhonie, który został zmodyfikowany tak, aby nie mógł połączyć się z siecią Wi-Fi ani siecią komórkową, widziałem, jak przedstawiciel Apple łączy się z dostępnym satelitą za pośrednictwem interfejsu Dynamic Island i wysyła wiadomość tekstową do innej osoby. Na telefonie nadawcy napis „iMessage. Satelita” pojawił się nad niebieskim dymkiem i to samo pojawiło się na telefonie odbiorcy nad szarym dymkiem. Potwierdzenia odczytu nie są obsługiwane przez satelitę, więc pod dymkami widziałem tylko etykiety stanu „dostarczono” i „wysłano”.

Dobrze jest widzieć, że zarówno SMS, jak i iMessage są obsługiwane przez satelitę, nawet jeśli tylko ten ostatni jest kompleksowo szyfrowany. Decyzja firmy Apple o włączeniu wiadomości SMS jest ostrożna i chociaż chciałbym, aby RCS zostało uwzględnione również, wiadomości z tej platformy są zbyt duże lub skomplikowane, aby można je było skutecznie skompresować. W końcu kierują się do infrastruktury satelitarnej oddalonej o ponad 800 mil od Ziemi i obierają za cel statki kosmiczne poruszające się z prędkością 35 000 mil na godzinę.

Firma nie ujawniła jeszcze szczegółów dotyczących cen łączności satelitarnej i powiązanych funkcji po zakończeniu bezpłatnego okresu próbnego, ale na razie osoby posiadające iPhone’a 14 i nowsze będą mogły korzystać z tych funkcji za darmo. Oferta Apple jest w tej chwili trochę zagmatwana, ale w zasadzie od momentu zakupu nowego iPhone’a dostajesz dwa lata bezpłatnej usługi satelitarnej, a w listopadzie 2023 roku firma dodała kolejny rok do bezpłatnego okresu próbnego. Teoretycznie jest to w sumie trzyletnie okno, chociaż może to zależeć od tego, kiedy kupiłeś iPhone’a, ponieważ Apple początkowo nie oferował okresu dwuletniego.

Oczekuje się, że iOS 18 trafi na iPhone’y tej jesieni i niewątpliwie do tego czasu dowiemy się więcej o wiadomościach satelitarnych. Będziemy aktualizować ten artykuł, dodając więcej informacji, gdy tylko je otrzymamy.

Śledź wszystkie aktualności tutaj WWDC 2024 autorstwa Apple.

Ten artykuł zawiera linki partnerskie; Jeśli klikniesz ten link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać prowizję.